עבודה באדמה

ע"י אבנר פיפרברג | 09 בספט' 2011
| 1 תגובות

סיכום:

ילדים ומבוגרים בונים ביחד יצורים חמודים מבוץ ופסולת. מפגש של יצירה, חינוך חוויתי ומיחזור.
אנחנו חיים בעידן שבו מקדשים את החד פעמיות, להשתמש ולזרוק או בקיצור צרכנות. בפרויקט מבוץ אנחנו משתמשים בפסולת שאנשים אחרים זרקו. אנחנו חולמים את הרעיונות שלנו ולא את הרעיונות שבפרסומת אמרו לנו לחלום. לבסוף אנחנו לוקחים את האדמה שאנחנו עומדים עליה, את הפסולת שזרקו עליה ואת החלומות של הילדים ומחברים את כולם יחד לידי ייצור אקולוגי, חינוכי מקסים ומרשים.

אודותיך

שם הארגון: עבודה באדמה עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

אבנר

שם משפחה

פיפרברג

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

עבודה באדמה

תפקידך בארגון

מנהל פרויקטים וניהולם בשטח

האם הארגון שלך הוא...

עסק

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

כתובת

מושב שדה ניצן

אתר אינטרנט

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

עבודה באדמה

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל

תאר את הפרויקט שלך

ילדים ומבוגרים בונים ביחד יצורים חמודים מבוץ ופסולת. מפגש של יצירה, חינוך חוויתי ומיחזור.
אנחנו חיים בעידן שבו מקדשים את החד פעמיות, להשתמש ולזרוק או בקיצור צרכנות. בפרויקט מבוץ אנחנו משתמשים בפסולת שאנשים אחרים זרקו. אנחנו חולמים את הרעיונות שלנו ולא את הרעיונות שבפרסומת אמרו לנו לחלום. לבסוף אנחנו לוקחים את האדמה שאנחנו עומדים עליה, את הפסולת שזרקו עליה ואת החלומות של הילדים ומחברים את כולם יחד לידי ייצור אקולוגי, חינוכי מקסים ומרשים.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

הפרויקט האקולוגי של בניה בבוץ ופסולת לא מלמד דבר חדש. הוא מזכיר לכולנו את הישן, את מה שמשפחתנו ידעה במשך דורות ועתה שכחנו. הפרויקט ממלא את המשתתפים בעוצמה ברגע שהם מגלים שהם יכולים ליצור את החלומות שלהם בעצמם והם לאו דווקא צריכים לצרוך אותם. הידע של בניה בבוץ זורם לכולנו בעורקים ואנחנו רק צריכים להתחבר אל המיומנות בחזרה.
בתכנון ובניה של פרויקט אקולוגי בבוץ, אנחנו מנסים להחזיר את העוצמה שנגזלה מאיתנו בתרבות הצריכה. ברובד הלא מודע של הנפש, כל פרסומת, כל תמונה ממוחשבת של דוגמנית כל סרטון "מגניב" מנסה לשכנע אותי - הצרכן - שאני לא מספיק יפה/מוצלח/צעיר/חכם/מגניב... ושהמוצר שרוצים למכור לי הוא תרופת הפלא כדי למלא את המגבלה שלי, לתקן את מה שחסר אצלי. בפרויקט של יצירה בבוץ המשתתפים לומדים את ההפך: אנחנו מוצלחים, הרעיונות שלנו הם טובים ואנחנו מספיק טובים כדי ליצור בעצמנו משהו שהוא לא פחות איכותי, יפה וטוב כמו מוצר הניתן לרכישה.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

כל פרויקט של בניה בבוץ מתועד בשלבי העבודה השונים על מנת לשתף את הקהילה בנעשה. למשל הורי הילדים יכולים להיכנס לאתר ולראות את מה שילדם תכנן, בנה או צבע ועוד. בנוסף דף הפייסבוק של האתר מעודכן כדי שחברים של האתר יידעו שיש מידע חדש באתר ושכדאי להיכנס לראות.
באתר יש ארכיון של שאלות ותשובות על בנייה באדמה. גולשים המעוניינים לבנות בבוץ בחצר ביתם יכולים למצוא מידע רב ושימושי בחינם.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

בערך עשרה פרוקיטים בקהילות שונות בארץ: 2 פרייקטים בעיר אילת בשתי שכונות שונות (בשיתוף היחידה הסביבתית אילת אילות). פרוקיט בקיבוץ מגן, שלושה פרויקטים בשיתוף היחידה הסביבתית רמת נגב - אחד בקיבוץ משאבי שדה ושנים בקיבוץ רביבים. ועוד פרויקטים נוספים (ספסל בפסטיבל בראשית, סדנה של בניה בבוץ בפסטיבל אקטיביזם 2, ספסל במושב מבטחים, פרויקטים שונים בקיבוץ לוטן ועוד).

אני עוסק בחינוך. את ההשפעה של הפרוקיט על הילדים לטווח הארוך, אני לא יודע. אני כן יודע שכל הפרויקטים שבניתי יצרו אצל הילדים שבנו אותם סיפוק וגאווה. הילדים הרגישו שהם בעצמם בנו, מהרעיונות שלהם ומהחומרי גלם שנמצאים בחצר האחרוית שלהם. בנוסף כל הפרויקטים האחרונים שעשיתי מתועדים באתר האינטרנט שלי, גם להפצת הרעיון והידע וגם לשימוש משתתפי הפרויקטים ומכריהם.

אתר האינטרנט של "עבודה באדמה" נצפה בכל חודש על ידי כאלף גולשים. הגולשים באתר יכולים למצוא ידע בבניה בבוץ המבוסס על הניסיון שלי והידע שרכשתי ממורי בקיבוץ לוטן. למעשה האתר משמש גם כדי להפיץ את הידע של בנייה בבוץ ברשת האינטרנט העברית.

הבעיה

תרבות הצריכה מעודדת אותנו לצרוך מוצרים חדשים ושירותים. אבל בכדי לצרוך צריך שהחפצים שלנו, ללא הרף ייתישנו ויאבדו את החן שלהם, כדי שנקנה ונחליך אותם בחדשים. מצד שני חומרי הגלם מהם מיוצרים כל מוצרי הצריכה שאנחנו מחוזרים עודדים לצרוך, מקורם ממקורות לא מתחדשים, מקורות מוגבלים.
"הפסולת לסל וחסל"? שכחנו שהפסולת שלנו היא בעצם חומר גלם, בעצם כאשר אנחנו זורקים את הפסולת אנחנו לקורחים את חומר הגלם שלנו ומאבדים אותו לעד.
בעייה נוספת נוצרת שהיא בעצם תופעת לוואי לא פחות חמורה מהבעיות שצויינו - כל פרסומת מעודדת לצרוך ע"י שהיא יוצרת אצל הצרכן תחושה של חסך, לקות, חסרון. הפרסומת מצד שני משכנעת אותי שהמוצר שלהם, ייתקן או יימלא אצלי את מה שלקוי או חסר. כל דוגמנית ששופצה ע"י תוכנת מחשב, כל קבוצה של נערים/מבוגרים מושלמים משקפים לי את חוסר המושלמות שלי ורומזים אל התת מודע שלי שגם אני יכול, אבל רק אם ארכוש...
למעשה הפרסומות מחלישות אותנו, גורמות לנו לאבד את התחושה שאנחנו מסוגלים ליצור בעצמנו.

פעולות

1.לחלום ביחד - ילדים ומבוגרים כאחד - ליצור אוירה התומכת ביצירתיות ובשיתוף..
2.לבחור חלום משותף, לתכנן אותו ביחד ולנסות לבנות אותו בקטן כדי להבין אותו לעומק - שוב כולם ביחד גדולים וקטנים בלי קשר לרקע, מקצוע או יכולות.
3. לבנות את הרעיון שלנו בשטח מהחומרים שנמצאים במקום שלנו.
4. לצבוע יפה ולהבין מהתהליך והתוצאה שיש לנו את היכולת, העוצמה והקהילה כדי להגשים את עצמנו ביחד עם המשאבים המקומים העומדים לרשותנו - גשמיים ורוחניים.

תוצאות

למעלה מעשר פרוייקטים אקולוגים מפסולת ממוחזרת ובוץ ברחבי הארץ. מאות ילדים ומבוגרים חוו שהפסולת שלהם היא חומר גלם ושבכוח הקהילה ליצור דברים העולים על כל דימיון.
אני מקווה שחלק ממשתתפי הפרויקטים השונים שינו את היחס שלהם לפסולת. אני מקווה שהם מבינים עתה שהפסולת שלהם היא בעצם חומר גלם פוטנציאלי, ולכן הם עושים כמייטב יכולתם לצמצם את הפסולת שלהם ולמחזר את מה שניתן.
אני מקווה גם שתחושת המסוגלת לעשייה קהילתית ויצירת שינוי גדלה אצל המשתתפים אחרי שהם חוו בפרויקט את הכוח שיש להם בתור קהילה.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

שנה 1 - לשנה זו הפרויקט צריך עזרה בתמחור עלות הפרויקט. בנוסף אני צריך ללמוד איך למצוא מקורות מימון נוספים מעבר למשרד לאיכות הסביבה. איך אפשר לשלב את חוק האריזות בכדי ליצור פרויקטים נוספים.
שנה 2 - שידרוג אתר האינטרנט גם במראה וגם הוספה של תוכן על עבודה בבוץ ובחומרים מסורתיים העוזרים לאטום את הבוץ למים ולשמר אותו לטווח ארוך. שיווק הפרויקט.
שנה 3 - הגדלת הצוות ורעיונות נוספים לסדנאות ופרוייקטים לעשייה בשטח.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

היום הפרויקט תלוי בתקציבים של המשרד לאיכות הסביבה. באיזורים בהם ליחידות הסביבתיות אין תקציב אני לא יכול לעשות פרויקטים. בעתיד אם במשרד ייקטן התקציב או יישתנו סדרי העדיפויות אני עלול למצוא את עצמי ללא תקציב.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

101‐1000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

בשטח עשרות אנשים כל שנה איתם אני בונה את הפרויקטים האקולוגים בשטח.
ברשת האינטרנט יותר מאלף איש כל חודש גולשים באתר של "עבודה באדמה", מקבלים השראה, מקבלים פתרונות ותשובות לשאלות שונות וזוכים להנות מהרבה ידע שנצבר בארץ על בניה באדמה אותו אני מפרסם באתר.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

העשייה הקהילתית המשותפת מחזקת את הקהילה. עוזרת למשתתפים להיזכר בעוצמה של הביחד שיכול להיווצר בתוך קהילה וחשיבות שיתופי הפעולה בתוכה.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

כן

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל בין שנה ל-5 שנים

כמה זמן הארגון פעיל?

1-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

כן

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

כדי ליצור פרויקט מקצועי, מרשים וגדול יש צורך בצוות מקצועי. אני עובד ביחד עם אומנים נוספים על מנת שהתוצאה תהייה איכותית ביותר. בנוסף הפרוקטים השונים דורשים תהליך הנמשך לאורך 8 פגישות בממוצע. העלות של צוות של שני אנשים המגיע לשמונה מפגשים במקומות שונים בארץ הוא יקר לעומת התקציב שבד"כ יש לשכונה או לקהילה. לכן התמיכה לה אני זוכה ממספר יחידות סביבתיות בארץ הוא קריטי ליצירת הפרויקטים הללו.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

1. מציאת מקורות מימון נוספים חוץ מהמשרד לאיכות הסביבה
2. שיווק כדי להגדיל את כמות הפרויקטים
3. מחקר והשתלמויות על מנת להתמקצע באיטום הבוץ למים, איכות טיוח הגמר ושימוש בחומרים מסורתים לצביעה ואיטום.

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

ראשית הפרויקטים האקולוגים הללו מיוצרים ע"י הפסולת המקומית, האדמה עליה הקהילה דורכת והרעיונות של אנשי המקום.
שנית אנחנו יוצרים במקום הפעילות פיסול יפה של חייה או ייצור שהוא גם פריט אומנות וגם מתקן שעשוע או לימוד לשימוש הכלל.
שלישית המשתתפים בפרויקט מקבלים ידע. המשתתפים בפרויקט אקולוגי של בניה בבוץ ופסולת לומדים לבנות מהחומרי הגלם המקומים שלהם. כלומר משתתף בסדנא בעל מוטיבציה, את הפרויקט הבא יכול לעשות בלעדי...

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

למדתי ולימדתי שלוש שנים בקיבוץ לוטן בערבה בניה בבוץ מפסולת ומחומרים נוספים. לאחר שעזבתי את הקיבוץ פנתה אלי רונה שפירה, מנהלת היחידה הסביבתית אילת איילות בבקשה שאנחה אצלה פרוייקט של בניה בבוץ בשתי שכונות שונות בעיר אילת. את הפרויקטים ייצרתי עם הקהילות הגרות בשכונות הללו בהצלחה. מייל שרונה שלחה עם התמונת של העבודה בשטח נתן לי את ההשראה איך אני רוצה שאתר האינטרנט שלי ייראה. מאז אני בונה עם קהילות שונות ברחבי הארץ בבוץ.

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

אבנר פיפרברג, בעצם מי שכותב כרגע את השורות האלו.. אני כואב את ההרס שהמין האנושי עושה לעולם. אני כואב את מצוקת בע"ח הצמחים והאנשים הסובלים מהזיהום, דילול המשאבים והכחדה. אני הולך עם כאב זה ותחושת אחריות אישית לשינוי. התפקיד שלי לשינוי המציאות הוא בחינוך. אני עושה את המירב שאני יכול על מנת לקרב את האדם חזרה אל האדמה. אני מבקש לבטל את הניכור שיש לנו עם הפסולת. לחדד את ההבנה שאנחנו אחראים למעשים שלנו ולהשלכות שלהם. אני מחנך גם בעזרת העצמה של אנשים והקהילות שלהם בעזרת בניה בפסולת ובוץ וגם ע"י הדרכת ילדים בשטח הפתוח בחוגים של "שומרי הגן".

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

חבר או בן משפחה

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

Ayelet Gil רשם: איזה יופי! זה נראה מקסים!!! כל הכבוד על העשייה, זה נראה ברמה גבוהה. בהצלחה! אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3384 ימים המשך >

אבנר פיפרברג עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3419 ימים

אבנר פיפרברג עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3427 ימים

אבנר פיפרברג עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3428 ימים

אבנר פיפרברג עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3444 ימים

אבנר פיפרברג יצר את המועמדות - לפני 3444 ימים