SEED - השיטה שלך להתפתחות הילד

ע"י galit danny | 30 באוק' 2012
| 0 תגובות

סיכום:

שיטת "system for education evaluation and child development - "SEED - השיטה שלך להתפתחות הילד, הושקה בישראל ב-2012 ע"י ענבר לוין-לרום מומחית להתפתחות הילד וגלית דני מרצה באקדמיה, כדי לספק מענה ייחודי לכל הורה בישראל לילדים בגילאי לידה עד 3 שנים.
מטרת השיטה לקדם את החזון שלנו שהוא להביא את גני הילדים הפרטיים בישראל (גילאי 3-0) לסטנדרטים התפתחותיים אחידים, במטרה לקדם כל ילד לרמה הגבוהה ביותר תוך מיצוי מלוא הפוטנציאל שלו.
שיטת "SEED" - השיטה שלך להתפתחות הילד מאפשרת:
* לגננות לשדרג ולהתאים את התכנים ההתפתחותיים והפדגוגיים בגן.
* מתן כלים התפתחותיים והמלצות לגננות ולהורים.
* איתור מוקדם ויעיל של עיכובי התפתחות קלים, אם קיימים.
* הפקת דוחות התפתחותיים פעמיים בשנה לכל ילד על ידי מומחית להתפתחות הילד.
* איתור מוקדם מסייע להורים, לילדים, למערכות הבריאות והחינוך לחסוך זמן וכסף ע"י פתרון מהיר ויעיל.

אודותיך

שם הארגון: Baby SEED עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

ענבר וגלית

שם משפחה

לוין-לרום ודני

אודות הארגון שלך

שם הארגון

Baby SEED

תפקידך בארגון

סמנכ"ל שיווק ובעלים

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

SEED - השיטה שלך להתפתחות הילד

תיאור המיזם

שיטת "system for education evaluation and child development - "SEED - השיטה שלך להתפתחות הילד, הושקה בישראל ב-2012 ע"י ענבר לוין-לרום מומחית להתפתחות הילד וגלית דני מרצה באקדמיה, כדי לספק מענה ייחודי לכל הורה בישראל לילדים בגילאי לידה עד 3 שנים.
מטרת השיטה לקדם את החזון שלנו שהוא להביא את גני הילדים הפרטיים בישראל (גילאי 3-0) לסטנדרטים התפתחותיים אחידים, במטרה לקדם כל ילד לרמה הגבוהה ביותר תוך מיצוי מלוא הפוטנציאל שלו.
שיטת "SEED" - השיטה שלך להתפתחות הילד מאפשרת:
* לגננות לשדרג ולהתאים את התכנים ההתפתחותיים והפדגוגיים בגן.
* מתן כלים התפתחותיים והמלצות לגננות ולהורים.
* איתור מוקדם ויעיל של עיכובי התפתחות קלים, אם קיימים.
* הפקת דוחות התפתחותיים פעמיים בשנה לכל ילד על ידי מומחית להתפתחות הילד.
* איתור מוקדם מסייע להורים, לילדים, למערכות הבריאות והחינוך לחסוך זמן וכסף ע"י פתרון מהיר ויעיל.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פעיל פחות משנה

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

השיטה פותחה היות ואיתור מוקדם של ילדים עם קשיים התפתחותיים בגיל הרך וטיפול בבעיות קריטית להצלחתם בעתיד במערכת החינוך. מחקרים בעולם מוכיחים שיש ילדים עם עיכובי התפתחות קלים שאינם באים לידי ביטוי בפעולות והתנהגויות של הפעוט ולכן לא זוכים לטיפול. לטענת דר' Guralnick התערבות מוקדמת: מונעת הצטברות והחמרה של קשיים קיימים והופעת קשיים רגשיים וחברתיים נלווים, נותנת כלים למימוש יכולות שלא באות לידי ביטוי ספונטנית, מונעת ומפחיתה בחומרה של ליקויי למידה. נתונים ביולוגיים שקשורים לגמישותה של מערכת העצבים המרכזית שמתפתחת בקרב ילדים בגילאי לידה עד 3 מבטיחים שהשפעת ההתערבות בגילאים אלו תוליד תוצאות לטווח ארוך ותחסוך משאבים רבים, שבמידה והילד לא טופל יופיעו מאוחר יותר בדמות הצורך בשירותי חינוך מיוחד וסיוע בבעיות קשב, ריכוז ולמידה. בגיל לידה עד 3, עיקר הלמידה של הפעוט היא רכישת מיומנויות בסיסיות, תירגולן והכללתן לשימוש במקרים הרלוונטיים בכל אחד מששת תחומי ההתפתחות. בישראל הפיקוח על גני הילדים מתחיל בגיל 3 -6 ומתבצע מעקב התפתחות לכל ילד מטעם משרד החינוך באמצעות שיטת "מבטים". בגני הילדים הפרטיים והמשפחתונים לילדים בגילאי 0 -3, אין כיום בישראל שום פיקוח מסודר ואין סטנדרטים ומעקבי התפתחות סדירים ואחידים.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

רב הילדים בישראל נמצאים מגיל שנה בגן וחשוב שמסגרת זו תעודד למידה ושיכלול של מיומנויות התפתחותיות ושיבוצעו בה מעקבי התפתחות בצורה גורפת בארץ. מעקבים התפתחותיים סדירים הם הפתרון היעיל ביותר כי הם מתבצעים בסביבתו הטבעית של הילד והנתונים נאספים ע"י צוות הגן שמכיר היטב את הילד. הילד בגן חופשי, לא מאויים ולא נתון לביקורת, וכתוצאה הוא יכול לחשוף את צדדיו החזקים לצד החלשים. השיטה ייחודית ומתמחה בביצוע מעקבי התפתחות לילדים בשלב מאד מוקדם החל מגיל לידה ועד גיל 3, בסביבתם הטיבעית: בגני הילדים הפרטיים, במשפחתונים, או בבית. השיטה נותנת לגננות ולהורים כלי המאפשר מעקב על התפתחות ילדיהם בחיי היום יום בתוך המסגרת החינוכית. השיטה מסייעת לזהות ילדים מאותגרים ולתת מענה מוקדם וייחודי לכל ילד ע"י בניית תוכנית התערבות חינוכית אישית שתוביל אותו למימוש מלוא הפוטנציאל שלו ותחסוך כסף ועוגמת נפש לילד, להורה ולמערכות הבריאות, החינוך והרווחה.
מחקרים בעולם מוכיחים שהכלים והמיומנויות שהילד רוכש בגיל לידה עד גיל 3 ישפיעו עליו כל חייו ולכן זה שלב מאוד קריטי. החזון שלנו כנשים שמבינות שהעתיד טמון בילדינו הוא ששיטת SEED תביא את גני הילדים הפרטיים בישראל לסטנדרטים התפתחותיים אחידים, במטרה לקדם כל ילד בגן לרמה הגבוהה ביותר תוך מיצוי מלוא הפוטנציאל שלו.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

סטנדרטים התפתחותיים אחידים בגני הילדים הפרטיים ובמשפחתונים ברחבי העיר בת-ים בפרט והארץ בכלל.
החזון שלנו כנשים שמבינות שהעתיד טמון בילדינו הוא ששיטת SEED – השיטה שלך להתפתחות הילד, תביא את גני הילדים הפרטיים בישראל לסטנדרטים התפתחותיים אחידים, במטרה לקדם כל ילד בגן לרמה הגבוהה ביותר תוך מיצוי מלוא הפוטנציאל שלו.
חשוב לציין שבארץ אין מיזם כזה והוא ייחודי לגני הילדים הפרטיים בגילאי לידה עד 3, שאין עליהם כיום פיקוח במדינת ישראל ואנו שולחים את ילדינו לגן לבלות שעות רבות מבלי לדעת באמת מה הוא לומד והאם הוא מקבל את כל הכלים והמיומנויות ההתפתחותיות הנדרשות כדי לשגשג ולהצליח בעתיד.
בהיותינו נשים שגדלו והתחנכו בעיר בת ים, שתינו בוגרות בית ספר "רמות", על אף התדמית הלא פשוטה לאורך השנים, צמחנו ורכשנו השכלה אקדמאית והפכנו לנשות חינוך. יהיה לנו לעונג ותהיה זו סגירת מעגל, שעיר ילדותינו תהיה העיר הראשונה שתאמץ את השיטה ותוביל את מהפכת החינוך בארץ שתתחיל בגיל הרך ותסייע לילדים להגיע למערכת החינוך ולצלוח אותה ולקבל תעודת בגרות מלאה ואף להמשיך ללימודים גבוהים.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במהלך שנת הלימודים שעברה ערכנו פיילוט בגנים וגילינו שהגננות נעזרות רבות בשיטה ומוציאות ממנה תכנים פדגוגיים ופעילויות מותאמות גיל לעבודה עם הילדים על מיומנויות התפתחותיות. מעקבי ההתפתחות סייעו לגננות להבין מהם תחומי ההתפתחות אליהם הן אינן חושפות מספיק את הילדים ועזרו להן לאזן ולספק פעילויות מעודדות התפתחות באופן שווה לכל ששת תחומי ההתפתחות ולכל המיומנויות מותאמות הגיל.
בנוסף ציינו הגננות, בסקר שערכנו, שבעקבות השיטה התקשורת בין הגננת להורים קלה ופשוטה וישנה שקיפות על המתרחש בגן ועל הילד. ברגע שישנה המלצה מסודרת ממומחית להתפתחות הילד, התנגדות ההורים לכך שיש בעיה מתפוגגת והילד זוכה לטיפול מהיר ויעיל בשיתוף עם הגננת ובתמיכה מלאה שלה בתהליך בזמן שהותו בגן.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

אנחנו צופות שתוך שנתיים בכל גן פרטי איכותי, שמכבד את עצמו וראוי לחינוך ילדים, שיטת SEED תהיה חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים וההורים ידרשו את קיום השיטה בגן הילדים כתנאי לרישום ילדיהם אליו.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד הם מערכות החינוך, הבריאות והמערכות המטפלות בילדים עם צרכים מיוחדים, הורים לילדים וכן גננות בעלות גנים פרטיים.
המיזם חשוב להורים, היות והם רוצים לקבל מידע על ילדיהם ולוודא שהם אכן מקבלים את הטוב ביותר עבורם.
המיזם חשוב לגננות היות והוא מסייע להם והופך כלי שרת בידיהן, נוצר פיקוח חיצוני על הגן, מתקיימים מעקבי התפתחות סדירים על כל ילד, ויש כלי שמאפשר לגננות לבקר את הפעילות והתכנים אותם הן מעבירות לילדים.
המיזם חשוב למערכות החינוך, הבריאות והרווחה, כי החינוך של ילדינו הוא העתיד של כולנו והשיטה חוסכת להם כסף ומשאבים בטווח הארוך (מחקרים בארה"ב הוכיחו זאת ובעקבות זאת חוקק חוק פדראלי בנושא).

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

שהשיטה תופעל בגני ילדים ברחבי הארץ, בשנה הראשונה תופעל ב-200 גנים ותייצר גידול של 25% כל שנה אחר כך, עד הגעה לחשיפה ארצית והפיכת השיטה לחלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים בגנים הפרטיים.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

המודל של המיזם נבנה במקצועיות ודקדקנות ולאחר עריכת פיילוט והפקת לקחים ומסקנות. נרשמו זכויות יוצרים על השיטה, נבנה מודל עסקי ותפעולי ולכן ניתן ליישם אותו בכל גן ילדים בארץ.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

מימוני -
* צריך להשיג מימון עירוני או ממשלתי כדי שהמיזם יכנס לכל גן ויוכל להתקיים עבור כל הילדים, גם כאלו שאין להוריהם יכולת לשלם בגין ביצוע השיטה ומעקבי ההתפתחות באופן פרטי.
* הגננות חוששות ליקר את מחיר הגן עקב השינויים במערכת החינוך ומעבר הילדים בגיאלי 3 ואילך לגני הילדים העירוניים, דבר שהוליד קיטון בכמות הנרשמים לגני הילדים הפרטיים.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

* החלטה שלנו כבעלות החברה והרצון לתרום ולקדם כל ילד במדינת ישראל בהיותנו נשים, אמהות, ונשות חינוך לבצע עד 10% מכמות ילדי הגן שידם אינה משגת לשלם בגין השירות והשימוש בשיטה, מעקבי התפתחות על חשבוננו.
* ניסיון להשיג מימון עירוני או ממשלתי באמעות קידום חקיקה או תקן בנושא.
* בשנת הלימודים הנוכחית יצאנו במבצע בו הגננות וההורים התחלקו בעלות השירות והשימוש בשיטה, ובשנת הלימודים הבאה מחיר השיטה יהיה חלק משכר הלימוד בגן הילדים הפרטי.

מספר המתנדבים במיזם

0

מספר המועסקים במיזם

1-5

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

שמי ענבר ואני מומחית להתפתחות הילד. נולדתי, גדלתי והתחנכתי בבת ים. סיימתי לימודי תואר ראשון בהוראת מחול בסמינר הקיבוצים ונסעתי עם בעלי לארה"ב שם חיינו 13 שנים שבמהלכן סיימתי ב San Jose State University תואר שני בחינוך מיוחד לגיל הרך ועבדתי במרכז להתפתחות הילד (www.abilitiesunited.org) ביוני שנה שעברה חזרתי ארצה עם משפחתי (יש לנו 3 בנים) וחיפשתי דרך להעביר את הידע הרב שרכשתי בארה"ב למערכת החינוך, להורים והחשוב מכל לילדים בארץ. מבדיקה שערכתי על גני הילדים הפרטיים נדהמתי לגלות איך המערכת הזאת עובדת. גננות משקיעות שעות, הורים משלמים המון כסף ואף אחד לא באמת יודע מה מתרחש בגן לטוב ולרע והתקשורת בין צוות הגן להורים לקויה. במקביל משיחות עם מומחים בתחום ואנשי מקצוע עולה שהמשאבים לטיפול בילדים עם לקויות הם ממשרד הרווחה וממשרד הבריאות. אם יש לילד נכות ברורה כמו תסמונת דאון או שיתוק מוחין, הוא מקבל גן שיקומי עם כל השירותים הנלווים. אבל מה קורה לילדים שיש להם עיכובים התפתחותיים קלים? בעיות שפה? בעיות מוטוריות או קוגניטיביות קלות? אם הם אותרו מספיק מוקדם, אז הם מתחילים סבבים של אבחונים מתישים ותורים ארוכים לקבל טיפול. לצערי הרב, ברב המקרים הילדים הללו אפילו לא מאובחנים בזמן, כי אין אף אחד בסביבה שיעקוב בצורה סדירה אחר התפתחותם. לא, גננות הן לא מומחיות להתפתחות הילד! הן למדו חינוך לגיל הרך ולא התפתחות הילד, אלו שני תחומים שונים ואנחנו חייבים לזכור זאת. הבנתי שחסר משהו במערכת ושהמוני ילדים אינם מקבלים טיפול הולם, מה שעלול להוליד בהמשך קשיי למידה ובעיות התאקלמות כשהילד יגיע למערכת החינוך. בארה"ב יש חוק פדראלי שמחייב את המדינה למצוא כמה שיותר מוקדם ילדים עם לקויות ולטפל בהם הכי מוקדם שאפשר. חשבתי איך עושים את זה בארץ? איך גורמים לכך שכל ילד בישראל יזכה לטיפול הטוב ביותר ויקבל את מירב הכלים שיסיעו לו בעתיד להצליח ולשגשג. בוקר אחד במהלך ריצת הבוקר שלי הבנתי שבעצם יש לנו יתרון משמעותי על האמריקאים ואנחנו לא משתמשים בו. רב הילדים האמריקאים נמצאים בבית עם ההורים עד גיל 3 או 5 וקשה לאתר ילדים עם לקויות קלות, אבל בישראל רב הילדים נמצאים בגנים פרטיים או משפחתונים כבר מגיל 6 חודשים וקל יותר לאתר ילדים עם בעיות בגיל צעיר מאד אם נכניס לכל גן מעקבי התפתחות סדירים ואחידים. חברתי לגלית דני חברת ילדותי, שגם היא גדלה בבת-ים ועדיין תושבת העיר. גלית בעלת תואר ראשון במנהל עסקים מהמרכז הבינתחומי ותואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן והיא מרצה מוערכת באקדמיה, יועצת עסקית בעלת ניסיון מגוון ועשיר בעולם השיווק. בהיותינו נשות חינוך פיתחנו שיטה שמבוססת על אבחונים סטנדרטיים בהם השתמשתי לאורך השנים בעבודתי בארה"ב, שתכניס לגנים הפרטיים מעקבי התפתחות שנתיים לכל ילד, ביעילות ובלי לייצר עומס ועבודה נוספת לגננות. התאמנו את הטבלאות לאבחון בגן הילדים בסביבתו הטבעית של הילד ולהווי הישראלי השורר בגן (ע"י תצפיות בגני ילדים). כך נולדה השיטה, עשינו פיילוט שנה שעברה בגני ילדים במסגרתו ניסינו את השיטה, ביצענו הדרכה לגננות ולצוות הגן וכמובן הפקנו לקחים ושיפרנו עד שהגענו לפורמט המוגמר של השיטה.
המטרה שלנו היא לייצר סטנדרטים התפתחותיים בגני הילדים תוך נתינה אישית לכל ילד ומשפחה והעצמת הגננות ונשים בכלל.

galit danny עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2918 ימים

galit danny עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2919 ימים

galit danny עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2920 ימים

galit danny עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2921 ימים

galit danny יצר את המועמדות - לפני 2921 ימים