קידום נשים בחינוך

ע"י אורית א | 07 באוק' 2012
| 2 תגובות

סיכום:

גם היום, חלקן של נשים בתחומים המדעים המדוייקים והטכנולוגיה בבית הספר קטן מאוד. חלקן מתחילות במגמות פיזיקה ומחשבים בכיתה י' אך לאט לאט מאבדות רצון להמשיך. אותן נשים שהיה להן הניצוץ הראשוני להכנס לתחום לרוב אינן פורשות כי הן לא מסוגלות או לא יכולות, אלא כי אין שם מישהו שיעזור להן להגשים את הפוטנציאל הגלום בהן. מטרת הפרוייקט הוא לקחת את אותן נשים לקצה, לגרום להן להאמין בעצמן ולתת להן את התמיכה והאמונה שאם הן ירצו, הן יצליחו ובגדול.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

אורית

שם משפחה

א

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

קידום נשים בחינוך

תיאור המיזם

גם היום, חלקן של נשים בתחומים המדעים המדוייקים והטכנולוגיה בבית הספר קטן מאוד. חלקן מתחילות במגמות פיזיקה ומחשבים בכיתה י' אך לאט לאט מאבדות רצון להמשיך. אותן נשים שהיה להן הניצוץ הראשוני להכנס לתחום לרוב אינן פורשות כי הן לא מסוגלות או לא יכולות, אלא כי אין שם מישהו שיעזור להן להגשים את הפוטנציאל הגלום בהן. מטרת הפרוייקט הוא לקחת את אותן נשים לקצה, לגרום להן להאמין בעצמן ולתת להן את התמיכה והאמונה שאם הן ירצו, הן יצליחו ובגדול.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

שלב הרעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

נשים לוקחות חלק קטן מאוד בתחומים מדעיים ללא סיבה הגיונית שלא ניתנת לתיקון. המיזם רוצה לגרום לכך שנשים ישתלבו בתחומים מדעיים וטכנולוגים, הנחשבים "גבריים", החל מבית הספר ועד לצבא והאוניברסיטה.
לנשים רבות אין דמות לחיקוי מהבית שיכולה לעזור להן בתהליך ולרוב תמיד יהיה מי שינסה להמעיט ביכולתן. לרובן אין מישהו בחייהן שינסה לעודד אותן לפנות לכיוון זה ולאתגר אותן בצורה אינטלקטואלית, מכיוון שזהו דבר ש'חברתית' מיועד עבור גברים.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

הרעיון הוא ליצור מעגל של נשים התורמות אחת לשניה. המעגל מתחיל מבית הספר, משיעורים המיועדים רק לנשים ולמענן. השיעורים תורמים להעצמה אישית נשית בתחומים שונים בדגש על תחומי המדעים/טכנולוגיה. המעגל מתרחב ומעמיק בתקופת התיכון כאשר בשלב זה לכל תלמידה שחפצה ורוצה בכך תוצמד מנטורית שתעזור לה להתגבר על הקשיים שבבחירת מגמה מדעית, תחזק את היתרונות שבבחירה זו ואף תעזור לה לימודית. המנטורית תכוון את הנחנכת להמשיך בכיוון זה גם בצבא ובאקדמיה: לדו' עם גיוסה לצה"ל עידוד לפנות לתחומים שונים כגון עתודה (בדגש על מקצועות ההנדסה, מדעי הטבע וכו'), חייל המודיעין, קורס תכנות וכו'.
בתקופת האקדמיה, ליווי נשים ועידודן להמשיך ולקדם את עצמן- בחירה במקצועות המאתגרים ולאו דווקא הקלים והנוחים-לדו' בחירה בלימודי מדעי המחשב במקום הנדסת תעשיה וניהול במגמת מערכות מידע, בחירה בלימודים באוניברסיטה במקום מכללה ועוד. עם הזמן, הנחנכת תהפוך לחונכת בעצמה שתשפיע על נשים צעירות אחרות בתחילת דרכן.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

המיזם יחודי בכך שהוא מטפח נשים למצויינות בתחומי המדעים והטכנולוגיה, נושא שאינו מטופל כראוי לא באקדמיה ולא בבתי הספר (וליתר דיוק לא מטופל כלל).
במידה ומיזם זה יצליח, מדינת ישראל כולה תרוויח נשים חזקות יותר, מועילות ותורמות לחברה ולכלכלה.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

התוצאות המיידיות שיהיה ניתן להפיק מפרוייקט זה בשנתיים הקרובות:
1. צמצום ומניעת נשירה של נשים ממקצועות המדעים והטכנולוגיה בבתי ספר.
2. הגדלת מספר הנשים שמסיימות בהצלחה בגרות בתחומי המדעים והטכנולוגיה.
3. שיפור בציונים במקצועות הנלמדים.
4. העלאת כמות הבנות הפונות לתחומי המדעים המדוייקים באוניברסיטה.
5. גיוס מספר גדול יותר של בנות לצה"ל.
6. גיוס מספר גדול יותר של בנות לתפקידים משמעותיים.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

נשים. מכיוון שלצערי נשים פחות פונות לתחומי המדעים והטכנולוגיה, המיזם יוכל לשנות את גישה זו ולו במקצת ולהוות שינוי ופריצת דרך משמעותית עבור אותן בנות.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

הצלחה של המיזם בטווח הקצר תחשב מניעת נשירה מתחומי המדעיים והטכנולוגיה מבתי הספר התיכונים וכמו כן באוניברסיטאות. חיזוק היכולות האישית של אותן בנות - דבר שיתבטא בציונים טובים יותר בבגרויות ובאקדמיה (לנחנכת סטודנטית).
בטווח הארוך- הגדלת מספר החונכות במיזם, הפעלה מוצלחת של המיזם בכל רחבי הארץ, הרחבת מעגל הנשים שעובדות בתחומי המדעים והטכנולוגיה והחשוב ביותר, העלאת המודעות לנושא וטיפול בו.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

ניתן ליישם את המודל בכל רחבי הארץ.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

חוסר שיתוף פעולה מהצד החונך. לצערי, אין הרבה נשים שיכולות בהכרח להיות מנטוריות אך ישנן הרבה נשים שזקוקות לעזרה, גם אם הן אינן יודעות זאת עדיין.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

פעולות אפשריות:
1.הכנסת פרוייקט פר"ח למיזם.
2.פניה אישית לנשים עובדות בתחומי ההייטק והמדעים להתנדבות במיזם.
3. פניה לתלמידות וסטודנטיות בשנים מתקדמות לעזרה לתלמידות וסטודנטיות צעירות ומתן תגמול על כך- שיפור בציונים, תגמול כספי, נקודות זכות אוניברסיטאיות וכו'

מספר המתנדבים במיזם

0

מספר המועסקים במיזם

0

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

מה שגרם לי לחשוב על הרעיון היא ההבנה שדבר לא השתנה מהימים שבהם אני הייתי תלמידת תיכון להיום.
כאשר הבנתי שבמגמת מחשבים בתיכון שאחי לומד בה ישנה בת אחת בלבד שעומדת לפרוש, נפל לי האסימון שדבר לא השתנה. נשים ימשיכו להיות מבודדות לרוב בתחומי המדעים ללא עזרה וללא תמיכה. דבר זה חייב להשתנות כדי שאותן נשים עם פוטנציאל לא ממומש יוכלו להצליח.

דלית לאופר רשם: הי אורית הרעיון מקסים והנושא רלוונטי ואפשר לאמר הכרחי מציעה שתבחני איזה דברים נשעשו ונעשים בנושא כמו כן יש המון אופציות לשיתופי ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2934 ימים המשך >
גילי רומן רשם: אורית שלום, רעיון יפה ורלוונטי. שתי הערות: 1. לא ברור מהתיאור איך בדיור יתנהל המיזם. כיצד הוא מתקיים ונותן שירות אפקטיבי כדי ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2937 ימים המשך >

אורית א עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2938 ימים

אורית א יצר את המועמדות - לפני 2938 ימים