הטבעת הירוקה

מיכל  שליו-רייכר
ע"י מיכל שליו-רייכר | 02 באוק' 2011
| 1 תגובות
Competition Winner

מיזם זה הוא אחד המנצחים בתחרות
לעשות יותר מפחות : יזמות חברתית סביבתית בישראל.

סיכום:

ארבעת המרחבים הפתוחים הגדולים של גוש-דן: פארק הירקון, פארק דרום, הפארק הלאומי בר"ג, וקו החוף של ת"א (מנמל ת"א עד מדרון יפו). אליהם יצטרף פארק איילון מושכים משתמשים רבים, שרובם מבקשים לבצע פעילות פיזית נקייה ובריאה. רובם מגיע באמצעי התחבורה הפסיבי והמזהם ביותר: המכונית. ישום רעיון "הטבעת הירוקה" (המבוסס על תכניות קיימות) יחבר את השטחים הירוקים יאפשר יוממות של מאות אלפי תושבים ויתרום לשיפור איכות החיים.

אודותיך

שם הארגון: הטבעת הירוקה עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

מיכל, דני, אילן

שם משפחה

שליו-רייכר, גרינהאוז, שפירא-אברמוביץ'

אתר אישי

www.grynhaus.co.il ,www.ontxt.co.il

אודות הארגון שלך

שם הארגון

הטבעת הירוקה

תפקידך בארגון

אסטרגיה, שיווק ויח"צ, ייזום ותכנון, ייזום ותכנון

האם הארגון שלך הוא...

ארגון ללא כוונת רווח

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

1566 58051

כתובת

ר"ח שטריקר 4, ת"א

אתר אינטרנט

כתובת פרופיל הטוויטר

אין

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

הטבעת הירוקה

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל

תאר את הפרויקט שלך

ארבעת המרחבים הפתוחים הגדולים של גוש-דן: פארק הירקון, פארק דרום, הפארק הלאומי בר"ג, וקו החוף של ת"א (מנמל ת"א עד מדרון יפו). אליהם יצטרף פארק איילון מושכים משתמשים רבים, שרובם מבקשים לבצע פעילות פיזית נקייה ובריאה. רובם מגיע באמצעי התחבורה הפסיבי והמזהם ביותר: המכונית. ישום רעיון "הטבעת הירוקה" (המבוסס על תכניות קיימות) יחבר את השטחים הירוקים יאפשר יוממות של מאות אלפי תושבים ויתרום לשיפור איכות החיים.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

• הפוטנציאל התכנוני ליצירת הרצף הטבעתי כבר קיים. תכניות מתאר מחוזיות ותכניות אב לאופניים מאפשרים מבחינה סטטוטורית את הביצוע.
• לאורך צירי "הטבעת הירוקה" גלום פוטנציאל לפיתוח כלכלי ועירוני שלא מומש במלואו. לאורך צירי התנועה לפיתוח ניתן להוביל מהלכים סטטוטוריים לתוספת זכויות בניה ולפיתוח מוקדי מסחר ובילוי שיסייעו במימון פיתוחם. לאורך שאר צירי הטבעת קיימים עשרות מוקדי בילוי ופנאי שכיום מנותקים זה מזה.
• יש נכונות אמיתית של תושבים עירוניים רבים מבעבר, לטפח אורח חיים בריא המבוסס על פעילות ספורטיבית (הליכה, רכיבה על אופניים, ריצה) ועל תרבות פנאי מפותחת.
• ארבעת המרחבים הירוקים של גוש דן הם היעד הטבעי ביותר לתושבים – בשל גודלם ובשל קרבתם לשכונות מגורים רבות.
• הפרקטיקה ברורה: יש לפתח מבחינה פיזית, כלכלית, תחבורתית ותכנונית שני צירי תנועה: ציר בן-גוריון המחבר את פארק הירקון לפארק הלאומי; ציר רחוב הבעש"ט ביפו המחבר את מדרון יפו עם פארק איילון המתוכנן.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

ישנן מספר חלופות לתכנון ציר בן-גוריון. אחת מהן כוללת שילוב אוטובוסים ירוקים.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

הפרויקט הוצג בפורומים רבים וזכה לתמיכה גדולה, הן בקרב גורמים מוניציפאליים, מחוזיים ומקצועיים והן בקרב הציבור הרחב (פירוט בהמשך)

הבעיה

כיום, הפארקים העירוניים הגדולים מנותקים מבחינה פיזית ממרקם החיים העירוני, וכמובן זה מזה. תושב גוש דן המעוניין לבקר באחד הפארקים, אינו יכול לצאת מביתו על אופניים או לצעוד ברגיל בנתיב נוח ומזמין. הוא תלוי ברכב או בתחבורה ציבורית (ובשבתות, ברכב בלבד). הוא צריך לחפש חניה. וכך, הבילוי הופך לטרחה. ישום רעיון "הטבעת הירוקה" ישנה את המצב הקיים מן הקצה אל הקצה, יחבר את השטחים הירוקים אלו אל אלו גם מעבר למגבלות של גבול מוניציפלי, ויתרום לשיפור איכות החיים.
בנוסף, יוממות באמצעי תחבורה ירוקים כמעט ואינה אפשרית במטרופולין בשל מיעוטם של שבילי אופניים ותחבורה ציבורית בלתי נאותה. בתוך הטבעת הירוקה ומסביבה נמצאים אזורי מגורים ואזורי תעסוקה ומסחר רבים ולכן יישומה יאפשר יוממות.

פעולות

ישום רעיון "הטבעת הירוקה" ע"י חיבור המקטעים החסרים ישנה את המצב הקיים מן הקצה אל הקצה, יחבר את השטחים הירוקים אלו אל אלו גם מעבר למגבלות של גבול מוניציפלי, ויתרום לשיפור איכות החיים. החלק החסר של הטבעת הירוקה הינו ציר בן-גוריון העובר בארבע ערים: ת"א, ר"ג, גבעתיים ובני ברק. הפיכת ציר זה לירוק יכולה להתבצע במספר רמות של התערבות, החל בהתערבות שאינה דורשת תשתית מיוחדת ולא שינוי סטטוטורי וכלה בהתערבות יותר עמוקה, למשל:
• אוטובוס שאטל חשמלי (ירוק) קטן עם יכולת הולכת אופניים והולכי רגל, שינוע הלוך חזור בין הפארקים.
• יישום ציר אחד (בן גוריון) מתוך תכנית אב לשבילי אופניים בר"ג, תכנית שנעשתה כבר וכוללת פתרונות לשינוי חתכי כבישים.
• הרחבת ה"קו הכחול" של הכביש כך שיכלול גינות ושטחים ציבוריים נגישים ושיפור הגישה אליהם.
• התערבות סטטוטורית לתוספת זכויות ושימושים לאורך הציר, להעשרת המימד העירוני, למתן פתרונות חנייה וכו'.

תוצאות

פירוט עבור התוצאות לכל אחד מהמוטבים מפורט בסעיף המוטבים.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

• העמקת המודעות הציבורית, פרסום
• יצירת מחוייבות (בתכנית עבודה, לו"ז ותקציבים) של הגורמים הרבים התומכים בפרויקט, וגיוס גורמי שלטון וגורמים אחרים למימון הפרויקט שהביעו נכונות לקדם את הפרויקט
• הקמת גורם שיהיה אחראי הן על ריכוז המשאבים (מהרשויות ומגורמים ממשלתיים ופרטיים) והן על תכנון, שיווק, בניית מודלים כלכליים וכל הדרוש לקידום הפרויקט לקראת ביצועו (בשלבים כמובן).

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

• ראיה עירונית קצרת טווח שאינה רואה מעבר לגבולות המוניציפאליים. חוסר יכולת של המחוז ליצור שיתוף פעולה בין הרשויות.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

יותר מ-10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

תוצאות עבור התושבים
יוממות: צירי הטבעת יאפשרו לתושבי המטרופולין להתנייד בנוחות באופניהם מבתיהם לעבודתם למרחקים של 15-20 ק"מ ואף יותר, וכך ליהנות מכל העולמות: גם לעשות ספורט מדי יום, וגם להגיע לעבודה רעננים וערניים.

אורח חיים בריא: יאפשר לספורטאים החובבים להתחיל את פעילותם הספורטיבית כבר מפתח הבית. זאת ללא צורך לפלס דרך בכבישים סואנים ובמדרכות צרות.

נגישות למוקדי בילוי: לאורך צירי "הטבעת הירוקה" שוכנים מוקדי בילוי רבים (עד כה מיפינו כ 150 מרכזים כאלה). קישורם לאורך רצף עירוני ירוק יאפשר למשפחות ולמבקרים להפיק את המירב מהמרחב העירוני הסמוך לביתם.

תוצאות לרשויות:

ציר עירוני אטרקטיבי ושוקק חיים: ניתן למנף את ציר "הטבעת הירוקה" לפיתוח שטחי מסחר ובילוי ולהגדלת שטחי מגורים לאורך הציר. העירייה תיהנה, כמובן, מגידול בהכנסות בארנונה ומירידה בזיהום האוויר.

"הטבעת הירוקה" היא רק ההתחלה: יש גם קרניים ירוקות. חלקן קיימות או מתוכננות, תכנית "הטבעת" מאפשרת שליחת "אצבעות" ירוקות לצירי אורך ורוחב נוספים בערי מטרופולין גוש דן, לכיוון בת ים- בחולון, אזור, אור יהודה,פתח תקווה וראש העין,רמת-השרון, הוד השרון והרצליה ופיתוח עירוני אינטנסיבי לאורכן. החזון של חיבור רצף ירוקו של כל גוש דן, הינו חזון בר ביצוע.

מיתוג העיר: יצירת זהות מובחנת ואטרקטיבית. סביבה עירונית נעימה לכל באי העיר מייצרת ערך נוסף משמעותי : תדמיתה של העיר מתחדשת, ערכי הדיור בה עולים, היא מושכת יותר ויותר מבקרים, דיירים חדשים ועסקים, וכך מתחזק חוסנה הכלכלי.

תוצאות עבור המדינה:

הורדת הנטל מהמדינה: צירים ירוקים מקלים על תקציב המדינה בשני אופנים עקיפים: ראשית, עיר המטמיעה את עקרונות "הטבעת הירוקה" נהנית לטווח הארוך משינוי תדמיתי חיובי ומצמיחה כלכלית, המאפשרת לרשות להישען יותר על משאביה ופחות על משאבי המדינה. שנית, תושב שאורח חייו בריא – היות והוא נהנה מנגישות למרחב עירוני פתוח - אינו מהווה נטל על מערכת הבריאות.

בניה ירוקה: יוזמת הטבעת הירוקה תואמת את עקרונות אמנת "פורום ה 15" להפחתת גזי חממה.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

• גידול בשימוש באופניים ובאמצעי תחבורה דומים יגדיל את השוויון בנגישות אל/ מ מרכזי הבילוי והתעסוקה לכלל תושבי המטרופולין, גם לאלה שאין ברשותם רכב.
• הקטנת מספר תאונות הדרכים. הפחתה משמעותית של מספר כלי הרכב בכביש צפויה להפחית את מספר תאונות הדרכים. כמו-כן, הפיכת ציר בן-גוריון לציר תנועה ידידותי (הרחבת המדרכות וכד') יצמצמו את מעורבותם של הולכי רגל ורוכבי אופניים בתאונות דרכים.
• יצירת מפגשים בין אוכלוסיות שבלעדי הפרויקט הסיכוי למפגש ביניהם היה קלוש.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

רעיון גולמי

כמה זמן הארגון פעיל?

1-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

כן

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

הפרויקט הוצג לכלל הרשויות המקומיות הנוגעות בדבר. כולן הביעו התלהבות. עיריית תל-אביב-יפו אף קיימה כנס בנושא שבעקבותיו הוחלט לקדם את תכנון ציר קדרון. פורום ה 15 הביע תמיכה בפרויקט כמו גם הועדה המחוזית שהחליטה להקדיש את הישיבה הבאה של פורום מהנדסי ערים בראשות מתכננת המחוז לנושא הטבעת הירוקה ולהמשיך לתת חסות לפרויקט בפורום זה. כמו-כן, בימים אלה אנו עומדים בפני בדיקת היתכנות של הפרויקט בכמה חתכי רחוב בציר בן-גוריון. כמו-כן, ביצענו תחקיר על פרויקטים דומים בעולם.. לרשימת הפגישות המלאה...
מאחר ומדובר בפרויקט מורכב שכן הוא עובר ישירות בשטחן של 4 רשויות מקומיות, כולל השקעה רבה של תקציב, בעל השלכות משפטיות ותכנוניות גדולות, יש צורך בשת"פ של כלל גופי התכנון והרשויות הממשלתיות והמוניציפאליות הנוגעות בדבר. הסכמה ציבורית רחבה שתוביל ללחץ על מקבלי ההחלטות תסייע לקדם את הפרויקט

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

1. בדיקת היתכנות של חלופות שונות, גיבוש המלצות על רמת ההתערבות הרצויה, בניית פרוגרמה והערכת עלויות תכנון וביצוע.
2. קידומו במדיה לצורך השגת תמיכה ציבורית רחבה.
3. בניית מודלים כלכליים בדומה לאזורי תיירות אחרים בעולם

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

חיסכון באנרגיה – הפחתת מספר המכוניות יביא לחסכון באנרגיה ולהפחתת זיהום האוויר.
הנגשת אזורי התעסוקה ויצירת יוממות מקיימת – מאות אלפי תושבים יוכלו להגיע למקומות העבודה ברגל, באופניים ובאמצעי תחבורה ידידותיים וזולים, דבר היוביל לחיסכון של התושבים ושל המדינה כאחת.
הנגשת אזורי הבילוי והפנאי – כיום נהנים מאזורים אלה מספר קטן יחסית של תושבים. הנגשתם לציבור הרחב תביא לניצול נכון יותר של המשאב הזה (שטח ירוק).
הקמת מקומות תעסוקה - ניתן למנף את ציר "הטבעת הירוקה" לפיתוח שטחי מסחר ובילוי שיובילו ליצירת מקומות עבודה רבים וליצירת הכנסות לרשויות המקומיות.
סביר להניח שהצלחת הפרויקט תגרור לשינוי אופי הרחוב העירוני ותעלה את ערך העסקים והמגורים לאורכו.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

מפגש חברים, אדריכלים במקרה, אילן ודני מגרינהאוז אדריכלים ודוד, שקבעו להם למטרה פעילות חברתית ספורטיבית: רכיבת אופניים בסופי שבוע בפארק הירקון.
דני גר בצפון תל-אביב ואילן ודוד במרכז רמת-גן.
לא התמדנו ביוזמה למרות הסיפוק הרב מהרכיבה בפארק, וכששאלנו את עצמנו מדוע, הגענו למסקנה שבעוד הנגישות של דני לפארק מיידית, הדרך של אילן ודוד אל הפארק אינה נעימה, עד כדי ויתור על הרעיון.
התסכול מהפוטנציאל הקיים בקרבת מקום וחוסר הנגישות אליו הוביל אותנו לשאלה הבאה: מה ניתן לעשות כדי לשפר את הנגישות, חיפשנו פתרונות ורעיון ראשון שעלה היה יצירת ציר להגדלת הנגישות לפארק, כששמנו את הדברים על הנייר שמנו לב שבדומה לקשר ממרכז רמת-גן צפונה ניתן לבצע גם קשר דרומה כדי לקשור את הפארק הלאמי לפארק הירקון, וכשעשינו zoom out הצטיירה תמונה יותר רחבה של טבעת המתחברת לה בעזרת פארק אריאל שרון וציר קדרון,

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

מיכל שליו-רייכר: ממנהלי עמותת "הורים עובדים לשינוי" ששמה לה למטרה להעמיק את המעורבות ההורית בחינוך ילדי ישראל ופועלת במיגוון ערוצים: הפרלמנטארי, הכלכלי והתקשורתי. כמו-כן, פועלת מיכל שליו רייכר בצוות השיווקי של עמותת SPACE IL – עמותה המשתתפת בתחרות של גוגל לשליחת כלי בלתי מאוייש לירח. כספי הפרס (20 מיליון דולר) יושקעו בקידום החינוך הטכנולוגי בישראל.

אילן שפירא (אברמוביץ) ודני גרינהאוז, מגרינהאוז אדריכלים, בוגרי מחזור 1984 בפקולטה לאדריכלות ובינוי ערים בטכניון. משרד גרינהאוז עוסק במגוון רחב מאוד של פרוייקטים, החל מבינוי ערים וכלה בעיצוב פנים.
אילן ודני מאמינים ביוזמות תכנוניות ולא מסתפקים ב"לקוחות" ש"מזמינים עבודות" ו"מגדירים פרוגראמות". הלקוח לא תמיד יודע להגדיר את הצרכים שלו ולא תמיד מודע לאפשרויות העומדות בפניו, תפקיד המתכנן הוא לא רק לבצע הזמנות תכנון, אלא להאיר את עיני הלקוח ולעיתים לייצר את הלקוח. הטבעת הירוקה הוא פרויקט המהווה דוגמא לגישה זו.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

מייל מכיכר אשוֹקה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

מיכל שליו-רייכר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3405 ימים

מיכל שליו-רייכר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3418 ימים

מיכל שליו-רייכר יצר את המועמדות - לפני 3418 ימים