"עושים אזרחות"

ע"י רועי לבנון | 06 בנוב' 2012
| 0 תגובות

סיכום:

"עושים אזרחות" הינה תכנית ייחודית המשלבת חניכה של קבוצות תלמידים ממגוון הקשת החברתית ובפרט בני נוער מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית, על ידי צעירים שאפתניים המאמינים כי ניתן להחזיר ערכים כדוגמת ערבות הדדית, מנהיגות ראויה, ביקורתיות ואכפתיות לשפת היומיום ולנקות את הציניות והאדישות הרווחת בחברה הישראלית. הסטודנטים החונכים עושים שימוש בכלי חינוכי (ליווי וחונכות על בסיס תוכנית "מטלת הביצוע") על מנת להיפגש עם בני הנוער ולגרום להם חוויה 'פוקחת עיניים' על לימודי האזרחות בכלל ועל יכולתם להיות אזרחים פעילים ומשפיעים על סביבתם.
הפרויקט הוא בשיתוף של מדרשת מיצר למנהיגות חברתית ומועצת הבוגרים של המכינה.

אודותיך

שם הארגון: עושים אזרחות עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

רועי

שם משפחה

לבנון

אודות הארגון שלך

שם הארגון

עושים אזרחות

תפקידך בארגון

רכז אזור ירושלים

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

"עושים אזרחות"

תיאור המיזם

"עושים אזרחות" הינה תכנית ייחודית המשלבת חניכה של קבוצות תלמידים ממגוון הקשת החברתית ובפרט בני נוער מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית, על ידי צעירים שאפתניים המאמינים כי ניתן להחזיר ערכים כדוגמת ערבות הדדית, מנהיגות ראויה, ביקורתיות ואכפתיות לשפת היומיום ולנקות את הציניות והאדישות הרווחת בחברה הישראלית. הסטודנטים החונכים עושים שימוש בכלי חינוכי (ליווי וחונכות על בסיס תוכנית "מטלת הביצוע") על מנת להיפגש עם בני הנוער ולגרום להם חוויה 'פוקחת עיניים' על לימודי האזרחות בכלל ועל יכולתם להיות אזרחים פעילים ומשפיעים על סביבתם.
הפרויקט הוא בשיתוף של מדרשת מיצר למנהיגות חברתית ומועצת הבוגרים של המכינה.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פעיל בין 1 ל-5 שנים

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

לאור הנתונים, התופעות והתהליכים בחברה הישראלית דהיום (הוצגו בין השאר בפירוט רב בדו"ח קרמניצר אשר פורסם ב-1996), אין ספק כי קיים צורך אמיתי במערכת החינוך בחיזוק לימודי האזרחות. אנו שותפים לאמונה כי שינוי אמיתי ומעמיק בנושא האזרחות הפעילה במדינת ישראל יוכל להתממש בין היתר באמצעות חינוך הדור הבא. תוכנית "מטלת הביצוע" באזרחות שהחלה בשנים האחרונות העמידה בפני התלמידים והמורים כאחד אתגרים חדשים, ובמוקדם - הצורך להפוך את המטלה למלמדת ומשמעותית עבור התלמידים.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

"עושים אזרחות" נועדה להתמודד עם הקשיים שצוינו - הסטודנטים בוגרי המכינה ישתלבו בתהליך הכנת מטלת הביצוע ויסייעו למורים ולתלמידים כאחד. מטלת הביצוע היא כלי באמצעותו יהפכו החונכים לדמויות המעוררות השראה עבור התלמידים, כאזרחים אכפתיים, מעורבים ופעילים בחברה הישראלית.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

אמנם המודל של חניכת בני נוער קיים, אך היישום שלו בהקשר ובנושא האמור הוא חדשני וייחודי. הרעיון שבו סטודנטים וצעירים בגילאי ה-20 מגיעים לדבר עם בני נוער בשיח בגובה העיניים אודות בעיות בחברה והדרכים לפתור אותן הוא מיוחד וחדשני. הרעיון של העצמת הקיים במקום יזימת תוכנית חדשה ייחודי אף הוא - מדובר במתוכנת שכבר קיימת (מטלת הביצוע מתבצעת בין אם המלגאים שם ובין אם לא) אך הייחוד הוא שהמלגאים הופכים אותה למשמעותית.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

כ-200 תלמידים כבר דנו בנושאי האזרחות במדינה בהקשר רחב, אישי ומעניין יותר, תוך ליווי אישי במהלך השנה. כ-130 תלמידים נוספים מתחילים בימים אלה בהשתתפות בתוכנית ב-3 מוקדים ארציים (ב"ש, טבריה וירושלים). לאור הצלחת התכנית בשנה האחרונה והמשובים החיוביים, מצד מורי האזרחות והרכזים, תלמידי בית הספר, הסטודנטים החונכים ומשרד החינוך, ברצוננו להרחיב את התכנית, כיוון שאנו רואים בפרויקט הזה משימה לאומית הכרחית, לאור המצב בחברה הישראלית.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קבוצות תלמידים בכיתות י"א-י"ב ממגוון הקשת החברתית ובפרט בני נוער מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית. הפרויקט חשוב עבור קהל היעד הזה מכיוון שאין לשיח הזה תחליף במקום אחר - הוא פשוט כמעט ולא קיים. המיזם חשוב בשביל הנוער שיוכל להבין שבעיות חברתיות קשורות אליו, מעניינות אותו, ושביכולתו לפתור את הבעיות האלה. חיוני עבור הנוער, כחלק מהמדינה הזו, שיבין שדמוקרטיה אמיתית מתרחשת רק כאשר משתתפים בעולם האזרחי שסביבנו.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

היעד שלנו בתוך 3 שנים הוא לאפשר מלגות לכ-200 סטודנטים, שילוו כ-1,600 תלמידים. היעד שלנו לעוד 5 שנים הוא 400 סטודנטים המלווים 3,200 תלמידים. ככל שנגיע ליותר תלמידים ונפגיש אותם עם סטודנטים איכותיים הדוברים שפה של מעורבות, אכפתיות וסובלנות, כך נצליח לתת כלים המתאימים לבני הנוער ויסייעו בעדם לקחת אחריות בחברה הישראלית ונחברם אל המטרה של יצירת חברה אכפתית וסולידרית.
את היעד הכמותי נוכל למדוד בכך שיתעניינו בפרויקט סטודנטים איכותיים, בוגרי מכינת מיצר, בוגרי מכינות כלליות נוספות וכן סטודנטים נוספים המאמינים במטרה וביעד של הפרויקט. את היעד האיכותי נוכל למדוד על פי משוב והערכה של התלמידים, המורים ומשרד החינוך. אנו מאמינים כי השינוי העיקרי יהיה בקרב שכבת הגיל שלפני צבא, שיבוא לידי ביטוי בהתעניינות במתרחש בחברה, בפחות ציניות וביותר מעורבות חברתית.
לצורך בקרת איכות התכנית הצבנו לעצמנו שני יעדים אותם ניתן למדוד;
א. מוטיבציה גבוהה בקרב תלמידי התיכון לבצע שנת יג' בשנת שירות או מכינה למנהיגות.
ב. מוטיבציה גבוהה לגיוס לשרות צבאי משמעותי.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

אנו מאמינים בפרויקט, ומאמינים בכך שיכול בטווח הרחוק להפוך לפרויקט ארצי רחב מימדים שיגיע לרוב בתי הספר ולרוב התלמידים בארץ. כל שצריך הוא עוד מימון עבור המלגאים והמשך שיתופי פעולה עם בתי ספר ציבוריים, שמאוד רוצים בנו בבית הספר.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

בעיה מרכזית אחת ניצבת בפני הפרויקט: בעיית המימון.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

אנו פועלים ללא לאות למציאת שותפים פוטנציאליים נוספים שיעזרו לנו לקיים את התכנית לאורך שנים. בשנת תשע"ב תמכה בתכנית קרן "פעמי תקווה" אשר הבטיחה לתמוך בתכנית שלוש שנים. בשל קשיים לא צפויים (של הקרן) החליטו ב"פעמי תקווה" להסיר את התמיכה מהפרויקט (חשוב לציין שההחלטה לא הייתה קשורה כלל לאיכות הפרויקט. להיפך הקרן הצטערה מאד, חזרה והדגישה בפנינו עד כמה היא מאמינה בפרויקט ועד כמה חבל לה שהיא נאלצת להפסיק את המימון). אנו פועלים במסגרת האוניברסיטאות השונות לנסות ולמצוא תמיכה, משרדים ממשלתיים וקרנות שונות. ברור לנו שאנו בעיצומם של חבלי לידה של הפרויקט וכי בעוד שנתיים שלוש לכל היותר יתרונו של הפרויקט כבר יוכח ואנו מקווים שיהיה קל יותר לקיימו באופן בטוח בשנים הבאות. חשוב לציין כי המצב הכלכלי הלא יציב בעולם מקשה עלינו מאד למצוא את אותם שותפים פוטנציאליים.
אנו מוכנים לעשות כל שביכולתנו על מנת ולהמשיך את הפרויקט מתוך אמונה גדולה בחשיבותו.

מספר המתנדבים במיזם

1-5

מספר המועסקים במיזם

15-20

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

הרעיון לתוכנית אשר תשלב פעילות חינוכית של בוגרי מכינת מיצר עלה במועצת הבוגרים של מכינת מיצר לפני מספר שנים. שני בוגרים של המכינה, יעל קריב וגיא פטאל, פעלו ללא לאות לבניית התוכנית וגיוס תומכים עבורה, יחד עם ראש המכינה (אז וכיום) תומר שלם. לאחר אימוץ הרעיון על ידי מפמ"ר האזרחות במשרד החינוך התקיימה שנת פיילוט בבית ספר אחד עם כ-3 חונכים. התגובות הנלהבות לא איחרו לבוא ובשנה שאחריה כבר החלה "שנה א'" של התוכנית בהשתתפות של כ-20 בוגרים בג-3 מוקדים ארציים. אני, רועי, בוגר המכינה ומדריך בה בעבר, השתתפתי בתוכנית בירושלים בתיכון "רנה קסין". קשר יהיה לי לתאר ביריעה קצרה זו את משמעות הפרויקט עבורי ועבור התלמידים איתם עבדתי. אציין שהופתעתי לראות כמה התלמידים זקוקים לשיח אזרחי אמיתי וכמה מהנה ומשמעותי לעבוד עם התלמידים בתיכונים הציבוריים בארצנו. כל מפגש, בבית הספר, באוניברסיטה, בדירה שלי ובסיורים שערכנו בשביל ביצוע המטלה הובילו עוד ועוד שיחות: אודות בעיות אזרחיות ופתרונן, אודות האפשרי והלא-אפשרי, אודות מערכת החינוך, האקדמיה, הצבא והחיים הפרטיים של התלמידים ושלי. התהליך שעברנו יחד לא היה תמיד קל, אך אני גאה לומר שהתלמידים למדו במהלך העבודה המשותפת ונוצר בינינו קשר משמעותי וטוב. מתוך 9 התלמידים שלי 2 הלכו למכינות קדם צבאיות (כמובן שלא רק בגללי אבל בעידודי). תלמידים אחרים, שלא היו באים לבית הספר בכדי לעבוד בזמן הלימודים לקחו אחריות על המטלה, הפגינו רצינות, אחריות ומחויבות. אני חושב שיותר מכל אני שמח שהמטרה המרכזית של המטלה הוגשמה - התלמידים אכן למדו שהשיח האזרחי לא מנותק מהם אלא קורה לידם; בבעיות בבית, בשטח הציבורי וביום-יום. הם למדו שהבעיות האלה מעניינות אותם, מדברות אליהם, מפריעות להם ושיש להם את הכלים כדי לנסות ולפתור אותם. השנה אני מרכז כ-7 מלגאים בירושלים, כאשר בתי הספר מתחננים לעוד מלגאים שיבואו, ויש המון מלגאים שרוצים להגיע. לצערנו, המגבלה התקציבית מונעת מאיתנו להגשים את הייעוד שלנו באופן מלא ולגדול עוד ועוד.

רועי לבנון עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2796 ימים

רועי לבנון יצר את המועמדות - לפני 2796 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף