גן העדן העירוני

ע"י אלי שי | 22 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

בשחר האנושות היה האדם בגן העדן במצב הרמוני פטור מעבודת פרך. שימוש מושכל במרחב העירוני על שטחי הירק שלו ומרחבי הנדל"ן הבלתי מנוצלים עשוי להחזיר לאדם מקצת מטעם העדן.
פרויקט גן העדן העירוני מבוסס על שילוב של שלושה מיזמים:
שימוש אקולוגי בשטחי גגות של בתים משותפים ליצירת גנים תלויים לנוי, לעצי פרי, תבלינים ולנופש.
שימוש בעצי פרי במרחב העירוני כגון חרוב, תמר זית רימון לאספקת מזון לכל מי שיטפח עצים אלה.
שימוש חוזר מושכל במכשור חשמלי משומש בכלי בית וברהיטים המושלכים כרגיל לאשפה.

אודותיך

שם הארגון: קשתות עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

אלי

שם משפחה

שי

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

קשתות

תפקידך בארגון

עורך

האם הארגון שלך הוא...

בחר בבקשה

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

אתר אינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

גן העדן העירוני

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל

תאר את הפרויקט שלך

בשחר האנושות היה האדם בגן העדן במצב הרמוני פטור מעבודת פרך. שימוש מושכל במרחב העירוני על שטחי הירק שלו ומרחבי הנדל"ן הבלתי מנוצלים עשוי להחזיר לאדם מקצת מטעם העדן.
פרויקט גן העדן העירוני מבוסס על שילוב של שלושה מיזמים:
שימוש אקולוגי בשטחי גגות של בתים משותפים ליצירת גנים תלויים לנוי, לעצי פרי, תבלינים ולנופש.
שימוש בעצי פרי במרחב העירוני כגון חרוב, תמר זית רימון לאספקת מזון לכל מי שיטפח עצים אלה.
שימוש חוזר מושכל במכשור חשמלי משומש בכלי בית וברהיטים המושלכים כרגיל לאשפה.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

שלושת המיזמים המשולבים המרכיבים את הרעיון, קרי "הגנים השמימיים" או "הגנים התלויים" המנצלים את שטחי הגגות במרחב העירוני, מיזם "כל עץ פרי נחמד למראה" המנצל את עצי הפרי הרבים המצויים במרחב העירוני והציבורי ומיזם "הקץ לעבודת הפרך ולשעבוד המותגים" מנצלים משאבים זמינים,נגישים, בעלי ערך כלכלי ואקולוגי עצום שבמצב הקיים הם בחזקת משאבים יקרי ערך המושלכים לאשפה.
חישוב כלכלי פשוט יעלה כי שטחי הגגות של הבניינים המשותפים במרחב העירוני הישראלי שווים הון עתק במונחי נדל"ן. שטחים אלה מצויים במרכזי מגורים צפופים ויקרים והם מחוברים כבר לכל התשתיות של מים, חשמל, ביוב ושירותים עירוניים. במצב הקיים שטחי הגגות מבוזבזים לחלוטין והם מקומם של דודים חלודים, אנטנות ישנות, צלחות לווין, מבוכי כבלים ולשלשת יונים. מיזם "הגנים השמימיים" או "הגנים התלויים" נועד להפריח את שממת הגגות לאורך שורה של אפשרויות פיתוח;
1. כיסוי גגות בדשא לנוחות הדיירים
2. נטיעת עצי פרי, צמחי נוי ותבלינים באורח המשפר את חזותו החיצונית של הבית ואת מראה הרחוב כולו.
3. טיפוח גינות הגג באורח המאפשר לדיירים עבודת גינון נעימה באוויר הפתוח.
4. הנאה מגידולים חקלאיים פשוטים הצומחים בגינות אלה.
5. חיסכון בסל ההוצאות המשפחתי על ירקות ופירות ותבלינים ואופציה לגידול אורגני.
6. שימוש בשטחי הגג לשם פעילות ספורט, יוגה, מדיטציה, מנוחה, קריאה, כושר וכו'
7. שימוש בשטחי הגג המשופצים לשם פעילויות תרבות והעשרה במרחב העירוני.
המיזם השני של "כל עץ פרי נחמד למראה" מבוסס על העובדה שבשטחים רבים של המרחב העירוני והציבורי בישראל נמצאים עצי פרי זמינים כגון זית, תפוז, רימון, חרוב ותאנה ואולם במצב הקיים שטחים אלו מוזנחים, לוקים בזיהום אוויר, נסוגים מחמת כריתות וכבישים והפרי הצומח בהם אינו משמש איש. התארגנות של קבוצות ירוקות לשם מיפוי העצים הללו וטיפוחם תשפר ראשית את אפשרויות הישרדותם במרחב העירוני ובמקביל תעשה פרי טוב הן לאותם מטפחי עצי פרי שיוכלו להינות מיבול נאה והן לעצים עצמם העומדים עתה ככלי אין חפץ בו.
המיזם השלישי "הקץ לעבודת פרך ולשיעבוד למותגים" מבוסס על ההנחה שמרבית מוצרי החשמל והבית מושלכים לאשפה ורק מיעוטם זוכים למחזור של חומרי הגלם. מחזור זה מבוסס על טעות בסיסית שכן ערכם של מקלט רדיו או של תנור חשמלי גבוה לאין ערוך מסך החומרים.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

במסגרת הפרויקט נעשה שימוש בחשיבה חדשה ובמודעות חדשה ולפיכך הוא אינו נזקק לטכנולוגיות חדשות, שבא לידי ביטוי בין היתר גם ביכולת לקרוא תגר על חשיבה אקולוגית מסורתית קיימת שאינה עונה על האתגרים. האתוס הגדול של האקולוגיה שעליו חונכו הדורות האחרונים במערב היה מחזור. אנשים זרקו מכשירים חשמליים בתקווה שמישהו יעבור בדרך פלא בסמוך לצפרדע הזבל וימחזר את מכונת הכביסה הישנה או את מכשיר הוידיאו, את הטלוויזיה והרדיו והמיקרוגל. במציאות הישראלית איש אינו ממחזר אותם ואף גמד קטן או פיה אינם עוברים ליד הצפרדע. המציאות הישראלית עומדת בסימן שטיפת מוח פרסומית ומותגית הקוראת למעמד הביניים להחליף את המודל הישן של המחשב, המקרר ומכונת הכביסה במודל חדש ולהיפטר מן הטכנולוגיה הישנה קרי טייפ הקלטות, ומכשיר הוידיאו והמצלמה הבלתי דיגיטלית כדי לעבור לטכנולוגיה החדשה. רוצה לומר המציאות הישראלית אכן עושה שימוש ניכר בטכנולוגיות חדשות, במותגי על ובדגמים חדשים והיא בגדר מציאות צרכנית מכורת טכנולוגיה. מצוקתה של ההתנהלות הזאת כפולה; ראשית עומס אשפה, שנית בזבוז משאבים צרכניים, שלישית מתח מתמיד של חברה צרכנית, רביעית מצב של פערים חברתיים בלתי נסבלים משום שהילד שהוריו אינם מסוגלים לרכוש עבורו מחשב חדש אינו יכול להגיע למוצר משומש וגם אין לו כל מודעות לחשיבותו של המוצר המתוקן והמשופץ. מעבר לכל זה בחינה פשוטה של ההתפתחות הטכנולוגית תגלה כי מעבר לחדשנות של "הפטנט" והגדג'טים הנה ברמת החומרים והגימור ובקרת האיכות המוצר הישן עולה במרבית המקרים על הפיתוח החדש והוא נועד לשימוש לאורך שנים ארוכות.

המיתוס של המחזור האקולוגי התבסס על ההנחה שניתן למחזר את חומרי הגלם הבסיסיים ואולם במוצרי חשמל ובריהוט ביתי אין ספק שערכו של המוצר המושלך לאשפה רק משום שטכנולוגיית הוידיאו וטייפ הקלטת התיישנה, רב עשרות מונים על ערך חומרי הגלם הטמונים בו. מצב שבו משפחות מעוטות אמצעים יוכלו לקבל לביתם בעלות סמלית מכשירים חשמליים בסיסיים המושלכים לאשפה על אף שלעתים קרובות הם במצב שימוש טוב (וידיאו,טייפ, רדיו, טלוויזיה) או טעון שיפוץ קל, עשוי להקל באורח משמעותי ביותר על מצוקת הקיום דווקא בקרב שכבות חלשות שהמחאה החברתית האחרונה העדיפה להתעלם מהם לטובת מעמד הביניים. מיזם "הקץ לעבודת הפרך" מכיל ערך חינוכי חברתי חשוב וראוי לעידוד.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

מדובר כאמור בפרוייקט משולב;
הפרחתם של גנים שמימיים או תלויים תביא לשיפור משמעותי של חזות הבית המשותף הישראלי ושל מראה הרחוב העירוני. במקביל מדובר בשיפור משמעותי של איכות החיים ותרבות הפנאי, בפעילות חברתית אקולוגית חינוכית בונה ובהעשרת אפשרויות הנופש של האזרח הרגיל, שלעתים קרובות אין ביכולתו לממן חברות במועדון כושר ובקאנטרי קלאב. מעבר לכל זה מדובר בפעילות גינון המגבירה באורח מעשי את המודעות הירוקה והמאפשרת גידול עצמי של מזון טבעי.
אותו דבר נכון גם ביחס למיזם "כל פרי נחמד למראה" העשוי להביא להצלת עצי פרי במרחב העירוני והציבורי ולשימוש נבון בפוטנציאל זמין של מזון טבעי.
המיזם השלישי "הקץ לעבודת הפרך ולשיעבוד למותגים" עשוי להוות תשובה משמעותית למצוקתו של המעמד הנמוך בחברה הישראלית שאינו מסוגל לעמוד במתח התחרותי של רכישת מותגי מוצרים ביתיים. אין מדובר פה ברווח של שקל לגבינת קוטג' אלא בחסכון של אלפי שקלים עלות מוצרי חשמל ביתיים המושלכים מצד אחד לאשפה בשעה שמן העבר השני ישנה שכבה רחבה שאינה מסוגלת לרכוש אותם ולפיכך היא נכנסת למצוקה נפשית וכלכלית. אדם שאינו יכול לרכוש לביתו מכנות כביסה, מקרר או מקלט טלווזיה, חש כי ערכו האנושי והחברתי יורד ולפיכך הוא עלול להיכנס לחובות ולמסכת של תשלומים שמעבר ליכולתו כדי לממן רכישתם של מותגי חשמל חדשים. מצב שבו ניתן להעביר לאוכלוסיה המעוניינת בדבר מוצרים משומשים במצב שימוש טוב ולאחר בדיקה ושיפוץ קל היה מעלה את הערך העצמי של הנצרכים לכך ובהם גם סטודנטים ובעלי הכנסות צנועות ובמקביל יוצר מודעות אמיתית לחשיבותם של התיקון השיפוץ והמחזור הממשי שאינו מוגבל לחומר הגלם בלבד. מצב כזה היה מעלה גם את ערכו של המוצר בר הקיימא והעמיד בזמן להבדיל מסרט נע של מוצרים של קנה והשלך לאשפה היוצר מירוץ חומרני אינסופי ותעוקת אשפה תעשייתית שעקשה להתמודד עמה. מכלול הערכים החינוכיים הכלכליים והחברתיים של שלושת המיזמים עשוי להביא להקלה במתח הקיום בחברה הישראלית ולשינוי משמעותי בתודעה הירוקה באמצעות הפעלת האנשים המעוניינים בכך בהקמת הגנים השמימיים, בטיפוח עצי הפרי ובתחנות האיסוף והמסירה של המוצרים הביתיים. למעשה מוצעת כאן תוכנית העשויה להיות אפקטיבית לא פחות ממחאת הקוטג' ומהמלצות וועדת טרכטנברג וזאת בלא כל פריצה תקציבית ובלא כל הקצאת משאבים מיוחדים מתקציב ביטחון קריטי.

הבעיה

המיזם מנסה לפתור מצב שבו משאבים שונים בעלי ערך כלכלי עצום אינם משרתים איש ואינם משרתים את הסביבה ולהפך הם יוצרים מפגעים אקולוגיים. הגג הישראלי הממוצע שווה בערכי נדלן סכומים יקרים מאוד ואולם בפועל הוא משמש מפגע סביבתי ואסתטי בשל ריבוי אנטנות, כבלים, דודים ישנים ואשפה.
עצי הפרי הפזורים בערים סובלים מהזנחה ומכירסום מתמיד כתוצאה מכבישים וזיהום אוויר ואיש אינו משתמש בפירותיהם המושחתים לשווא.
כמויות בלתי נתפשות של ריהוט ומוצרי חשמל ביתיים בעלות של מיליונים מושלכות לאשפה ובמקרה הטוב ממוחזרות באורח חלקי בלבד וברמת חומרי הגלם בלבד. במצב הקיים אדם נאלץ לשלם לסבל כדי שיסלק את מכונת הכביסה הישנה שעודה פועלת ולעתים הסבל זורק אותה בשטח ירוק פתוח שבו היא נהפכת למעין מצבה של גורטאה. ניצול נבון של המשאב הזה בעלות מינימלית של תחנת איסוף וחלוקה ובדיקה בסיסית באמצעות מתנדבים או כוח אדם זמין הזקוק לתעסוקה נוספת יביא לחסכון עצום בהוצאות משק הבית של שכבות שאינן בעלות אמצעים.

שילוב שלושת המיזמים יקרב את האזרח הישראלי הרגיל למצב של קיום סביר מרוצה בחלקו שאינו נתון בתחרות חומרית מתמדת. שימוש רחב יותר בחשיבה האקולוגית האלטרנטיבית ובעקרונות העומדים מאחורי מיזם העל של גן העדן הירוק יביא לחיים שלווים יותר ולשיפור ניכר בפערים החברתיים ובמתח הקיום של החיים בישראל. ארץ החלב והדבש צריכה להתקרב לעדן הירוק.

פעולות

בשלב הזה העלאת המודעות ברמה האישית והחברתית הקרובה ופרסום הרעיון באתר הנוכחי.

תוצאות

1 העלאת המודעות הסביבתית באמצעות פעולה יזומה של האנשים עצמם בשלושת המיזמים המוצעים; אנשים יעבדו בעצמם בגגות השמימיים, יטפלו בעצמם בעצי הפרי בעיר ויאספו בעצמם את המוצרים הביתיים שלהם שלא ימוחזרו ברמת הגלם אלא ברמת המוצר עצמו.
2 הפחתת עומס האשפה בישראל.
3 מציאת ערוצים חדשים למזון טבעי ובריא ופוטנציאל גידול אורגני זמין של ירקות ופירות וצמחי תבלין
4 הקלה משמעותית במונחים כלכליים במצוקת הקיום בישראל וסגירת פערים חברתיים מציקים וזאת בלא כל פריצה של מסגרת התקציב, בלא קיצוץ בצורכי הביטחון ובאמצעות ניצול משאבים זמינים המונחים עתה כאבן שאין לה הופכין למרות ששויים מיליוני שקלים בחישוב נדלני וצרכני פשוט.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד א העלאת המודעות לערוצי פעולה ירוקה אלה ב יצירת מערך של שיתופי פעולה עם רשויות מקומיות ארגונים ירוקים וגורמי מימשל ג יצירת מעין מועדון או קהילת תומכים חברתית היכולה להשתתף במיזם המשולש כולו או בכל אחד מן הערוצים שלו מיזם הגנים השמימייים או הגנים התלויים עשוי להתפתח במקביל גם לכיוון של שימוש באנרגיה סולארית וגם לשיפור מהותי של מראה הגגות ומתוך כך גם של הבתים המשותפים והריכוזים העירוניים בישראל. הצלחת הפרוייקט במתחם הגגות ובמתחם עצי הפרי במרחב העירוני עשויה להוות שינוי מהותי נראה לעין במרחב הישראלי הצלחת הפרוייקט במתחם הטיפול במכשירי חשמל ובריהוט ביתי המושלך לאשפה עשויה להעניק מענה ממשי למצוקתן של שכבות חלשות. על רקע זה יכולת ההצלחה של הפרוייקט תלויה באפשרות שיתוף הפעולה עם שורה של גופים עירוניים ממשלתיים וחברתיים.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

שילוב של אטימות, חשיבה שבלונית אפילו בתוך המסגרת הירוקה והתעלמות מפוטנציאל זמין המונח בפשטות מתחת לאף של המדינה.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

יותר מ-10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

כל אזרחי המדינה יכולים להיות המוטבים של רחובות שבהם גגות שהם בבחינת גנים שמימיים תלויים. מרבית האוכלוסיה במדינת ישראל היא בחזקת דיירים בבית משותף שעדיין נראה כמו השיכון הישראלי המשמים.
כיוצא בזה מרבית תושבי הערים יכולים להנות מעצי פרי שכבר קיימים בלאו הכי אלא שהם נהפכו למרבה הצער לגרוטאות אקולוגיות ולמפגעים סביבתיים המונעים הרחבתן של עוד אוטוסטרדות.
מרבית תושבי המדינה ולא רק נצרכים ועניים יוכלו להנות ממבחר של מוצרי ריהוט ומכשירים חשמליים שבמקום למחזר אותם ברמת הגלם ניתן לעשות בהם שימוש חוזר ולהינות ממוצר שיש בו איכויות של פעם, עמידות ואפילו ערך אספני בלתי מבוטל

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

לפרוייקט המוצע של המיזם המשולש - גן העדן העירוני - יש משמעות חברתית שאינה נופלת ואולי אף עולה על הפן הסביבתי שלו.
מצב שבו אזרח ישראלי ממוצע מוצא עצמו עם גינה כמעט פרטית, עם מועדון כושר ונופש כמעט פרטי ועם בית הנחשב לפנינת נוף ירוקה יש בו בלא ספק משמעות חברתית המעניקה לאדם הישראלי הפשוט איכות חיים השמורה לבעלי וילות ואמצעים בלבד. אותם בתים שיגיעו לגינות מרשימות על גגותיהם יוכלו להשתמש בהם גם לצורך השכרה לאירועים וכיסוי הוצאות תחזוקת הבנין.
מצב שבו אנשים יוכלו לגדל בעצמם מזון אורגני השמור לעשירים בלבד על גגות הבתים מהווה מהפכה חברתית וכלכלית.
אותו דבר נכון ביחס לטיפוח עצי פרי קיימים במרחב העירוני לשם שימוש בפוטנציאל התזונתי הברור שלהם.
המיזם השלישי המשולב של הקץ לעבודת הפרך ולשיעבוד המותגים מכיל השלכות חברתיות מרחיקות לכת שכן ניתן באמצעותו לספק את צורכי הריהוט ומוצרי החשמל הבסיסיים של שכבות נרחבות מאוד באוכלוסיה. בסך הכל מדובר במשמעות חברתית כלכלית מצטברת בהיקפים רחבים מאוד המבוססת על משאבים זמינים הקיימים בלאו הכי והמושחתים לשווא.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל מפחות משנה

כמה זמן הארגון פעיל?

בחר בבקשה

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

נכון לעכשיו זהו רעיון אישי ופרטי לעתיד לבוא ניתן יהיה לממשו באמצעות קשרים עם עיריות ומשרדים ממשלתיים כגון משרד התיירות המשרד לאיכות הסביבה ומשרד ההסברה במקביל ניתן יהיה לשלב במיזם משקיעים וגופים מסחריים שעשויים לראות בו הזדמנות ליצירת יחסי ציבור חיוביים למותגים שלהם. כך למשל במקום שחברות למכשירי חשמל יראו בשיפוץ המוצרים הישנים מהלך תחרותי ביחס לדגמים החדשים יש לצפות כי לפחות חלק מהם יראו בשיפוץ ראיה לעמידות ולאיכות של המותג המיועד עתה לאוכלוסיות חלשות.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

א העלאת המודעות לערוצי פעולה ירוקה אלה
ב יצירת מערך של שיתופי פעולה עם רשויות מקומיות ארגונים ירוקים וגורמי מימשל ג יצירת מעין מועדון או קהילת תומכים חברתית היכולה להשתתף במיזם המשולש כולו או בכל אחד מן הערוצים שלו

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

מיזם הגנים התלויים מביא למימוש של פוטנציאל נלד"ן לרווחת התושבים ועשוי לחסוך להם הוצאות מועדון כושר ולהקטין את ההוצאות על ירקות פירות ותבלינים.
מיזם כל עץ פרי נחמד למראה מביא לניצול של פוטנציאל הפרי של עצים במרחב העירוני.
מיזם הקץ לשיעבוד המותגים מביא למימוש הפוטנציאל הטמון במכשירי חשמל וריהוט ביתי כאשר הרווח הכלכלי שלו כפול; ראשית ניתוב נכון יותר של מיכשור וריהוט המושלך לאשפה ושנית ניצול הפער הכלכלי בין הערך של המכשיר השלם לבין הערך הפחות בהרבה של חומר הגלם שרק מיעוטו היה ממוחזר ואף זאת במקרה הטוב.

מיזם הגנים התלויים מביא למימוש של פוטנציאל נלד"ן לרווחת התושבים ועשוי לחסוך להם הוצאות מועדון כושר ולהקטין את ההוצאות על ירקות פירות ותבלינים.
מיזם כל עץ פרי נחמד למראה מביא לניצול של פוטנציאל הפרי של עצים במרחב העירוני.
מיזם הקץ לשיעבוד המותגים מביא למימוש הפוטנציאל הטמון במכשירי חשמל וריהוט ביתי כאשר הרווח הכלכלי שלו כפול; ראשית ניתוב נכון יותר של מיכשור וריהוט המושלך לאשפה ושנית ניצול הפער הכלכלי בין הערך של המכשיר השלם לבין הערך הפחות בהרבה של חומר הגלם שרק מיעוטו היה ממוחזר ואף זאת במקרה הטוב.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

הרעיון כולו של מיזם גן העדן העירוני מבוסס על תובנות הקשורות בסיפור היסוד של התרבות האנושית והכללית ובסיפור הפורמטיבי של הכרה אקולוגית קרי סיפור גן העדן של ספר בראשית. מן הסיפור הזה מתברר כי גן העדן הוא למעשה הבריאה הטבעית וכי הגירוש והנפילה ממנו קשורים במצב של השחתת האיזון ההרמוני, יצירת עבודת פרך והקמת הציביליזציה העירונית הגלומה בדמותו של קין.
כל אחד משלושת המיזמים המרכיבים את פרוייקט גן העדן העירוני מבוסס על הערות פשוטות מחיי היום יום;
מיזם הגנים השמימיים או הגנים התלויים, קרי פיתוח גננות בשטחי גגות בבתים המשותפים נובע מביקור בשטחי גגות הנראים כמזבלות וכאתרי פסולת של אנטנות ישנות ודודי מים.
מיזם על עץ פרי נחמד למראה נובע מהתבוננות פשוטה בגורלן של שדרות עצי פרי כגון זית וחרוב במתחם העירוני הירושלמי. שדרות אלו קשורות במטעים שטופחו בעבר בידי הפאטריאריכה היוונית והאוכלוסיה הערבית המקומית ושימשו מעבר לנוי ולצל גם לשם אכילת הפרי. בפועל נותרו עדיין שרידים מרשימים של עצי זית, חרוב, תאנה, תמר, שסק, רימון וכו' במרחב העירוני והציבורי ואולם אלו ננגסים בידי שטחי כבישים, נכרתים בידי קבלנים ופירותיהם נרקבים בשל זיהום אוויר והשחתה כללית.
מיזם 'הקץ לעבודת הפרך' וההשתחררות מהשעיבוד למותגים נובע ממסכת הייסורים שעוברת על צרכן ישראלי פשוט בשעה שהוא מנסה לפנות מכונת כביסה או מקרר שעדיין ניתן להשתמש בהם. עצם פינוי החפצים הללו לפחי האשפה הוא בגדר סיוט יקר ומסוכן למדי והם ממשיכים לתפקד כמטרד סביבתי בשעה שבמעט תשומת לב ניתן היה למחזר אותם לא כחומרי גלם אלא כחפצים שימושיים בהחלט. סקירה של חפצים עזובים במרחב העירוני מגלה ערימות של מכשירי טלווזיה ווידיאו המושלכים בראש חוצות כמפגע סביבתי והניתנים לשימוש חוזר. כל מה שצריך הוא תחנות איסוף וחלוקה בתשלום סמלי לאחר בדיקה פשוטה של המוצר ושיפוץ בסיסי בלבד.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

נכון לעכשיו זהו רעיון אישי הממתין לאימוץ ציבורי של משקיע או גוף חברתי.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

דרך ארגון או חברה אחרים

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

מודעה בעיתון הארץ וחיפוש בגוגל

אלי שי עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3385 ימים

אלי שי עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3392 ימים

אלי שי יצר את המועמדות - לפני 3393 ימים