דינמו ירוק

ע"י פיליפ אוחמן | 16 באוק' 2011
| 1 תגובות

סיכום:

הצעה זו מתבססת על שימוש בעודפי אנרגיה בצינורות מים וביוב לצורך הפקת חשמל.
עיצבתי מכשיר אשר "מולבש" על הצינור (צינורות כניסה למוסדות, צינורות ראשיים בערים, צינורות לפני מפחיתי לחץ), בצורה פשוטה מאוד והפיכה, וכולל טורבינת כפות אשר בחלקה חודרת את הצינור ומסובבת דינמו אשר מפיק חשמל.
פרויקט זה זכה במקום הראשון בתחרות חדשנות בהתיעלות אנרגטית בטכניון שנערכה הקיץ על-ידי מוסד שמואל נאמן בטכניון.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

פיליפ

שם משפחה

אוחמן

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

האם הארגון שלך הוא...

בחר בבקשה

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

דינמו ירוק

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

לא זמין

תאר את הפרויקט שלך

הצעה זו מתבססת על שימוש בעודפי אנרגיה בצינורות מים וביוב לצורך הפקת חשמל.
עיצבתי מכשיר אשר "מולבש" על הצינור (צינורות כניסה למוסדות, צינורות ראשיים בערים, צינורות לפני מפחיתי לחץ), בצורה פשוטה מאוד והפיכה, וכולל טורבינת כפות אשר בחלקה חודרת את הצינור ומסובבת דינמו אשר מפיק חשמל.
פרויקט זה זכה במקום הראשון בתחרות חדשנות בהתיעלות אנרגטית בטכניון שנערכה הקיץ על-ידי מוסד שמואל נאמן בטכניון.

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

היחודיות היא בכך שהרעיון אינו מוגבל למקומות/ערים/איזורים מסוימים אלא כלל ארצי וכלל עולמי, ויעילותו היא בכל מקום בו זורמים מים בצנרת. כמו כן הרעיון ייחודי בפשטותו ובזמינותו, בעלויות הייצור וההרכבה האפסיות, ובכך שאינו דורש תחזוקה שוטפת ובפועל "התקן ושכח" (פירוט בקבצים המצורפים). בנוסף, ההתקנה וההסרה של המכשיר (לצרכי תחזוקה בהיווצר הצורך, החלפה, שדרוגים ושיפורים או העברת מיקום ההתקנה) פשוטים ביותר והתקנת המכשיר הפיכה לחלוטין ללא צורך להחליף צנרת (ההתקנה וההסרה פשוטות עקב השימוש בתושבת, וכשהמתקן מוסר ניתן להחליפו במכסה תחזוקה אשר מחכה את הצינור במצב המקורי ובפועל מחזיר את הצינור למצב שלפני ההתקנה כפי שמתואר בקובץ המצורף). והדבר החשוב ביותר- כל יחידה של המכשיר חוסכת בחודש כ- 4500 ש"ח ומחיר מוערך ליחידה כולל התקנה וייצור הוא רק כ- 85 שקלים.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

המתקן פותח בתוכנת solidworks ועבר הדמיות ממוחשבות וסימולציות של פעולתו ויעילותו בהדמית זרימה. המתקן מבוסס על פשטות וקלות ייצור והרכבה ובבסיסו אינו מבוסס על טכנולוגיה חדישה אלא על שיטת התקנה והסרה חדישה אשר מוזילה את מחירו משמעותית. בהמשך הפרויקט ייתכן ותימצא דרך לשלב טכנולוגיות מתקדמות לתוך המתקן לשיפור יעולותו וזאת במסגרת חישובי עלות מול תועלת. עיקר השימוש בטכנולוגיות חדישות כרגע בפרויקט הוא בשלב הפיתוח, הדמיות וניסויים וזאת על מנת למקסם את יעילותו, זאת במסגרת מיטב מתקני הטכניון.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

עד כה, היות והפרויקט זכה במקום הראשון בתחרות התיעלות אנרגטית בטכניון, הוא נמצא בשלבי פיתוח (פיתוח מהיר עקב פשטות המתקן) ומיד בסיומו הוא יותקן וינוסה בטכניון. אני משלים את פיתוח המתקן כחלק מפרויקט הגמר שלי בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון. כרגע הטכניון נערך להטמעת טכנולוגיות ומתקנים כמו המתקן המוצע כאן לייעול הצריכה האנרגטית במוסד. בדעתי לייצא רעיון זה אל מחוץ לכותלי הטכניון למצב בו המתקן פועל בכל צנרת מרכזית אפשרית ובמצב זה האימפקט יהיה עצום עם ירידה דרסטית בביקושים לחשמל.

הבעיה

עם סיום פיתוח המתקן בזמן הקרוב המתקן ינוסה ויותקן בנקודות אסטרטגיות בהן אנרגית זרימה גבוהה בטכניון ושם תוכח יעילותו. כרגע יש לבצע ניסויים של המתקן והתאמה אופטימלית גם לצינורות ביוב (מספר כפות בטורבינה, מידות וכו' זאת על מנת שהמתקן לא יצטרך תחזוקה שוטפת עקב פעילות במים לא נקיים כמו צנרת מים רגילה).

פעולות

במסגרת פרויקט הגמר שלי בתואר הראשון תכננתי לו"ז וסדר פעולות לסיום שלב הפיתוח של המתקן, ובעזרת תוכנות הדמיה (דוגמת solidworks) ואנליזות של פעולת המתקן, יצור אבטיפוס וניסויים עליו אגיע לאופטימיזציה של הפרמטרים שהוזכרו לעיל וכך ניתן יהיה לשלב את המתקן במהרה בצנרת ולהתחיל להשיג תוצאות.

תוצאות

כרגע מתבצעת אופטימיזציה של פרמטרי המתקן והתאמתו בצורה אופטימלית בעזרת תוכנות הדמיה ובצורה זאת אגיע למצב בו האבטיפוס יהיה קרוב כפי שניתן למוצר המוגמר ובסופו של דבר להגיע במהרה לייצור המתקנים במעבדות הטכניון והתקנתם בצנרת הטכניון.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

השנה- סיום פיתוח והתקנה בנקודות בטכניון (צינורות מים אנרגטיים כפי שמורחב בקובץ המצורף), ניתור הפעילות ויעילות המתקן.
שנה 2-יציאה מגבולות הטכניון לשימוש עירוני בחיפה ובעיריות אחרות המעוניינות בכך,
התקנות נרחבות וחסכונות משמעותיים בכל נקודת התקנה.
שנה 3- ייצוא המוצר לשוק הגלובלי

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

הפרויקט מתבסס על זרימת מים בצנרת כאשר לפני מפחיתי לחץ יש עודפי לחץ בהם המתקן עושה שימוש לסיבוב הטורבינה. לכן, בכל צינור מים גדול עירוני (דוגמת צינורות הכניסה לטכניון, צנר של מאגרי מים וכו') ניתן לעשות שימוש במתקן. עקב כך המכשול היחיד הוא ההבנה שיחסי עלות-תועלת הם אדירים וההסכמה להתקין על-ידי עיריות כפי שכבר הוסכם להתקין בטכניון.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

יותר מ-10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

כל אדם העושה שימוש בצנרת עליה מותקן המתקן הוא מוטב של המיזם. אם מדובר בטכניון בו הולכת להתבצעה התקנה של כ-4 מתקני "דינמו ירוק" ועקב כך ייחסך כסף מחשבונות צריכת החשמל לצרכים ההולמים את מטרות המוסד, או באם יותקן על-ידי עיריות כל אזרח בעיר יהנה מחסכון העיריה בהשקעת הכספים שאחרת היו מתבזבזים על תשלום חשבון חשמל בפיתוח ערים לדוגמא.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

מלבד הפחתת הזיהום הסביבתי שיחסך עקב חסכון בצריכת החשמל, פן חברתי נוסף הוא החסכון בתשלומי החשמל ובכך שיפור רווחתם הכלכלית בנוסף לזו הסביבתית של התושבים.
הכסף הרב שייחסך יושקע בפיתוח ובשיפור המקומות בהם המתקן פועל (עיריות, מוסדות גדולים, בסיסי צבא..) ובכך שיפור וייעול בניצול משאבים והתפתחות שתיגרם באמצעות הכספים שיחסכו. זאת ניתן ליישם בכל קנה מידה שייבחר- מקומי, עירוני, אזורי וכו' עד כדי שיפור פני המדינה כולה ומעבר לכך.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

כמה זמן הארגון פעיל?

פחות משנה

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

לשם סיום פיתוח המתקן אני נעזר באנשי מקצוע ומומחים מהטכניון ובמעבדות הייצור שלו לשם ייצור המוצר הסופי. בצורה זאת המתקן יגיע יעיל בצורה מוכחת ויפותח בסטנדרטים הכי גבוהים וישופר על-ידי ניסויים והדמיות ממוחשבות עד שיימצא ראוי להגיע למצב מוצר סופי מוגמר ואז ייוצר במעבדות הטכניון ויותקן שם, כך בעצם מדובר בניסוי והרצת פיילוט בקנה מידה קטן תחילה בטכניון ולאחר מכן ייצוא לשוק לשימוש כלל האזרחים.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

1) אופטימיזציה הדמייתית של המתקן בתוכנות מיוחדות (הדמיות זרימה, solidworks, אנליזות אלמנטים סופיים).
2) הרצת ניסויים על אבטיפוס של המתקן לאימות ושיפור סופי.
3) לאחר שיותקן בטכניון כפי שכבר סוכם, יש לייצאו אל מחוץ לטכניון לשוק ולעיריות ולכל מוסד המעוניין לשם התייעלות בקנה מידה ארצי לפחות.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

המתקן חוסך חשמל, ותלוי בגודל ובאנרגית הצינור עליו הוא יותקן מדובר מחסכון של אלפי שקלים על חשבונות צריכת חשמל, נחסכים משאבים הדרושים לייצור החשמל שכן הדרישה תפחת, ובבסיסו המתקן מנצל משאבים מבוזבזים ועושה שימוש בעודפי לחץ בצינורות ובהפרשי גובה על צינורות (למשל צינור הביוב הראשי בטכניון אשר יורד מחלקו העליון של הטכניון לתחתון (כ-200 מטר הפרש גובה הנותן אנרגיה לזורם בצינור שניתן לנצל במתקן). מדובר בחסכון אדיר בצריכת חשמל כאשר עלות המתקן והתקנתו זניחות לעומת התועלת שלו כפי שמודגם בקובץ המצורף (בהצעה המקורית לתחרות בטכניון). ככל שיותקנו יותר "דינמו ירוק" כך גדל החסכון. כאן, המשאב המבוזבז הוא הלחץ העודף בצנרת וניצולו גורם לחסכון פיננסי וחסכון בחומרי גלם לייצור חשמל.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

ניתנה לי הזדמנות לבטא את רעיוני לחסכון באנרגיה במסגרת תחרות שנערכה הקיץ בטכניון לחדשנות בתחום התיעלות אנרגטית ומרגע הזכיה החלטתי לפתח ולממש את הרעיון למוצר עובד וזאת במסגרת פרויקט הגמר שלי כסטודנט.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

אני סטודנט בטכניון בפקולטה להנדסת מכונות לקראת סיום התואר הראשון.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חיפוש ברשת (למשל גוגל או בינג)

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

מיכל יוסף רשם: בהצלחה! אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3380 ימים המשך >

פיליפ אוחמן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3385 ימים

פיליפ אוחמן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3386 ימים

פיליפ אוחמן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3388 ימים

פיליפ אוחמן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3389 ימים

פיליפ אוחמן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3391 ימים

פיליפ אוחמן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3395 ימים

פיליפ אוחמן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3396 ימים

פיליפ אוחמן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3396 ימים

פיליפ אוחמן יצר את המועמדות - לפני 3396 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף