חברה בעם

ע"י שני קרני | 21 באוק' 2011
| 0 תגובות

סיכום:

'חברה בעם' עוסקת באיכות הסביבה, קהילה ויהדות. הפרוייקט מתבסס על רעיונות המיחזור והקיימות (Sustainability), פועל למען שימור נכסים קיימים בתוך הקהילה ולמען הגדלת המודעות למיחזור ואיכות הסביבה במכללה ובאזור שדרות ושער הנגב. 'חברה בעם' מפעילה 2 מרכזי יד שנייה: "מרכז חברה בעם" בקמפוס ספיר, ו"ספרים בקפה" הממוקם בקפה יע"ל (יזמות עסקית לנוער). המרכזים מנוהלים על ידי סטודנטים בפרוייקט יחד עם מתנדבים מהקמפוס ומהקהילה. הפרויקט פועל במסגרת היחידה למעורבות חברתית והלל במכללת ספיר.

אודותיך

שם הארגון: הלל ספיר עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

שני

שם משפחה

קרני

אתר אישי

אודות הארגון שלך

שם הארגון

הלל ספיר

תפקידך בארגון

מנהלת הלל ספיר

האם הארגון שלך הוא...

חברת לתועלת הציבור (חל"צ)

מספר עמותה רשומה (ע"ר)

513989087

כתובת

המכללה האקדמית ספיר, ד.נ. חוף אשקלון 79165

אתר אינטרנט

כתובת פרופיל הטוויטר

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם שלך

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם הפרויקט

חברה בעם

המדינה בה מתמקד הפרויקט שלך

ישראל, S

תאר את הפרויקט שלך

'חברה בעם' עוסקת באיכות הסביבה, קהילה ויהדות. הפרוייקט מתבסס על רעיונות המיחזור והקיימות (Sustainability), פועל למען שימור נכסים קיימים בתוך הקהילה ולמען הגדלת המודעות למיחזור ואיכות הסביבה במכללה ובאזור שדרות ושער הנגב. 'חברה בעם' מפעילה 2 מרכזי יד שנייה: "מרכז חברה בעם" בקמפוס ספיר, ו"ספרים בקפה" הממוקם בקפה יע"ל (יזמות עסקית לנוער). המרכזים מנוהלים על ידי סטודנטים בפרוייקט יחד עם מתנדבים מהקמפוס ומהקהילה. הפרויקט פועל במסגרת היחידה למעורבות חברתית והלל במכללת ספיר.

כתובת אתר האינטרנט

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי?

ייחודיות פרוייקט 'חברה בעם' טמונה בכך שהפרוייקט משלב לימוד עם יזמות ועשייה קהילתית בנושא איכות הסביבה, כשרובו ככולו מנוהל על ידי סטודנטים במכללה, בשיתוף מתנדבים מהקהילה. הסטודנטים בפרוייקט משתתפים בלימוד קבוצתי בו הם דנים בסוגיות הקשורות לאיכות הסביבה ויהדות. הלימוד מתקיים על בסיס שבועי ובמהלכו נפגשים הסטודנטים עם מרצים אורחים ודנים בסוגיות עכשוויות שונות הקשורות לאיכות הסביבה. מפגשים אלו מאפשרים דיון ובחינת דרכים לפעילות ועשייה בנושא. במקביל, מתפעלים הסטודנטים שני מרכזי יד שנייה: "מרכז חברה בעם" במכללה ו"ספרים בקפה" הנמצא בקפה יעל, במתחם סינמטק שדרות. המוצרים הנמכרים במרכזים אלו מגיעים כתרומות של תושבי האזור ועוברים מיון על ידי הסטודנטים. המוצרים אשר אינם ראויים לשימוש מועברים למיחזור, כשאלו שראויים לשימוש חוזר נמכרים במרכזים או מועברים כתרומה לגורמים אחרים בקהילה. דבר אינו נזרק, ולכל מוצר נמצא פתרון. ההכנסות ממרכזים אלו מנוצלות לפעילות סביבתית, תרבותית וקהילתית מקומית, הפתוחה לקהל הרחב – סטודנטים וצעירים, תושבי שדרות ושער הנגב. כחלק מפעילות "ספרים בקפה" אנו מקיימים אירועי ספרות בהם לקחו וייקחו חלק סופרים מובילים בארץ לצד שעת סיפור ויצירה להורים וילדים. בנוסף, "מרכז חברה בעם" במכללה, מעבר להיותו חנות יד שנייה, ישמש כמרכז חברתי בקמפוס. במרכז זה אנו מתכננים לקיים סדנאות והרצאות הקשורות לאיכות הסביבה, בשאיפה להעביר את הידע אותו רוכשים הסטודנטים הלאה, וליצור קהילה "ירוקה" יותר, המחויבת לערכים של איכות הסביבה.

האם במסגרת הפרויקט נעשה שימוש או מפותחות בטכנולוגיות חדשניות? אם כן, נשמח אם תפרט

במסגרת הפרויקט לא נעשה שימוש בטכנולוגיות חדשניות.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה האימפקט שהיה לפרויקט שלך עד כה?

חברה בעם קיימת מזה 3 שנים ונכנסת לשנת הפעילות הרביעית. במהלך שנות פעילותה, לקחו בה חלק כ- 50 סטודנטים פעילים, ועשרות מתנדבים. הסטודנטים יזמו והובילו מגוון רחב של פרוייקטים כגון: ירידי יד שנייה במכללה ובישובי האזור, יום ירוק במכללה, סדנת תפירה, מפגשי סופרים עם סטודנטים ותושבי האזור, אירועים סביב מעגל השנה היהודי ועוד. באירועי 'חברה בעם' לאורך השנים לקחו חלק אלפי אנשים – סטודנטים ותושבי האזור. כמו כן, במהלך השנים, בזכות 'חברה בעם' הגיעו למיחזור עשרות טונות של טקסטיל, נייר ואף מוצרי חשמל ואלקטרוניקה. זאת מעבר למוצרים שנמכרים במרכזים במחירים זולים במיוחד, וחוזרים לשימוש בקהילה. אנו אף מציעים סדנאות בהן ניתן למחזר מוצרים ולהשתמש בהם שוב (שימושוב) - למשל סדנת בנייה מקרטונים ממוחזרים או הפיכת בגדים לתיקים, ארנקים וכו'. 'חברה בעם' אף העבירה לעשרות ארגונים ועמותות באזור תרומות של בגדים, ספרים, צעצועים ומשחקים לילדים, רהיטים ועוד.

הבעיה

פרוייקט חברה בעם פועל במכללת ספיר ובאזור שדרות ושער הנגב. סטודנטים אשר מגיעים ללמוד במכללה זקוקים במהלך שנות לימודיהם לציוד לבתים וביגוד, במחירים זולים. במקביל, הסטודנטים שעוזבים, מחפשים להיפטר מהציוד לו אינם זקוקים יותר בתהליך המעבר. מעבר לכך, במהלך לימודיהם, מחפשים הסטודנטים פעילות חברתית תרבותית ואף קהילתית לקחת בה חלק.
בעיה נוספת איתה מתמודדת חברה בעם היא נגישות למיחזור. רבים מתושבי האזור מחפשים כתובת אליה יוכלו להעביר פריטים שונים, אשר אין להם שימוש בהם יותר, לטובת מיחזור או שימוש חוזר של אנשים אחרים.

פעולות

הצעדים אותם אנו נוקטים בחברה בעם הם:
1. חברה בעם יצרה מקום בו סטודנטים יכולים לרכוש בגדים ומוצרים יד שניה, במצב טוב. כך, סטודנטים שעוזבים יכולים להעביר אלינו את כל מה שאינם זקוקים לו וסטודנטים חדשים יכולים להצטייד במהלך לימודיהם.
2. יצירת נקודות איסוף למוצרים שונים, אותם אנו מעבירים למיחזור. סטודנטים ותושבי האזור יודעים לפנות אלינו עם מוצרים ישנים אשר אין להם שימוש בהם יותר.
3. מיון המוצרים המגיעים. הסטודנטים בפרוייקט ממיינים את המוצרים בהתאם לטיבם. המוצרים אשר אינם ניתנים לשימוש חוזר מועברים למיחזור. אלו שעדיין טובים לשימוש מועברים כתרומות לארגונים שונים או לחנויות יד שנייה של הפרוייקט. בחנויות אלו, אנו מציעים את אותם מוצרים במחירים זולים ושווים לכל נפש. ההכנסות ממרכזים אלו חוזרות לקהילה דרך אירועים תרבותיים, סדנאות ופעילות חברתית. בסופו של דבר, מכלל המוצרים המגיעים אלינו, אחוז קטן מאוד מושלך לפח. לכל מוצר נמצא בית חם, או שימוש חוזר.
4. יצירת מרכז חברתי סביבתי במכללת ספיר אשר מעבר לחנות יד שנייה, יהווה גם מקום מפגש חברתי ומקור ידע סביבתי עבור הסטודנטים בקמפוס. זאת באמצעות מתן אינפורמציה בנושא, לצד קיום אירועים וסדנאות המקנות כלים לניהול אורח חיים ירוק יותר. המרכז אף יציע הזדמנויות לסטודנטים המעוניינים להשתלב, דרך פרויקטים קיימים שונים לצד עידוד יזמות בנושא.

תוצאות

פרוייקט חברה בעם מספק למשתתפים בו מקור לידע ולעשייה בנושא איכות הסביבה. אנו פועלים על מנת ליצור קבוצת סטודנטים מחוייבת לערכי היהדות ואיכות הסביבה, בשאיפה כי אותה קבוצה תפעל למען הרחבת מעגל הפעילים והמעורבים בתחום זה באזור, בדרכים שונות.
עם הזמן ודרך הפרויקט נוכל לאפשר לאוכלוסיית האזור, סטודנטים ותושבים, גישה לידע ולנקודות מיחזור רבות ככל האפשר, על מנת לצמצם משמעותית את כמות הפסולת המושלכת לפח, ולהעביר אותה לשימוש חוזר, במרכזים שלנו או כתרומה לקהילה.
במקביל, אנו מקווים כי הפרוייקט, על מרכזיו השונים, ישמש כמקור ידע, פרקטי ותיאורטי, אשר באמצעותו סטודנטים ותושבי האזור ירכשו כלים לניהול אורח חיים "ירוק" יותר, בבית ובקהילה כגון: חיסכון במים, חשמל, הפחתת כמות ותרבות הצריכה, מיחזור, יצירת קומפוסט ביתי ועוד.

מה יעזור לפרויקט שלך להצליח בשלושת השנים הבאות? במידת האפשר התייחס לכל שנה בנפרד

פרוייקט חברה בעם מבוסס על עשייה קהילתית משותפת. לכן, על מנת שהפרוייקט ימשיך להצליח ואף יתרחב, יש צורך בהגדלת מעגל הפעילים ומעגל חברי הקהילה אשר בוחרים לקחת בו חלק בכל דרך שהיא (מסירת חפצים אשר אין בהם שימוש, סיוע בתפעול המרכזים, סיוע באיסוף חפצים וכן הלאה). לשם כך, יש צורך בגיוס מתנדבים נוספים לפרוייקט, אשר יהיו מחוייבים לערכי איכות הסביבה ויסייעו בהפצת הרעיון בקמפוס ובקרב תושבי האזור.
כמו כן, על מנת שנוכל להרחיב את מעגל הסדנאות והמפגשים הפתוחים לקהל הרחב, יש צורך בגיוס משאבים. הגדלת התקציב תאפשר הצעת מגוון רחב יותר של אירועים, כמו גם הגעה לקהל יעד גדול יותר.
דבר נוסף אשר יכול לתרום להצלחת הפרוייקט ולסייע בבניית קהילה "ירוקה" הוא הרחבת נקודות איסוף ומיחזור ברחבי האזור, כגון: מיכלי מיחזור (בקבוקים, בגדים, ניירות וכו'), נקודת איסוף פסולת אלקטרונית ועוד. כרגע אנו מציעים שתי נקודות איסוף - במכללת ספיר ובשדרות, מעבר לנקודות האיסוף המוצעות ע"י העירייה או המועצה המקומית. ככל שיהיו נקודות איסוף ומיחזור זמינות יותר, כך יהיה קל יותר לאנשים למחזר והמודעות לנושא תגבר.
לכן, בשנה הקרובה אנו נפעל למען הרחבת מעגל הפעילים, לצד גיוס משאבים עתידיים לפרוייקט. בשנה הבאה, ננסה להרחיב את המרכזים הקיימים, על מנת לאפשר יותר מענה מבחינת נקודות איסוף, הרחבת המוצרים בהם אנו יכולים לעסוק, והעברת יותר מוצרים למיחזור.
כמו כן, נקדיש תשומת לב לקבל היעד אליו אנו מגיעים. כרגע אנו פונים בעיקר לסטודנטים ומבוגרים, עם פרוייקט פיילוט המיועד לילדים. בשנים הבאות ננסה להרחיב את קהל היעד של הפרוייקט גם לבני נוער, ובכך להרחיב את הקהילה המעורבת גם לטווח הגילאים הזה.

מה יכול למנוע מהפרויקט שלך להצליח?

חברה בעם הינו פרוייקט מורכב, המשלב לימוד לצד עשייה. הסטודנטים אשר לוקחים חלק בפרוייקט מוגבלים מאוד מבחינת זמן. אחד הדברים אשר יכולים להקשות הוא עיסוק רב בלוגיסטיקה תפעולית (שינוע מוצרים ממקום למקום, סידור, ארגון, מיון וכו'), מה שיאפשר פחות זמן ומקום לעיסוק בתוכן. על מנת להימנע מכך, ננסה להרחיב את מעגל המתנדבים המעורבים, מה שיקל על עומס החברים בפרוייקט.
עניין נוסף שיכול להקשות הוא חוסר אטרקטיביות ורלבנטיות של המרכזים. היות והמוצרים המגיעים אלינו ניתנים כתרומה, אין לנו שליטה על מה שמגיע, ואנו צריכים לנצל מכך את המיטב. לכן, מחשבה רבה מוקדשת לנראות ואטרקטיביות של המרכזים, על מנת שסטודנטים ותושבי האזור ירצו להגיע באופן קבוע, ולקחת בהם חלק פעיל - באירועים, בסדנאות או כמתנדבים בפרוייקטים השונים.

כמה אנשים הפרויקט ישרת בכל שנה?

1001‐10,000

מיהם המוטבים של המיזם שלך? מדוע המיזם שלך חשוב להם?

