שיעורטונים - הוראת ותרגול מתמטיקה באמצעות סירטוני הסבר המופצים באינטרנט

ע"י אלי נצר | 05 בנוב' 2012
| 0 תגובות

סיכום:

אני יוצר ומפתח סירטונים קצרים (כ-10 דקות), בכל אחד מהם אני מציג ומסביר נושא מתמטי או פותר בעיה מתמטית ספציפית, תוך שימוש באפליקציות מגוונות להמחשת הנושא והפתרון. הסירטונים (הקרויים "שיעורטונים", שם שהימצאתי) מרוכזים באתר אינטרנט שהקמתי, המכיל קטלוג למידה מפורט המחולק לנושאי ורמות לימוד. במקביל ועל מנת ליצור נגישות לקהל הרחב ולבני הנוער בפרט, השיעורטונים מועלים ל-יוטיוב.
תגובות התלמידים נלהבות, שכן השיעורטונים מאפשרים להם בכל שעה, וללא עלות, לקבל הסברים "פרונטליים" ולחזור על חומרי הלימוד. עד היום העליתי מעל 300 שיעורטונים (והיד נטויה) ומספר הצפיות חצה את ה-70 אלף צפיות!
הסירטונים, כמו האתר, פתוחים לכל בחינם. יצוין, שהפעילות נעשית בהתנדבות ולצורך קידום התלמידים, היא מבוצעת בזמני הפרטי וללא שום תמורה/הכנסות ממנה.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

אלי

שם משפחה

נצר

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

שיעורטונים - הוראת ותרגול מתמטיקה באמצעות סירטוני הסבר המופצים באינטרנט

תיאור המיזם

אני יוצר ומפתח סירטונים קצרים (כ-10 דקות), בכל אחד מהם אני מציג ומסביר נושא מתמטי או פותר בעיה מתמטית ספציפית, תוך שימוש באפליקציות מגוונות להמחשת הנושא והפתרון. הסירטונים (הקרויים "שיעורטונים", שם שהימצאתי) מרוכזים באתר אינטרנט שהקמתי, המכיל קטלוג למידה מפורט המחולק לנושאי ורמות לימוד. במקביל ועל מנת ליצור נגישות לקהל הרחב ולבני הנוער בפרט, השיעורטונים מועלים ל-יוטיוב.
תגובות התלמידים נלהבות, שכן השיעורטונים מאפשרים להם בכל שעה, וללא עלות, לקבל הסברים "פרונטליים" ולחזור על חומרי הלימוד. עד היום העליתי מעל 300 שיעורטונים (והיד נטויה) ומספר הצפיות חצה את ה-70 אלף צפיות!
הסירטונים, כמו האתר, פתוחים לכל בחינם. יצוין, שהפעילות נעשית בהתנדבות ולצורך קידום התלמידים, היא מבוצעת בזמני הפרטי וללא שום תמורה/הכנסות ממנה.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פעיל בין 1 ל-5 שנים

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

הוראת המתמטיקה הינה הוראה קונסטרוקטיבית, בה הבנת נושאים חדשים מחייבת הפנמה ושליטה בנושאים הקודמים. ריבוי התלמידים בכיתה; הקושי לשמור על ריכוז והקשבה במהלך כל שעות הלימוד; הבדלים ניכרים במהירות, בהבנה ובלימוד בין תלמידים שונים (בייחוד בכיתות הטרוגניות); וכן ריבוי ומגוון נושאי הלימוד השונים המתבססים זה על זה- מובילים לקשיים אצל תלמידים רבים ולהיווצרות פערים הולכים וגדלים עליהם קשה לגשר בהמשך.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

מטרתי להקנות לכלל התלמידים בארץ כלי לימודי זמין ונגיש, בכל עת וללא עלות, המאפשר להם לצפות ולהתנסות בפתרון תרגילים ובעיות מתמטיות (במגוון תחומים ורמות לימוד) תוך הפנמה והעמקת הידע הנלמד בכיתה. הכלי מאפשר למורה גמישות בניהול הזמן בשיעור, תוך דגש על תרגול פרטני (להבדיל מהוראה פרונטלית, לה ניתן מענה באמצעות הסירטונים המוקלטים) וסיוע בבניית תוכנית לימוד אישית בהתאם לכל תלמיד.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

היוזמה באה מעולם התוכן המוכר ו"הטבעי" לתלמידים (אינטרנט, יוטיוב). היוזמה מביאה את המתמטיקה אל התלמידים ככלי נגיש, ידידותי, מתקדם, הדובר את שפתם ואת הרגליהם, והמאפשרת לכל תלמיד ללמוד בקצב אישי, בכל מקום, ללא עלות ובהתמקדות בנושאים ספציפיים המעוררים אצלו קושי או לחילופין עניין.
בנוסף, היוזמה מאפשרת למורה ייעול ניכר של כל תהליך הלימוד בכיתה, באמצעות צפייה בנושא החדש בבית, והתמקדות בשיעור בהעמקת הידע ובתרגול פרטני מונחה. לדוגמא, בכיתות חזקות לפני התחלת חומר חדש שיעורי הבית הן צפייה בשיעורטון המהווה "הטרמה" לקראת הנושא שיוצג בשיעור הבא. בכיתות חלשות אני מסתייע בשיעורטונים כתמיכה לתלמידים בתרגול בבית - אני מבקש כש"ב לפתור את התרגיל המופיע בשיעורטון והתלמיד יכול להיעזר בשיעורטון לטובת הפתרון, כאילו שאני נמצא לצידו.
דבר נוסף המייחד את היוזמה, בניגוד לסירטונים אחרים הקיימים היוםף הוא השילוב המצויין באפלקיציות שונות וביישומונים מתמטיים שונים המשולבים בשיעורטונים ויש להן ערך רב בהמחשת החומר. המחשה שלרוב לא ניתן לבצע בכיתה אם בגלל חוסר אמצעים העומדים לרשות המורה, יכולת או זמן.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

מדד איכותי-תגובות המשתמשים: מהתלמידים וממשתמשים נוספים מתקבל משוב מילולי חיובי ביותר, הן בע"פ והן באמצעות האתר (ראו מקצת מהתגובות כמצוטט בדף הבית של האתר בקישור המצורף) - להלן שתיים לדוגמא. הראשונה מתלמיד כיתה ט' שאיננו מבית ספרי שנעזר באתר : "אלי אתה פשוט תותח על אין לך מושג כמה עזרת לי עם שיעוריך, דרך הלימוד שלך מאוד מצאה חן בעיני"(אוג 2012) - והתברר לי שגם סטודנטים נעזרים בשיעורטונים, הינה לדוגמא תגובה שהתקבלה מסטודנטית: "הייתי חייבת לומר תודה ענקית!!! אין ספק שהוא יודע להסביר יותר טוב מהמרצה שלי..! אני סטודנטית לתואר ראשון ואני לא חושבת שהייתי עוברת את המבחן בלעדיכם... אז ממש ממש תודה!" (פבר' 2012)

מדד כמותי-מספר הצפיות בסירטונים: מדד זה נבדק הן באמצעות דוחות ונתונים מפורטים המתקבלים ממערכת יוטיוב, כפי שהזכרתי מספר הצפיות חוצה בימים אלה את ה-70 אלף צפיות. עבור התלמידים אותם אני מלמד אני מבצע מעקב פרטני לכל תלמיד באמצעות שימוש בפלטפורמת moodle (המאפשרת זיהוי מי מהתלמידים צפה, באילו סירטונים ומתי).

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

הפצת המיזם לכלל המורים למתמטיקה והכנסתם כחלק מתוכנית הלימוד. תאפשר שידרוג הוראת המתמטיקה והתאמתה למאה ה-21. מי שיצא נישכר מכל זה הינם התלמידים שיתאפשר להם סיוע חינם ללא תשלום מחוץ לשעות הכיתה.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד הינו כמובן תלמידים מכל הארץ המעוניינים לחזק את כישוריהם במתמטיקה. בנוסף לתלמידים, גם מורים עושים שימוש בסירטונים אם להצגת נושאים בכיתות או הפניית תלמידיהם לחומרי השלמה ותרגול.
מלבד תלמידים ומורים ידוע לי גם על הורים העושים שימוש באתר לטובת סיוע לילדיהם בתירגול והבנת החומר, ואחרונים, גם סטודנטים שלא חוסכים בשליחת תגובות חיוביות עד כמה השיעורטונים תורמים להם בלימודיהם.
היוזמה מביאה את המתמטיקה אל התלמידים ככלי נגיש, ידידותי, מתקדם, הדובר את שפתם ואת הרגליהם, והמאפשרת לכל תלמיד ללמוד בקצב אישי, בכל מקום, ללא עלות ובהתמקדות בנושאים ספציפיים המעוררים קושי. השיעורטונים מועברים "בגובה העיניים", תוך שאני נעזר מנסיוני בכיתה מהקשיים השונים העולים בעת לימוד נושא מסויים או פתרון תרגיל ואני תוקף זאת בשיעורטון.
בנוסף, היוזמה מאפשרת ייעול ניכר של הלימוד בכיתה, באמצעות צפייה בנושא החדש בבית, והתמקדות בשיעור בהעמקת הידע ובתרגול פרטני מונחה.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

שימוש נרחב בשיעורטונים כחלק מתוכנית הלימוד במתמטיקה, ברמה הארצית. הרעיון שהשיעורטונים יהפכו לחלק אינטגרלי של חומר הלימוד - קרי, יהיו הפניות אליהן בספרי הלימוד.
המדידה העיקרית הינה כמות הצפיות השבועיות בשיעורטונים (כמה צופים ובמה) וכמובן הרחבת החדירה לשני קהלי היעד: תלמידים ומורים, כמשתמשים בשיעורטונים.
כמו כן קבלת פניות להכנסת חומרים שונים ופיתוח תוכנת למידה העושה שימוש בשיעורטונים.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

מתוך ראיה שיתופית. כל החומרים הינם מופצים תחת Creative Common, כך שניתן לשכפלם להעתיקם ואפילו לערוך אותם - בהתאם להגדרת Creative commons

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

כפי שציינתי, כל הפעילות נעשית בהתנדבות ולצורך קידום התלמידים, וכל כולה מבוצעת על ידי בלבד - וזה כולל: תכנון השיעורטונים, הקלטתם וייצורם, עיבודם, עריכתם, קיטלוגם, תיחזוק אתר הבית, תיזוק הערוץ ביוטיוב, מענה לתגובות שמתקבלות ופיתוח אמצעי המחשה חדשים, הפצה שיווק ופרסום וכו'.
כל הפעילות הזו, מבוצעת בזמני הפרטי וללא שום תמורה או הכנסות ממנה. המשמעות היא שהמשאב העיקרי של המיזם הינו הזמן אותו אני מצליח להקדיש עבורו. מכאן שהצלחת המיזם והתפתחותו תלויה באופן עיקרי במידת הזמן שאני מצליח לפנות עבורו מעיסוקי היום-יומיים.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

בתכנון פנייה לגופים שונים להענקת חסות למיזם במטרה לגייס כסף לטובת רכישת שירותים מקצועיים עבור אותם הפעיויות שעיקרן טכניות במיזם.

מספר המתנדבים במיזם

0

מספר המועסקים במיזם

0

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

לאחר כ- 20 שנות עבודה כמהנדס אלקטרוניקה ומנהל פרויקטים בחברות היי-טק, בחרתי לפני שלוש שנים לבצע תפנית משמעותית - ועברתי לתחום החינוך והוראת המתמטיקה. מיד עם תחילת עבודתי כמורה למתמטיקה בתיכון, הבנתי ששיטות ההוראה "המסורתיות" אינן נותנות מענה ממשי לאתגרים ולקשיים המתעוררים בכיתה. הבעיות מרכזיות בהן נתקלתי הן הקושי של המורה במתן מענה פרטני לתלמידים, נוכח מספרם הרב של התלמידים בכל כיתה; קשיי ריכוז של התלמידים, ההולכים ומחמירים במהלך יום הלימודים; פערי ידע ניכרים בין התלמידים בהבנת נושאי הבסיס במתמטיקה, הפוגעים ביכולתו של התלמיד ללמוד ולהפנים נושאים חדשים; וכמובן, תוצאת כל אלו - תלות הולכת וגוברת של התלמידים בקבלת שיעורים פרטיים.

החלטתי לשלב בין תחומי הידע השונים שלי וליצור - בהיעדר פתרונות קיימים - כלים מתקדמים ללימוד ויישום לימודי המתמטיקה. הרעיונות המרכזיים שהנחו אותי הם (א) ההכרה בכך שאפשר וצריך למצוא דרכים שונות ויצירתיות להוראת המתמטיקה, אשר יסייעו הן לתלמידים בהבנת החומר והן למורים בלימוד החומר ובניית מערכי השיעור, וכן (ב) ההחלטה שעל אמצעי לימוד המתמטיקה שאצור להיות נגישים לכל, זמינים, בתפוצה רחבה ככל האפשר וללא תשלום.

הפתרון שמצאתי הוא הוראה באמצעות סירטונים (שיעור בסרטון = שיעורטון, ומכאן השם "שיעורטונים"). בסירטונים אני פותר תרגילים ובעיות מתמטיות מחומרי הלימוד השוטפים לפי תכנית הלימודים בארץ, בחלוקה לפי רמות ונושאי לימוד, בליווי הסברים, שרטוטים וכן הלאה.

לאחר שרכשתי את הציוד הנדרש והתחלתי בפיילוט של הקלטת הסירטונים, העליתי אותם לאתר YouTube על מנת לאפשר אליהם חשיפה מירבית. מה שהחל כניסיון ראשוני התברר כהצלחה גדולה, הנותנת מענה לצורך קיים וממשי של התלמידים.

הצפייה בסרטונים מאפשרת לכל תלמיד מכל רחבי הארץ, בכל שעה ובכל מקום (דרך המחשב או דרך הסלולארי) לקבל הסברים מפורטים ומעמיקים ופתרונות לבעיות מתמטיות שונות בהתאם לתכנית הלימודים הקיימת - וזאת ללא כל עלות. הפורמט של הסירטונים מאפשר לכל תלמיד התקדמות לפי הקצב האישי שלו - ניתן לראות שוב ושוב את אותו הסבר, כאשר במקביל תלמיד אחר יכול "לדלג" מיד לסוף פתרון הבעיה.
בנוסף, אני נוהג להפנות את תלמידי לצפייה בסירטונים ספציפיים וזאת כהכנה לשיעור - מה שמאפשר לי בזמן השיעור לקצר את זמן הלימוד הפרונטאלי, ולהקדיש זמן רב יותר ללימוד פרטני.

עם חלוף הזמן שיכללתי את השיטות להקלטת הסירטונים ורכשתי ציוד מתקדם יותר. עד היום יצרתי כ- 300 סירטונים שונים (והיד עוד נטויה) ומספר הצפיות בהם חצה את רף ה- 70,000 צפיות (!). אני מקבל באופן יומיומי תגובות נלהבות מהתלמידים וכן תגובות ורעיונות להמשך פיתוח המיזם באמצעות אתר האינטרנט.

אלי נצר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2873 ימים

אלי נצר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2873 ימים

אלי נצר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2875 ימים

אלי נצר יצר את המועמדות - לפני 2875 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: