קהילה מנגנת

ע"י עמית גור | 02 בנוב' 2012
| 0 תגובות

סיכום:

תכנית לימודי נגינה בכלי נשיפה ובתזמורת המאפשרת מימוש הפוטנציאל האישי של כל תלמיד וחווית חינוכית וחברתית בתזמורת.

התכנית ממומשת באמצעות סדרת חוברות הלימוד "צעדים ראשונים" לכלי נשיפה ותזמורת, ורשת חברתית לתלמידי התכנית "קהילה מנגנת - הצלחתי לנגן".

אודותיך

שם הארגון: קהילה מנגנת עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

עמית

שם משפחה

גור

אודות הארגון שלך

שם הארגון

קהילה מנגנת

תפקידך בארגון

יזם

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

קהילה מנגנת

תיאור המיזם

תכנית לימודי נגינה בכלי נשיפה ובתזמורת המאפשרת מימוש הפוטנציאל האישי של כל תלמיד וחווית חינוכית וחברתית בתזמורת.
התכנית ממומשת באמצעות סדרת חוברות הלימוד "צעדים ראשונים" לכלי נשיפה ותזמורת, ורשת חברתית לתלמידי התכנית "קהילה מנגנת - הצלחתי לנגן".

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פעיל בין 1 ל-5 שנים

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

רשויות רבות בארץ אינן מלמדות נגינה כלל לעומת רשויות אחרות בהן ניתן מענה רחב ללימודי הנגינה. במקומות בהן מתקיימים לימודים אלה אין תכנית לימודים ישראלית ולכן נאלצים המורים להשתמש בתוכניות אמריקאיות שאינן מתאימות הן מבחינת התוכן, השפה ותהליך הלימוד.

תדמיתה של תזמורת כלי הנשיפה כהרכב צבאי או מיושן אינו מאפשר את מינוף התחום , במיוחד מול המודרניזציה הטכנולוגית והגודש בחוגי שעות הפנאי המוצעים לבני הנוער.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

החוברות "צעדים ראשונים" יתנו מענה לתכנית לימודים עברית ישרלאית שתאפשר למורה להשתמש בכישוריו וכישרונותיו. כמו כן החוברות יאפשרו למנצח למידה מתודית נכונה של הנגינה בתזמורת.

הרפרטואר הישראלי יאפשר לתלמידים להזדהות עם החומר המנוגן ובכך להנות מהנגינה, בית הספר ירוויח תזמורת שתהווה בסיס להטמעת תכנים תרבותיים,ישראלים בטכסים וחגיגות בית ספריות. ההורים ירוויחו ילדים מנגנים, מתאמנים ונחשפים לעולם שלם מוסיקה ותרבות.

אתר האינטרנט "הצלחתי לנגן" יאפשר לתלמיד גישה נוחה ומהירה לתווים וללווי מוסיקלי, כמו כן תלמיד המתאמן בבית יקבל פידבק מידי על הצלחתו בנגינה מהאתר ע"י פרסומה ברבים. אישור הצלחתו ע"י המורה יהווה חיזוק נוסף לתלמיד ואתגר לצבירת הצלחות נוספות.

האתר יאפשר מפגש וירטואלי בין מוסדות לימוד שונים ובכך ידרבן רשויות נוספות להצטרף לקהילת המנגנים.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

ייחודה של התכנית הוא בשילוב לימודי נגינה עם שיעורים תזמורתיים החל מהשלבים הראשונים של לימודי הכלי. התכנית מאפשרת הקנייה של תכנים מתרבות הזמר העברי ועד למוזיקה ישראלית בת זמננו, בנגינת סולו ובמופעים תזמורתיים בבית הספר.

"קהילה מנגנת - הצלחתי לנגן" הינה רשת חברתית היוצרת דו שיח בין מורה לתלמיד ובין מוסדות הלימוד השונים בארץ. כמו כן הרשת מאפשרת גישה נוחה לתווים ולליווי מוסיקלי ללומדים.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

סדרת החוברות "צעדים ראשונים" משמשת ללימוד כלי נשיפה ותזמורת בכ 20 מוסדות לימוד בארץ. החוברות זכו להצלחה רבה ועודדו תלמידים רבים להצטרף למעגל המנגנים.
בשנת תשע"ב נוגנו ארבע יצירות מתוך החוברת בוועידת הנשיא על ידי תזמורת המורכבת מנוער בסיכון.

הרשת החברתית נמצאת בשלבי פיתוח.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

במידה והפרויקט יקבל תמיכה נכונה אני מצפה שרשויות רבות בארץ יצטרפו לתכנית הלימודים ויאפשרו לילדי הרשות השתתפות לימודי נגינה ותזמורת.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד הוא תלמידי כיתות ד' ה' ו' בכל הארץ. אני רואה בתכנית זו חשיבות רבה בחינוך הדור בעל ערכי תרבות וסובלנות הדדית.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

1. הצטרפות של עוד 20 מוסדות לימוד לתכנית לימודים זו
2. בניית תכנית לימודים והפעלתה 5 רשויות שאין בהן לימודי נגינה ותזמורת מסודרים : לדוגמא: בת ים, שדרות ועוד.
3. הקמת רשת חברתית "קהילה מנגנת - הצלחתי לנגן" עם לפחות 5000 חברים פעילים

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

ניתן ליצור שיתוף פעולה עם כל קונסרבטוריון בארץ להצטרפות לתכנית הלימודים ולרשת החברתית, כמו כן לפנות לרשויות נוספות שאין בהן קונסרבטוריון פעיל ולהציע להן את תכנית לימודים זו.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

התכנית רוקמת עור וגידים ללא מימון. מימון יאפשר שיתוף פעולה עם בעלי מקצוע לכתיבת תכנים מוסיקליים, לבניית האתר ועריכת החוברות כמו כן יתאפשר פרסום והפצה של החוברת והאתר בארץ.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

נכון לעכשיו ובחמש שנים האחרונות אני מקדיש כל זמן אפשרי לקידום הפרויקט וזה כולל.
1. כתיבת כל התכנים המוסיקליים.
2. גרפיקה, עיצוב ועריכה של החוברת.
3. בניית הרשת החברתית.
4. פרסום שווק והפצה של החוברת ושל הרשת החברתית

מספר המתנדבים במיזם

6-10

מספר המועסקים במיזם

0

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

מחקרים מראים כי לימודי נגינה משנים את האקלים הבית ספרי לסביבה פחות אלימה, יותר סובלנית ותרבותית. בארצות הברית הבינו את זה כבר ב 1930 והפכו את לימודי המוסיקה לאחד ממקצועות הליבה.

כלי הנשיפה מאפשרים פיתוח מיומנות נגינה בתקופה קצרה יחסית ובתהליך הלימוד מפתח התלמיד יכולות של חשיבה יצירתית, ביטוי רגשי וקורדינציה. התזמורת היא כלי לרכישת ערכים של הקשבה וסובלנות בחברה.

בתי ספר רבים מלמדים נגינה בכלי נשיפה במסגרת "המודל היישובי" של משרד החינוך וביוזמות מקומיות של הרשויות. יחד עם זאת הדרך רצופה באתגרים רבים של הכשרת מורים ותוכניות לימודים נכונות. וביישובים רבים הנושא אינו נלמד כלל (בת ים לדוגמא).

"קהילה מנגנת" הוקמה ביוזמתי ובעזרת מעגל מורים רחב לשיפור והטמעת לימודי כלי הנשיפה בתזמורת בקרב בתי הספר והקונסרבטוריונים. במסגרת המיזם כתבתי תכנית לימודים לכל כלי הנשיפה ולשיעורים התזמורתיים. התכנית הודפסה בסדרת חוברות בשנת תשע"ב ומשמת כיום כ 20 מוסדות לימוד בארץ.

אתר האינטרנט "הצלחתי לנגן" יאפשר לתלמידים גישה מהירה ונוחה לתווים וללווי מוסיקלי של קטעי הנגינה בחוברת. כמו כן האתר יאפשר לתלמיד
1. לפרסם הצלחה בנגינה באתר
2. לקבל אישור מהמורה שלו על הצלחתו
3. לצבור "הצלחות מאושרות"
4. לסמן ע"י המורה או התלמיד יצירות לאימון ביתי.

אני מאמין במורה לנגינה הישראלי וביכולות המקצועיות והחינוכיות שלו. מיזם "קהילה מנגנת" נועד לאפשר למורה להשתמש בכישוריו אלו ולחזק את הקשר בין המורה והתלמיד שזכותו נוצר תהליך חינוכי נכון, ולא להחליף את המורה באמצעות שיעורים וירטואלים.

עמית גור עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2841 ימים

עמית גור עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2842 ימים

עמית גור עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2842 ימים

עמית גור יצר את המועמדות - לפני 2842 ימים