המוטבים של הפרוייקט הם סטודנטים שלומדים במכללה האקדמית ספיר, לצד תושבי האזור.
במכללה לומדים כ- 8,000 סטודנטים כל שנה. הפרוייקט מאפשר לסטודנטים לקחת חלק בקהילה המחויבת לערכי איכות הסביבה, לקבל ידע בנושא ולהשתתף בפעילות חברתית תרבותית. כמו כן, הפרוייקט מציע לסטודנטים מקום מפגש חברתי בקמפוס, בו הם יכולים לרכוש מוצרים במחירים זולים מאוד - בגדים, נעליים, חפצים שונים, כלי בית ועוד. מרבית הסטודנטים אינם עובדים, כך שהאפשרות לקנות בגדים ומוצרים שונים במחירים זולים מאוד מקלה עליהם, ומאפשרת להם להתחדש בפריטים איכותיים.
מוטבים נוספים של הפרוייקט הם תושבי אזור שדרות ושער הנגב. תושבים אלו נהנים מחנויות יד שנייה, בהן הם יכולים לרכוש מוצרים זולים. פרוייקט 'ספרים בקפה' של חברה בעם הנמצא בקפה יעל במתחם סינמטק שדרות, הנגיש לכל תושבי האזור, מציע ספרים איכותיים במחירים זולים - לכלל הגילאים. כמו כן, במסגרת הפרוייקט אנו מציעים מפגשים עם סופרים ואנשי רוח שונים הקשורים לספרות ותרבות ישראלית ('קוראים בקפה') לצד שעת סיפור להורים וילדים ('קוראים בשוקו'). תושבי האזור מגיעים לאירועים שלנו, תורמים לנו מוצרים ואף מגיעים ורוכשים ספרים בקפה.
ניתן לראות ש'חברה בעם' חשובה לתושבי האזור לפי כמות המוצרים אותם אנו מקבלים כל שנה. התושבים מעבירים אלינו מוצרים, בידיעה שהרווח מההכנסות חוזר אליהם דרך האירועים אותם אנו מקיימים. לכן, כל אחד שבוחר להעביר אלינו מוצר אשר אין לו שימוש בו, בעצם בוחר לקחת חלק פעיל בקהילה שלנו.

האם לפרויקט שלך יש פן חברתי נוסף מעבר לסביבתי? אם כן, תאר אותו בבקשה

פן חברתי נוסף שיש לפרוייקט הוא הפן הקהילתי. אחת המטרות העיקריות שלנו היא לחבר בין הסטודנטים לתושבי האזור, במטרה ליצור קהילה אחת, רחבה יותר, העוסקת בערכי היהדות ואיכות הסביבה. לכן, חלק ניכר מפעילות הפרוייקט נמצא מחוץ למכללה, בלב העיר שדרות, במטרה להציע לתושבי העיר פעילות חברתית תרבותית המנוהלת ע"י סטודנטים. אנו שואפים לערב את חברי הקהילה בתוך הפרוייקט ככל האפשר, על מנת שהסטודנטים ישתלבו בקהילת שדרות ושער הנגב.

האם הפרויקט שלך מנסה לשנות מדיניות ציבורית?

קיימות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

באיזה שלב נמצא הפרויקט שלך?

פעיל בין שנה ל-5 שנים

כמה זמן הארגון פעיל?

1-5 שנים

האם לארגון שלך יש דירקטוריון או מועצה מייעצת?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם מלכ"רים?

כן

האם לארגון שלך יש שותפויות עם עסקים?

האם לארגון שלך יש שותפויות עם גופים ממשלתיים?

ספר לנו בבקשה כיצד השותפויות האלה קריטיות להצלחת המיזם שלך.

פרוייקט חברה בעם פועל בהובלת היחידה למעורבות חברתית של משרד הדיקן והלל במכללת ספיר. אנו דוגלים בעשייה קהילתית משותפת, עם דגש רב על איגום משאבים (כלכליים ורעיוניים) לטובת הקהילה. לכן, הפרוייקט פועל בשיתוף גורמים רבים באזור ונתמך על ידי גורמים נוספים, מלכ"רים בעיקר. ללא שיתופי פעולה אלו, הפרוייקט לא יכול היה להתקיים במתכונתו הנוכחית.

מהן שלושת הפעולות החשובות ביותר שעליך לנקוט כדי שהמיזם או הארגון שלך יצמחו?

על מנת שהפרוייקט יצמח, אלו הפעולות החשובות ביותר אותן עלינו לנקוט:
1. הרחבת מעגל הפעילים והמתנדבים בפרוייקט.
2. גיוס משאבים.
3. הרחבת נקודות האיסוף ומרכזי הפרוייקט (מעבר לשניים אשר קיימים כרגע).

כיצד הפרויקט שלך מייצר ערך כלכלי (חיסכון במשאבים, תעסוקה, ניצול של משאבים מבוזבזים...)?

פרוייקט חברה בעם אוסף חומרים אשר לאנשים אין שימוש בהם יותר, ומוצא להם שימוש חדש - דרך העברתם כתרומה לגורמים הזקוקים להם, מכירתם במחירי זולים או העברתם למיחזור. דרך הפרוייקט הצלחנו להחזיר לשימוש אלפי מוצרים במהלך השנים, מוצרים אשר אחרת היו מושלכים כפסולת. בנוסף, העברנו למיחזור טונות של בגדים וניירות. בדרך זו, אנו מקלים על תושבי האזור בהליך המיחזור (חסכון בזמן ודלק), ומאפשרים לכל המעוניין לרכוש מוצרי יד שנייה טובים במחירים זולים, במקום מוצר חדש במחיר יקר. בנוסף, כל המעוניין, מוזמן לקחת חלק פעיל בפרוייקט ובתמורה לקבל מוצרים (כך למשל קיימנו ירידים בהם על כל קיפול של 10 פריטים ניתן היה לקבל פריט מתנה). זאת במטרה למנוע הוצאת משאבים מיותרים, ויצירת מעורבות פעילה בפרוייקט.
כמו כן, אנו פועלים למען החזרת מוצרים שאין להם ערך במתכונתם הנוכחית לשימוש חוזר בדרכים יצירתיות - הפיכת חולצות לתיקים, כלי פלסטיק לעציצים, קרטונים לרהיטים, ספרים ישנים לסימניות, תיקון בגדים וכן הלאה. הרווחים המתקבלים מהמרכזים עוברים לטובת הקהילה ומשמשים אותנו לפרויקטים חברתיים באזור.

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה היה הרגע המכריע שהוביל ליוזמה זו?

הרעיון לפרוייקט עלה מהלל והיחידה למעורבות חברתית במכללת ספיר, בעקבות צורך שזיהו במכללה ובאזור. הרגע שהוביל לתחילת הפרוייקט היה בפסח 2008, אז יצאה קבוצת סטודנטים מספיר למסע איסוף מוצרי יד שנייה ברחבי הארץ. למסע הזה קדם מייל שנשלח בתפוצה ארצית ובו הוסבר כי המוצרים יועברו למרכז יד שנייה, אשר הכנסותיו יועברו לקהילה. כל מי שהיה לו מה לתת התבקש ליצור קשר, והגיעו אליו לאסוף את המוצרים. המסע נמשך 3 ימים ובו נאספה כמות ציוד אשר איפשרה את פתיחת המרכז הראשון בפרוייקט. מאז והלאה הפרוייקט ממשיך להתקיים.
את סיפור המסע ניתן לראות בסרטון המצ"ב:
http://www.youtube.com/watch?v=LihJYGXaw6A

ספר לנו על היזם החברתי שעומד מאחורי המיזם

יזמי הפרוייקט הינם אייל מצליח, מנהל הלל ספיר לשעבר, וקמילה לנסקינד מילנר, מנהלת היחידה למעורבות חברתית במכללת ספיר. אייל וקמילה זיהו צורך בפרוייקט מסוג זה באזור, ופעלו רבות למען ייסוד הפרוייקט ותפעולו, בשיתוף סטודנטים וגורמים נוספים באזור. אייל עזב את הלל באוגוסט 2010, וקמילה עדיין מובילה ושותפה בפרוייקט.

איך שמעת על כיכר אשוֹקה?

דרך ארגון או חברה אחרים

אם בחרת באחר, נשמח תציין את שם הארגון או החברה.

שתיל באר שבע.

שני קרני עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3386 ימים

שני קרני עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3388 ימים

שני קרני עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3422 ימים

שני קרני עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3422 ימים

שני קרני עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3439 ימים

שני קרני עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3440 ימים

שני קרני יצר את המועמדות - לפני 3440 ימים