צלילים ורעשים בין הצלצולים

ע"י Morel Koren | 31 באוק' 2012
| 1 תגובות

סיכום:

מיזם לשיפור האקלים והחוויה הפסיכו-אקוסטית במוסדות החינוך.

מבחינת פסיכו-אקוסטית, המושג "צליל" הוא חוויה שמיעתית נעימה, לעומת המושג "רעש", שהוא גירוי שמיעתי הנתפש כלא נעים, מעייף, מציק ואף מזיק לבריאות.

ראה לשון החוק בנושא - סעיף 2 מחוק למניעת מפגעים (התשכ"א-1961, ותיקונים בין 1965-2011): "2. מניעת רעש. לא יגרום אדם לרעש חזק או בלתי סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע, או עשוי להפריע, לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים."

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

מורל

שם משפחה

קורן

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

צלילים ורעשים בין הצלצולים

תיאור המיזם

מיזם לשיפור האקלים והחוויה הפסיכו-אקוסטית במוסדות החינוך.
מבחינת פסיכו-אקוסטית, המושג "צליל" הוא חוויה שמיעתית נעימה, לעומת המושג "רעש", שהוא גירוי שמיעתי הנתפש כלא נעים, מעייף, מציק ואף מזיק לבריאות.
ראה לשון החוק בנושא - סעיף 2 מחוק למניעת מפגעים (התשכ"א-1961, ותיקונים בין 1965-2011): "2. מניעת רעש. לא יגרום אדם לרעש חזק או בלתי סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע, או עשוי להפריע, לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים."

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

שלב הרעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

רמות הרעש שעוטפות את תלמידי, מורי ויתר חברי צוות בית הספר במשך שעות הפעילות, בזמן הלימודים ובהפסקות. חוסר מודעות והתייחסות עניינית לנושא האקלים האקוסטי של בתי הספר ויתר מוסדות החינוך. זיהום אקוסטי בביה"ס.
תהליך הלמידה מבוסס ברובו המכריע על תקשורת אודיו-ויזואלית, ושני החושים (כמו גם יתר החושים) משתתפים בתהליך האינטראקטיבי, ומשלימים אחד את השני.
כפי שלא יעלה על הדעת ללמד וללמוד בסביבה חשוכה, מעורפלת ולא ברורה ויזואלית (או לא מתאימה מבחינת ריח, או רמות הקרינה), באותה מידה יש לדאוג שתהליך הלמידה לא התרחש בסביבה רועשת עטופה ברף אקוסטי לא רצוי, שיפגע בריכוז, בהבנה ובתוצאות העבודה.
בעשורים האחרונים, הצליל הזך והטהור של הפעמון המכני המסורתי לא מצלצל יותר בביה"ס. במקומו, משתמשים בצליל "אלקטרוני" לא מכוון של מערכת אלקטרונית לא מתוחזקת היטב, ועל התוצאות השליליות מעידים תלמידים, מורים הורים וגם תלונותיהם של דיירים השכנים לביה"ס.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

המיזם מציע טיפול להורדת הזיהום האקוסטי בבתי הספר, כמתואר להלן:

1. ביצוע בדיקות ומדידות אקוסטיות למיפוי רמות הרעש בבית הספר ומחוצה לו.
2. הכנת תכנית לפתרונות יעילים, זולים ומהירים לתיקון רמות הרעש החריגות, או אפילו הגבוליות, לפי התקנים שבתוקף.
3. הכנת חומר לימודי, והעברתו בשיעורים המיועדים לעליית המודעות להשפעות השליליות של הרעש במוסדות החינוך, ופרסום החומר ההסברתי באתר הרשות המקומית, המשרד לאיכות הסביבה, משרד החינוך, ובאתר בית הספר.
4. ביצוע מחקר סטטיסטי של השפעת רמות הרעש על התנהגות התלמידים וצוות בית הספר, בניסיון לתת תשובות לשאלות:
• האם יש קשר בין חריגות ברמת הרעש בביה"ס, לבין רמת האלימות המילולית והפיזית?
• האם יש קשר בין חריגות ברמת הרעש בביה"ס, לבין רמת ההישגים הנמוכה של (חלק) מהתלמידים?

אם שנה/שנתיים אחרי השיפור במצב האקוסטי של הבניין והסביבה, ושיפור ברמת המודעות על הנושא, תירשם גם שיפור בהתנהגותם והישגיהם של המורים והתלמידים, אזי ניתן יהיה לקבוע שהמיזם נתן מענה יעיל.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

המיזם מציע לטפל בבעיה היחסית חדשה של ירידה באיכות האקלים האקוסטי במוסדות החינוך, בגישה חדשנית, הפונה הן לגורם הרעש (תלמידים ומורים), והן לסביבה שבה הרעש הופק, מוגבר ומוחזר (החללים שבבניין בית הספר, או סביבת הבניין עצמה).
הפניה לגורם הרעש תתממש ע"י העברת חומר הסברתי לתלמידים, ופרסומו במדיה הדיגיטלית, כך שיהיה נגיש לכל המעוניינים בכל עת, והפניה לסביבה שבו הרעש הופק ומוגבר לעוצמות לא רצויות ע"י טיפול אקוסטי מתאים להורדת רמות הרעש בסביבה הלימודית.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

אמנם, האחריות על האקלים האקוסטי בבתי הספר מתחלקת בין כמה גורמים (רשויות, משרד איכות הסביבה, משרד החינוך), הראשונים החייבים להתריע מפני ההשפעות השליליות של הרעש בבתי הספר, צריכים להיות השוהים בו.
בית הספר צריך להבטיח סביבה אקוסטית מתאימה, אופטימלית לתהליכי החינוך עבור תלמידי ומורי ביה"ס.
לכן בחברה המודרנית, ביה"ס ילמד את תלמידיו על הסכנות והנזקים האפשריים העלולים לקרות בחשיפה ממושכת לרעש - שהוא לעצמו ערך חינוכי לא מבוטל. ובנוסף, בית הספר יהפוך למקום פחות רעשני שבו נעים יותר להיות, ללמוד ולעבוד, דבר שיש לו ערך חינוכי נוסף, שיכול לשפר את תהליך הלימוד כולו.
אחרי שנתיים מצפה למצוא שיפור ברמת הריכוז, ההבנה, ההשגים, תרבות הדיבור, בריאות נפשית, וירידה ברמת האלימות המילולית והפיזית, ברמת המתח והעייפות.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

תלמידי א' - י'ב. המיזם אמור להיות יעיל מאוד עבור גילאים של תלמידי ביה"ס (בדרך כלל, הרגישות השמיעתית של הילדים והנוער יותר גבוהה מהרגישות השמיעתית של המבוגרים) המורים, וכלל אנשי צוות בית הספר.
בנוסף, גם דיירי שכונות השכנות לבתי הספר יוכלו להנות מהפחתת רמות הרעש הבאות מכיוון בית הספר.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

הורדת רמת הרעש במבנה ומחוץ למבנה ביה"ס, צמצום מס' האירועים של אלימות מילולית ופיזית, שיפור בהישגים, מודעות לתרבות הדיבור, שיפור ברמת התקשורת בין התלמידים והמורים, שיפור במצב הרוח, הבריאותי של המורים והתלמידים, הורדת מתחים, ייחשבו הצלחה של המיזם. אפשר יהיה למדוד אותה במספרים.
בנוסף, תחשב הצלחה אם התוצאות הסטטיסטיות של המיזם, שיגיעו גם למשרד לאיכות הסביבה ישפיעו וישכנעו את האחראים שיש מקום להחמרת הקריטריונים והתקנים האקוסטיים הרשמיים לבניית מבנים עבור מוסדות החינוך.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

כשיהיה ברור שהמיזם הוא הצלחה, ניתן יהיה לשכפל וליישם אותו בכל מקום אחר, עוד לפני שהמשרד לאיכות הסביבה יאמץ את המלצות המיזם ויחליט על תקנים חדשים.
תהיה אפשרות לעטוף את המיזם כולו לחבילה עם ערך שיווקי לא מבוטל.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

אוזניים אטומות לצלילים ורעשים בין הצלצולים עלולים למנוע מהמיזם להתפתח.
וההפך: אוזניים קשובות ברשויות המקומיות, במשרד לאיכות הסביבה, במשרד החינוך ובכל מקום אחר היכן שחיים ופועלים אנשים רגישים לצלילים ורעשים בין הצלצולים, יעזרו להשגת התקציבים הדרושים לביצוע, ולהצלחת המיזם.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

מציג מועמדות לתחרות ליזמות בחינוך, בתקווה שכך ישמעו על צלילים ורעשים בין הצלצולים ברשויות המקומיות, במשרד לאיכות הסביבה, במשרד החינוך או בכל מקום אחר, וימהרו (או שיפעלו בקצב רגיל) כדי להושיט יד לעזרה עבורנו ועבור ילדינו.

מספר המתנדבים במיזם

1-5

מספר המועסקים במיזם

1-5

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

בחברה המודרנית, כולנו חשופים לרעשים ממקורות שונים, קולות, צלילים ומוזיקה כפי שהאנושות מעולם עוד לא ידעה עד כה, ונראה שלא מספיק מודעים לכוח השלילי של הצלילים הלא מאורגנים הנקראים רעש, ולא לסכנה שיש בחשיפה לרמות גבוהות של רעש, זמן ממושך.

כמורה למוזיקה, שהתחנך לעולם המוזיקה המסורתית וגם המודרנית דרך לימודי כינור, פסנתר, גיטרה ותופים, אני אוזן קשבת לכל רעש, קול, צליל, ומוזיקה שעוטפים אותנו בכל רגע, ובכל מקום.

בעבודתי לתואר השלישי, בשם "גוון הקול המוזיקלי: תולדות, התפתחות, טכנולוגיה", הזכרתי את ההשפעות השלילית של סביבה רועשת על אוזני האדם. אני ישמח להמשיך להיות מעורב במיזם המיועד לשפר את האקלים האקוסטי במוסדות החינוך, ולהיות חלק מהצוות שיוביל את ביצוע הפרויקט.

שמחתי לגלות שבבת-ים יש גוף שמארגן תחרות ליוזמות חינוכיות. עצם ארגון התחרות הוא כבר צד יצירתי, חיובי שראוי להערכה, ואני גאה להשתתף בו. יישר כוח!

מסכים לחלוטין עם דבריה של שרת החינוך לשעבר ונשיאת מכללת שנקר, פרופ' יולי תמיר שאמרה: "מערכת החינוך מעצם טבעה שמרנית מאוד וזקוקה לרענון מתמיד"
(http://www.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3583667,00.html),
ואני מוסיף שבשם הרענון האפשרי התגייסתי כדי להציע הצעה בתחום שיפור האקלים במוסדות מערכת החינוך, שיפור האקוסטיקה והחוויה הפסיכו-אקוסטית, דרך מיזם שיכול בהחלט לרענן את האווירה וחווית הלימודית הבית ספרית.

Morel Koren עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2872 ימים

Morel Koren עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2873 ימים

Morel Koren עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2874 ימים

Morel Koren עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2874 ימים

May Amiel רשם: תודה גם לך:) אכן נושא לא מטופל - תודה לך שגרמת לנו לחשוב גם על הצד האקלימי הזה מאי אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2876 ימים המשך >

Morel Koren עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2876 ימים

Morel Koren עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2877 ימים

Morel Koren עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2877 ימים

Morel Koren עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2878 ימים

Morel Koren עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2879 ימים