עבודה שבגוף

ע"י limor weissbart | 07 בנוב' 2012
| 1 תגובות

סיכום:

"עבודה שבגוף" היא תכנית סוללת דרך המציעה לנשים דתיות איחוי בין סודות הגוף, הנפש והרוח.הנושאים של נשיות ומיניות הם מעין 'טאבו' שהחברה הדתית לא מתעסקת בהם, והתוצאה היא בעיקר בורות.
במקומות שקיימת התייחסות , החינוך הוא בדר"כ לתפיסה המתנכרת אל הגוף , דבר שיש לו השלכות שליליות על חיי האישה, ההחיים הזוגיים וחיי המשפחה.
"עבודה שבגוף" היא תוכנית שיש בה בשורה. היא שמה לה למטרה לחנך נשים בכלל, וכן להכשיר מורים ומורות בפרט לעיסוק בדימוי גוף ובמיניות מתוך תפיסה הרואה האדם כמכלול, תפיסה מאוזנת ובריאה.

אודותיך

שם הארגון: עבודה שבגוף עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

limor

שם משפחה

weissbart

אודות הארגון שלך

שם הארגון

עבודה שבגוף

תפקידך בארגון

חברה בצוות הקמת התוכנית

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

עבודה שבגוף

תיאור המיזם

"עבודה שבגוף" היא תכנית סוללת דרך המציעה לנשים דתיות איחוי בין סודות הגוף, הנפש והרוח.הנושאים של נשיות ומיניות הם מעין 'טאבו' שהחברה הדתית לא מתעסקת בהם, והתוצאה היא בעיקר בורות.
במקומות שקיימת התייחסות , החינוך הוא בדר"כ לתפיסה המתנכרת אל הגוף , דבר שיש לו השלכות שליליות על חיי האישה, ההחיים הזוגיים וחיי המשפחה.
"עבודה שבגוף" היא תוכנית שיש בה בשורה. היא שמה לה למטרה לחנך נשים בכלל, וכן להכשיר מורים ומורות בפרט לעיסוק בדימוי גוף ובמיניות מתוך תפיסה הרואה האדם כמכלול, תפיסה מאוזנת ובריאה.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פעיל בין 1 ל-5 שנים

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

1. במשך שנים רבות , החינוך בחברה הדתית יצר נתק בין נפש האישה לגופה. בשל חשש מכוח מיני בלתי מרוסן, נוצרה שפה מדכאת ומנכרת המקדשת את הנפש ומכסה את הגוף."עבודה שבגוף" יוצרת שיח חדש. ובלשונה של מרים, שהייתה מנהלת בית הספר היסודי באפרת בעשר השנים האחרונות: "נוצרה כאן יצירה נשית חדשה אשר לא הייתה כמותה. מתגשם כאן חלום של נשים רבות, שלבן משתוקק לבשורה הזו".

2. בני הנוער נחשפים היום לתרבות אלימה בכל הנוגע למיניות.ישנם מסרים קיצוניים של החברה , מסרים של עודף צניעות ועודף מתירנות. החשיבות שתהיה בסביבה דמות מחנכת מלווה בעלת פרספקטיבה בריאה היא קריטית.בסיטואציות רבות, דמויות מחנכות אינן נתפסות בעיני התלמידים כבעלות תנועה פנימית מורכבת, עם דחפים ונטיות, ובתפיסה הפלקטית הזו ההתמודדות עם מעידה של תלמיד או מורה יכולה להיות שברירית. התוכנית מציעה למורות לעבור תהליך משמעותי בעצמן, כתנאי הכרחי לעבודתן עם תלמידים.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

נשים ומורת שחוו את התוכנית שלנו מספרות כי כל היחס שלהן אל הגוף, דימוי הגוף והמיניות השתנה בעקבות התוכנית. נושאים אלו היו נושאים שהן היו מובכות לדבר עליהם, ועל כן נוצר חלל בחינוך, שהוזן בעיקר מתוכניות טלויזיה ומשחקי מחשב.
בזכות תהליך אישי-פנימי שהן חוו בעצמן, נתגבשה אצלהן תפיסה מורכבת שהן שמחות לשתף בה.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

"עבודה שבגוף" מכוננת שיח חדש בנושא הגוף. מקומו של הגוף שנשכח בחברה הדתית היה חייב להופיע דרך הדלת הרוחנית. זוהי תוכנית לימודים שמכילה בתוכה בצורה אינטגרטיבית את תחומי הגוף והנפש עם הרוח היהודית, ועל ידי כך היא מכוננת שיח בריא ומאוזן בין התחומים הללו.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

כיום לתוכנית יש שלושה ימי לימוד שבועיים המתקיימים במהלך השנה כולה. בכל יום לימוד שכזה, מתגבשת קבוצה שבה חלק מן המשתתפות מורות, וחלק נשים שפשוט רצו לחוות את מה שיש לתכנית להציע.

כיוון שכרגע המורות המשתתפות בתכנית באות מרצונן החפשי, ולא במסגרת המותאמת להכשרות מורות, יש לתוכנית אימפקט ברמה המקומית בלבד, בכיתה/ בביה"ס של המשתתפת. לדג':יעל (30), ומורה לאמנות באולפנה בעפרה." "הרבה שנים, ובעיקר אחרי החתונה, חיפשתי כתובת לשאלות שהעסיקו אותי בתחום הנשיות והמיניות ולא מצאתי...לא פעם הרגשתי בודדה במערכה, שאין למי לפנות".התחושה הזו של יעל, השתנתה ומבחנתינו היא כרגע סוכנת השינוי בקרב תלמידותיה.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

נשים : הן חשופות בחברה הדתית לקודים חברתיים קיצונים. התכנית מקנה להן כלים ושפה.
מורות:בהעדר תפיסה מגובשת וחוויה אישית של חיבור בין הנפש לגוף, המורות נמנעות מלעסוק בתחום הדימוי הגופני והיחס אל המיניות.החלל בתחום זה מוזן אצל התלמידים בעיקר מהאינטרנט באופן לא מבוקר ואחראי.האלימות הרבה אליה נחשפים בני נוער בונה תפיסת עולם המעוותת את הזוגיות בכלל ואת המיניות בפרט.שאיפתינו היא ליצור שפה חדשה שתאפשר למורות לא לפחד לחנך גם בתחום כה מורכב ודורשני.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

הצלחת המיזם היא :
לגבי הנשים- אם הן מעידות על גיבוש תפיסה מאוזנת ואינטגרטיבית. לעיתים, במקרה הצורך, על שינוי נורמות בביתן , בהיבט הזוגי ובהיבט המשפחתי.
לגבי מורות- אם מורות מרגישות בטוחות לחולל שיח על הנושאים של היחס אל הגוף והמיניות עם תלמידיהן.בשלב מאוחר יותר, כחלק מהביטחון שנוצר, היינו שואפות לראות מערכים מובנים בתכניות הלימודים, ימי עיון למורות וכד'.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

הוא כבר משוכפל לראש העין כרגע. (המרכז הוא הבירושלים).
ניתן לשכפל אותו בכל עיר בארץ, אם יש דמות מנהיגותית שמבינה את התוכנית לעומקה והיא בעלת מוטיבציה להנחיל את הידע ואת התפיסה גם לנשים ומורות אחרות.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

שיווקי- התוכנית שלנו לא משווקת את עצמה לקהל המורות ולדמויות מחנכות. היינו רוצות סכום שכל ייעודו יהיה להפגיש את קהילת המחנכות, כסוכנות של שינוי חברתי, עם הבשורה שבתכנית.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

פנינו לגורמים במשרד הינוך. כרגע במגעים בנסיון להביא התוכנית כתכנית השתלמות ממוקדת.

מספר המתנדבים במיזם

1-5

מספר המועסקים במיזם

1-5

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

המיזם נולד ממפגש של שלוש נשים. שלושתינו גדלנו בחינוך דתי שחינך אותנו לצניעות רבה בכל הנוגע לגוף.
את הגישה בחינוך שקיבלנו, שנותת מקום לרוח ולנפש באדם אהבנו, אך עם הניכור שנוצר לגוף ,בחרנו שלא להסכים.
כל אחת , בדרכה, סללה שביל ייחודי לעיסוק בגוף/במיניות מתוך תפיסה הרואה את האדם כמכלול. תפיסה שאינה מפרידה ומנכרת אלא מחברת ומאחדת.
לפני ארבע שנים התחלנו בתכנית לימודים שנתית. הרגשנו שזו חובתינו המוסרית להשמיע קול שפוי ומאוזן ולאפשר לנשים את החיבור לגופן ולנפשן.

גילי רומן רשם: שלום, המיזם מקסים ורגיש. נשמח לסייע לכן במאמצי השיווק בעזרת הסדנאות החינמיות שלנו במרכז. כבר מחר תתקיים סדנא שייתכן ותהיה רלוונטית, ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2901 ימים המשך >

limor weissbart עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2904 ימים

limor weissbart עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2905 ימים

limor weissbart יצר את המועמדות - לפני 2905 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף