תוכנית שרשר

ע"י יעל שילון | 17 באוק' 2012
| 2 תגובות

סיכום:

פרויקט זה מתמקד בהעצמת נערים במערכת החינוך ובהשמעת הקול הגברי. בפרויקט, שעוסק בתחום הפסיכו-חינוכי, נבחרים נערים בתיכון לשמש כחונכים לנערים צעירים יותר כדי לתמוך, לעזור וללוות אותם. לקראת החניכה עוברים הנערים הבוגרים סדנא שעוסקת בגבריות, סטראוטיפים מגדריים ולחצים של גיל ההתבגרות. הליווי של התוכנית מתבצע באמצעות מורה מתוך צוות בי"ס ומדריך חיצוני מטעם הפרויקט. מלבד זאת, צוות בי"ס כולו עוזר באיתור הנערים ותמיכה בית ספרית לפרויקט

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

יעל

שם משפחה

שילון

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

תוכנית שרשר

תיאור המיזם

פרויקט זה מתמקד בהעצמת נערים במערכת החינוך ובהשמעת הקול הגברי. בפרויקט, שעוסק בתחום הפסיכו-חינוכי, נבחרים נערים בתיכון לשמש כחונכים לנערים צעירים יותר כדי לתמוך, לעזור וללוות אותם. לקראת החניכה עוברים הנערים הבוגרים סדנא שעוסקת בגבריות, סטראוטיפים מגדריים ולחצים של גיל ההתבגרות. הליווי של התוכנית מתבצע באמצעות מורה מתוך צוות בי"ס ומדריך חיצוני מטעם הפרויקט. מלבד זאת, צוות בי"ס כולו עוזר באיתור הנערים ותמיכה בית ספרית לפרויקט

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

שלב הרעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

מטרת התוכנית להוביל לשוויון בין המינים ולדאגה לרווחתם הנפשית של נערים במערכת החינוך. מחקרים מראים על בעיות קשות שאיתן מתמודדים נערים אשר גורמים לאלימות, נשירה, בעיות נפשיות וכדומה ונמצאים העלייה מתמקדת.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

מטרת הפרויקט היא להעניק לאותם נערים פתחון פה ולבחון איתם את המורכבות שמושג "גבריות" בעידן הנוכחי. באמצעות הסדנאות עם הנערים אנו מקדמים תפיסות שוויוניות שבתמורה יובילו לשיח שוויוני יותר אצל בני הנוער בבית הספר ובחברה כולה. מלבד זאת, פתיחת הצהר והאפשרות לשיח אינטימי בסוגיות שקשורות לגיל ולמגדר של הנערים מועילים לרווחתם הנפשית ולמציאת פתרון לבעיות באמצעות הצוות המלווה והקבוצה.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

החידוש העיקרי בפרויקט נובע מהעובדה כי עד היום רוב התוכניות במערכת החינוך שניסו לקדם שוויון בין המינים ושיח שוויני התמקדו בנערות. הפרויקט שם לעצמו למטרה להתמקד בנערים מתוך התפיסה כי שיח שוויוני אמיתי יקרה רק כאשר שני המינים, נשים וגברים יזכו ליחס זהה ואוזן קשבת לבעיותיהם.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

אני מצפה להוביל שיח שוויני בבתי הספר ועיסוק רב יותר בבעיותיהם של שני המינים במיוחד בגיל ההתבגרות. במערכת החינוך כיום אין מספיק התייחסות לנושא המין שמעסיק רבים מבני הנוער וסביבו יש לא מעט תפיסות מוטעות ואף פגיעות וניצול ביחסים בני המינים וברצוני לשנות את המצב הנוכחי.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד העיקרי הוא תלמידים בכיתות י' שעוברים את הסדנא הראשונית. הבחירה בגיל זה היא לאור הבגרות של הנערים והעובדה כי עיצוב התפקידים המגדריים לרוב מתחיל להתרחש סביב גיל זה. מלבד זאת, החניכים הם תלמידים מכיתות נמוכות יותר ז'/ח' וזאת מכיוון שבגיל זה הם מתחילים להתעניין בנושא וגם זקוקים לא פעם להדרכה, לאוזן קשבת

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

כל נער שיתפוס ביטחון או שירגיש שהוא לא לבד ורווחתו הנפשית השתפרה זו הצלחה. והצלחה במובן הכמותי תמדד על ידי הקמת 6 קבוצות כאלו בשנה הראשונה והתחלת תהליך חניכה בקבוצות הללו.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

ניתן ליישם את המיזם בבתי ספר אחרים על ידי הכשרה של מדריכים של התוכנית ובנוסף, מורים (גברים) מהצוות הבית ספרי שיעברו הדרכה בנושאים הרלוונטיים. בנוסף, יוגשו מערכי שיעור בנושא היחס בין המינים לבתי הספר.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

התאגרים הם: חוסר היענות של נערים לקחת חלק בפרויקט, חוסר העינות מצד בית הספר לדרבן את הנערים ולעזור בקשיים לוגיסטיים וטכניים שיעלו, הכשרה לא יסודית למורה הנבחר שמלווה את הפרויקט בבית ספרו.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

ניתן לדרבן את הנערים ובית הספר על ידי הצגה של הנושא בחדר מורים ולאחר מכן במערכי שיעור בנושא, בכיתות. בפרויקט ניתן דגש רב להכשרה שניתנת למורים ולחשיבותה ולכן המודעות הזו היא מה שתעזור.

מספר המתנדבים במיזם

0

מספר המועסקים במיזם

0

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

הסיפור שלי הולך כך: בתור פמיניסטית, עוד לפני שנכנסתי למערכת החינוך התעניינתי בקידום שוויון ההזדמנויות בין גברים לנשים בחברה. לכן, כאשר התחלתי ללמד ושמעתי על התוכניות הרבות שעיריית בת ים מקיימת עבור קידום והעצמת נשים אוטומטית ראיתי את עצמי חלק מזה. בעקבות העניין שלי ניתן לי להיות רכזת המגדר של בי"ס ולהעביר בין היתר את פרויקט "שרשרת" לנערות בשכבת י' בתיכון. התפקיד הזה היה מאוד משמעותי עבורי וראיתי את ההשפעה שלו על הנערות. במקביל הרגשתי כי בכל התוכניות האלו חסרה תשומת הלב לרווחתם של נערים. ההרגשה התעצמה כאשר ראיתי את התקשורת האלימה בין המינים ובין הנערים עצמם בבית הספר שכל כך רגילים לסוג התקשורת הזה שהם לא רואים את זה כמשהו לא תקין. וכך, עם התחושה הזו החלטתי שפרויקט לנערים במערכת החינוך יהיה פרויקט הגמר שלי בקורס לחינוך אזרחי במסגרת התואר השני. את בנייתו של הפרויקט ביססתי על ניסיוני כרכזת מגדר, ראיונות שערכתי עם מדריכות נוספות של הפרויקט, מחקרים על גבריות, מגדר, בני נוער וחינוך בשילוב עם תיאוריות של חינוך אזרחי שאותן למדתי בקורס. את בנייתו של הפרויקט כולו סיימתי בשבוע שעבר והיום אני מעוניינת להפעיל אותו ולנסות לעבוד עם נערים. אני סבורה כי כפי שהפרויקט לנערות היה משמעותי עבורן כך הפרויקט לנערים יכול להועיל להם ולמלא חלל שקיים כיום במערכת החינוך.

יעל שילון רשם: היי מאי, יש לי גורמים בעירייה שעוסקים בתוכניות לנערות ואיתם אני נמצאת בקשר ואני אציע להם את זה. אני יודעת שהם גם בוחנים את הרעיון של ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3023 ימים המשך >
May Amiel רשם: הי יעל, נשמע מעניין מאוד ולא קונבנציונלי:) יש לך גישה לעיריית בת ים? ניסית כבר לעניין אותם בזה? מאי אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3023 ימים המשך >

יעל שילון עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3024 ימים

יעל שילון עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3025 ימים

יעל שילון יצר את המועמדות - לפני 3025 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: