ערסל - מערכת דינמית לבניית שיעורים

ע"י dvir kaplan | 07 בנוב' 2012
| 6 תגובות

סיכום:

ערסל הינה מערכת המיועדת למורים בראש ובראשונה.
זוהי מערכת דינמית המאפשרת בנייה קלה ומהירה של מערכי שיעור באמצעות שימוש בטכנולוגיות הווב העדכניות ביותר שמטרתה לצמצם את זמן בניית השיעור ובד בבד לייצר פדגוגיה איכותית יותר במערכי השיעור, קרי שיפור איכות הלמידה של כלל תלמידי מערכת החינוך!
המערכת עצמה מאפשרת לבצע מספר פעולות, כאשר הפעולה המרכזית הינה לבנות שיעורים, ופעולות נוספות הינן קבלת מתודות פדגוגים קיימים בצורות של תבניות סטנדרטיות (כ-60 תבניות שונות) הנשענות על פדגוגיה מכל רמות הסקאלה (מחשיבה מורכבת וכלה בהקניית ידע פשוט). כל זאת תוך שימוש בכוח ההמון ובחיברות בין המורים השונים בכדי ליצור את מוטיב האיכות.
כמו-כן המערכת מאפשרת למורה נגישות לחומרי למידה אודיו-וויזואלים ואחרים, זאת בהתאם לנושא השיעור שלו, ובאמצעות כך המערכת מאפשרת להטמיע את חומרים אלו במערכי השיעור.

אודותיך

שם הארגון: ערסל עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

דביר

שם משפחה

קפלן

אודות הארגון שלך

שם הארגון

ערסל

תפקידך בארגון

איש חינוך ויזם

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

ערסל - מערכת דינמית לבניית שיעורים

תיאור המיזם

ערסל הינה מערכת המיועדת למורים בראש ובראשונה.
זוהי מערכת דינמית המאפשרת בנייה קלה ומהירה של מערכי שיעור באמצעות שימוש בטכנולוגיות הווב העדכניות ביותר שמטרתה לצמצם את זמן בניית השיעור ובד בבד לייצר פדגוגיה איכותית יותר במערכי השיעור, קרי שיפור איכות הלמידה של כלל תלמידי מערכת החינוך!
המערכת עצמה מאפשרת לבצע מספר פעולות, כאשר הפעולה המרכזית הינה לבנות שיעורים, ופעולות נוספות הינן קבלת מתודות פדגוגים קיימים בצורות של תבניות סטנדרטיות (כ-60 תבניות שונות) הנשענות על פדגוגיה מכל רמות הסקאלה (מחשיבה מורכבת וכלה בהקניית ידע פשוט). כל זאת תוך שימוש בכוח ההמון ובחיברות בין המורים השונים בכדי ליצור את מוטיב האיכות.
כמו-כן המערכת מאפשרת למורה נגישות לחומרי למידה אודיו-וויזואלים ואחרים, זאת בהתאם לנושא השיעור שלו, ובאמצעות כך המערכת מאפשרת להטמיע את חומרים אלו במערכי השיעור.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פיילוט

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

כיום המורים במדינת ישראל מכלים את אחד מהמשאבים היקרים ביותר עלי אדמות, זמן. כתיבת מערכי השיעור לוקחת זמן רב וחוסר זמן בשל עומס משימות, בייחוד בעידן הרפורומות, גרם לבעיה קשה הנוגעת לליבת המהות הבית ספרית, למידה! הלמידה כיום הינה במקרים רבים רדודה וחסרת עדכניות, עניין, ומותירה פעמים רבות את הפדגוגיה המורכבת, קרי החשיבה מסדר גבוה, בתחתית סולם העדיפויות. זאת פעמים רבות מאוד כאשר אין הלימה בין יכולות המורה לבין המערכים הרדודים שנוצרים.
תפקיד המיזם הוא להוות גורם שיאפשר להוריד ברמה דרסטית את חסם הזמן ובו בזמן לייצר מערכי שיעור (קרי, ליבת הלמידה הבית ספרית) ברמה גבוהה.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

באמצעות מערכת ערסל, המורים יוכלו תוך אפס זמן לימוד (המערכת הינה אינטואיטיבית), לבנות מערכי שיעור איכותיים בזמן הנע בין חמש לעשר דקות, כאשר כיום בניית שיעור לוקחת כשעה וחצי עד שעתיים למערך איכותי.
כמו-כן יפתרו בדרך עוד מספר בעיות משנה, ביניהן:
- השלמת ידע פדגוגי ודידקטי למורים באמצעות תבניות ריקות (או עם מילוי לדוגמא) של מתודות פדגוגיות מוכחות.
- הכנסת ה"עצמי" של המורה באמצעות יכולת לשנות את המתודות ולייצר מתודות חדשות.
- יצירת מאגר משותף (המדורג ע"י המורים), של מערכים, כאשר ניתן תוך מספר דקות לשנות את המערכים הקיימים ולייצר מתוכם מערכים חדשים.
- היכולת לצמצם למינימום את הזמן אחר חיפוש חומרים אודיו-וויזואליים (מלאכה סזיפית וגוזלת זמן) באמצעות מערכת פנימית השואבת את חומרים אלו ממקורות שונים.
- אפשרות לשלב מערכים ברמה גבוהה מצד גופים שונים.

כל הגורמים הללו יחדיו יוצרים מערכת שמאפשרת למורים באפס עלות, לייצר תוך מספר דקות חומרי לימוד איכותיים המעודדים חשיבה ולחלוק אותם עם כלל ציבור המורים ובכך לצמצם למינימום את מוטיב הזמן, דבר שיאפשר להתמקד במוטיב האמיתי שאליו צריך לשים לב, מוטיב האיכות.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

מערכת "ערסל" זכתה במקום הראשון בהאקטון הראשון שנערך ע"י החממה הטכנולוגית של מט"ח MIndCet. הפרויקט התקבל בהתלהבות רבה, כאשר הוא הצליח לעמוד בכל הקריטריונים ביניהן גם היכולת המשמעותית להתקיים בזכות עצמו וללא מימון המשכי אינסופי.

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

כיום אין כמעט בעולם בכלל ובישראל בפרט מיזמים המתמקדים בעולם החשוב ביותר בחינוך, קרי, עולמו של המורה.
רוב המיזמים מתמקדים בתלמידים, כאשר הבעייתיות האמיתית מקורה במי שמלמד בכיתות הלימוד.
הייחודיות של המיזם באה לידי ביטוי בכך שהיא שמה את המורה במרכז ומאפשרת לו באמצעות הטכנולוגיה, לייצר מערכי שיעור.
כיום קיימים בעולם מיזמי חינוך שונים למורים, ביניהם מאגרי שיעורים, ספרים המתעסקים בפדגוגיה כזו או אחרת, ואפילו חומרים חופשיים במרחב הסייברנטי.
עם זאת, אין כיום מיזם טכנולוגי המספק את מלוא רוחב היריעה בשיא הפשטות הטכנולוגית (Stupid proof) ומאפשרת לייצר חומרים באופן דינמי הן למורה והן לתלמיד בלחיצת כפתור.
אין מערכת כיום המאפשרת לעשות משהו שאפילו קרוב למה שעשינו, זאת למעט מערכות אד-הוק לתפיסה פדגוגית בודדת, כדוגמת TEDeducation.
אני חוזר ואומר, אין מדובר במאגר תוכן נוסף, מדובר במערכת המאפשרת למורה לייצר מערכי שיעור בשילוב של טכנולוגיה חדשנית, רב-פדגוגיות, אינטראקציה חברתית עם מורים נוספים ובעלת מודל עסקי ייחודי הנוגע לאספקת התכנים האודיו-וויזואליים.
המערכת תהיה פתוחה לשימושו של כל מורה והיא מתבססת על עקרונות של "מודל הבאזר" המתבסס על הרעיון שהשלם גדול מסכום חלקיו, כלומר, ההמון תורם ומייצר מוצר טוב ממה שיכול להיווצר במודל "הקתדרלה" המסוגר.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

הערך של מיזם זה הינו עצום, וזאת משום הנקודה המהותית בה הוא מתעסק - תהליך הלמידה! להערכתנו עשרות אלפי מורים בישראל ירצו להשתמש ואף ישתמשו בכלי זה, דבר שייצר בתוך שנתיים שינוי פדגוגי כולל בתוך כיתות הלימוד.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

הציפייה הינה שהפרויקט יתפרס על פני כל תחומי הדעת וכלל הגילאים. עם זאת, אנו נתמקד בתחילה יותר במורי חטיבות הביניים והתיכונים. אנו מרגישים שעולם זה הוזנח במשך שנים רבות. המורים זקוקים לכלים פשוטים שיחסכו להם זמן בעולם הרפורמות הבירוקרטיות שנכנסות לחטיבות ולתיכונים. הצורך לחזור לילדים בבית מחד גיסא והרצון לייצר חינוך ולמידה איכותית מאידך גיסא, מקבלים מענה באמצעות המיזם שלנו.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

הצלחה של המיזם הינה היווצרותם של כ-5000 מערכי שיעור ברמות פדגוגיות שונות ממגוון תחומי הדעת, ע"י 500 משתמשים ייחודיים לפחות.
הצלחה עסקית של המיזם תתבטא ברישום של מעל ל-20 בתי ספר למודל העסקי.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

אי צורך לשכפל את המיזם. הוא דינמי ומסוגל להתקיים במרחב בו יש נגישות לכל גוף או אדם. במקרה ותנועות נוער או גופי הדרכה בתחומים שונים יבקשו לייצר מיזם דומה, ניתן יהיה לשלב אותם במערכת הקיימת ללא שום בעיה.
חבל לבזבז את הזמן על בניית מיזם חדש (-;

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

האתגר שיכול למנוע מהמיזם להתפתח הינו העדר המימון למפתחים (קרי מתכנתים), אמנם ב-36 שעות של התחרות של מט"ח, הצלחנו לייצר כלי שעובד, עדיין אין בינינו מתכנתים ומימון שמאפשר להעלות את המיזם על פני השטח.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

המיזם עלה על פני השטח לפני כחודש וחצי ולכן הפעולות לבינתיים, בעולם העסוק של בניית מערכי שיעור אינסופית, הינה לגשת לגופים שיתמכו במיזם, כדוגמת התחרות הראשונית שאליה ניגשנו, אשר סיפקה את המרחב עבודה אך לא את התמיכה הפיננסית הנדרשת, וכעת תחרות זו המאפשרת לתמוך בנו בנקודה זו.

מספר המתנדבים במיזם

6-10

מספר המועסקים במיזם

0

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

המיזם "ערסל" התחיל כשמו כן הוא, מתוך מוחי הקודח בזמן שישבתי על הערסל בביתי וניסיתי לחשוב איך אני, בתור מורה, מפסיק את המירוץ האינסופי אחר הזמן ומתמקד במהות האמיתית שלשמה באתי למערכת החינוך - לייצר אזרחים איכותיים בעלי יכולת חשיבה גבוהה ובעלי השקפת עולם פלורליסטית ורחבה.
מאותו רגע של ישיבה על הערסל התפתח הרעיון במוחי וכאשר הוצע לי להשתתף בהאקטון הראשון של מט"ח, ראיתי בכך הזדמנות, ובאולם מלא באנשים שלא פגשתי מעולם, הצלחתי לייצר התלהבות שתאפשר למיזם שלי לצאת לדרך באמצעות התמיכה של צוות מצוין שהתגייס להוציא את המיזם לפועל ועבד נונסטופ במשך 36 שעות, עד לרגע שבו יכולנו להציג את המיזם.
בפרויקט משתתפים עוד מספר אנשים שהם חלק בלתי נפרד מהמיזם, הם מגיעים מכלל רחבי הקשת האנושית מחינוך ועד לספורט אתגרי, כאשר כל אחד מהם מאפשר לרעיון שנוצר במוחי לקבל את האופי האישי של כל חבר בקבוצה ובכך לאפיין ולייצר מיזם איכותי, ולעובדה ניצב הניצחון באותה תחרות מדוברת.
אנחנו שומרים על קשר הדוק מאותה תחרות (מיותר לציין שלא הכרנו לפני כן) ומנסים לדחוף ליישום של המיזם.
אנחנו עושים זאת ללא תמורה משום שכולנו מאמינים שיש משהו מאוד בעייתי במערכת החינוך כיום ושהתפל הפך להיות העיקר.
אנחנו רוצים להחזיר את העיקר לחינוך בבתי הספר.
זהו, אנחנו רוצים לא פחות מזה, אבל הרבה יותר.

dvir kaplan רשם: html5, JS, ועוד סביבות ווב אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2944 ימים המשך >
Ori D רשם: על בסיס אילו סביבות אתם מפתחים את המוצר? אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2944 ימים המשך >
dvir kaplan רשם: צריך לראות האם אנחנו בכיוון הנכון מבחינת התחרות, אחרת לא תהיה לנו אפשרות לתגמל את המתכנת. אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2944 ימים המשך >
Ori D רשם: ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2945 ימים המשך >
dvir kaplan רשם: בעת שהחלק הפדגוגי מובנה וניתן לעבוד על הפרויקט באמצעות מספר מודלים בסיסיים, עדיין, חסרי חלקים גדולים בפרויקט הדורשים עבודת תכנות מסיבית. ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2945 ימים המשך >

dvir kaplan עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2945 ימים

Ori D רשם: ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2945 ימים המשך >

dvir kaplan יצר את המועמדות - לפני 2945 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף