מרכז שפה אינטראקטיבי

ע"י ינה נכט | 30 באוק' 2012
| 0 תגובות

סיכום:

מרכז שפה אינטרקטיבי-

החלום שלנו בגדול..., הוא הקמת מרכז לימודי, תרבותי, חווייתי וחינוכי ללימוד השפה העברית. דמיינו לכם מרחב שבו יש שפע של התנסויות אינטראקטיביות, המשלבות
אמצעים אודיו וויזואליים מתקדמים (סאונד ואנימציה), תוך חוויה רב חושית,
המניעה לפעולת משחק, יצירה, הפנמה ולמידה של השפה העברית.
המיצגים והמשחקים כולם פרי יצירתם של צוות היזמיות אפרת אדיב ותמר הדר, הפועלות מאז 2009 לקידום נושא החינוך האינטראקטיבי מבוסס Edutainment .
המייצגים יותאמו לאוכלוסיית המרכז ויציעו חוויה בלתי נשכחת תוך
התבוננות מזווית/יות אחרת/רות על השפה העברית.
בשעות היום המרכז יפעל כמרכז טיפוח והעשרה של השפה העברית עבור תלמידי בתי ספר יסודיים בבת ים והסביבה ואילו בשעות אחר הצהרים ישמש כמרכז קהילתי.

אודותיך

שם הארגון: בית ספר גורדון בת ים עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

ינה

שם משפחה

נכט

אודות הארגון שלך

שם הארגון

בית ספר גורדון בת ים

תפקידך בארגון

רכזת כישורי שפה

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

מרכז שפה אינטראקטיבי

תיאור המיזם

מרכז שפה אינטרקטיבי-
החלום שלנו בגדול..., הוא הקמת מרכז לימודי, תרבותי, חווייתי וחינוכי ללימוד השפה העברית. דמיינו לכם מרחב שבו יש שפע של התנסויות אינטראקטיביות, המשלבות
אמצעים אודיו וויזואליים מתקדמים (סאונד ואנימציה), תוך חוויה רב חושית,
המניעה לפעולת משחק, יצירה, הפנמה ולמידה של השפה העברית.
המיצגים והמשחקים כולם פרי יצירתם של צוות היזמיות אפרת אדיב ותמר הדר, הפועלות מאז 2009 לקידום נושא החינוך האינטראקטיבי מבוסס Edutainment .
המייצגים יותאמו לאוכלוסיית המרכז ויציעו חוויה בלתי נשכחת תוך
התבוננות מזווית/יות אחרת/רות על השפה העברית.
בשעות היום המרכז יפעל כמרכז טיפוח והעשרה של השפה העברית עבור תלמידי בתי ספר יסודיים בבת ים והסביבה ואילו בשעות אחר הצהרים ישמש כמרכז קהילתי.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

שלב הרעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

בית ספר גורדון שוכן בחלקה הצפוני של העיר בת ים. אוכלוסיית בית הספר הינה אוכלוסייה מגוונת ורב תרבותית. מרבית מתלמידי בית הספר מגיעים מבתים בהם העברית אינה שפת אם אלא שפה שנייה בעוד שהשפה מדוברת בבית היא: רוסית, אמהרית, צרפתית ועוד. כתוצאה מכך, תלמידים רבים מתקשים ברכישת הקריאה והכתיבה.
יתרה מכך, כיוון שהעברית איננה מדוברת בבית, אוצר המילים של הילדים דל מאוד והם מתקשים בהבנת הנקרא והפקת משמעות מטקסטים כתובים.
כמו כן, חשוב לציין כי הכיתות הן כיתות הטרוגניות ורמת הילדים אינה אחידה. כצוות חשבנו יחד כיצד אנו נותנים מענה לכל ילד וילד ומקמים אותו מהמקום בו הוא נמצא. גילינו כי עלינו לפנות לאינטיליגנציות הרבות של הילדים וללמדם בדרכים שונות. כפי שטוען גרדנר, יש להבחין בין האינטיליגנציות השונות הקיימות אצל התלמידים: לשונית, לוגית, מרחבית, מוסיקאלית, גופנית ועוד.
ראינו כי בשיעור פרונטאלי רגיל קשה מאוד לפנות לכל אחת מהאינטיליגנציות הללו ותלמידים רבים "הולכים לאיבוד", ילד שיש לו קשיים בערוץ השמיעתי יתקשה לעקוב אחר דברי המורה. ילד שהאינטיליגנציה הגופנית שלו מפותחת לומד דברים דרך פעילות פיסית ויתקשה לתפוס את החומר בישיבה ובכתיבה במחברת.
למרבה הצער, לא תמיד ניתן מענה לערוצים השונים בשיעורי העברית וילדים רבים חווים תחושת כישלון ואכזבה.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

אנו רואים בשפה העברית כלי להצלחה ולמוביליות חברתית. ללא מילים ילד לא רק שיהיה לו קושי במקצועות רבי מלל, הוא יתקשה לתקשר עם סביבתו בצורה מיטבית. לשפה כוח אדיר ביצירת תקשורת בינאישית ועל כן ילד שאוצר המילים שלו דל, יתקשה להסביר את רגשותיו ו/או לקרוא ולהבין סיטואציות חברתיות.
יתרה מכך, אנו רואים חשיבות גדולה לרכישת שפה תקינה ככלי למוביליות חברתית והצלחה בחיים.
כתוצאה מכך, ברצוננו להקים מרכז שפה הנותן מענה לכל ילד וילד ומסייע לו ברכישת מיומנויות היסוד: קריאה וכתיבה, העשרת אוצר המילים, הבנת הנקרא, הפקת משמעות מטקסט ועוד.
המרכז יציע פנייה לכל סוגי האינטיליגנציות, יהיו בו מיצגים הפונים אל הערוץ השמיעתי של הילד, מיצגים הפונים לערוץ החושי, לערוץ החזותי, משחקי חברה, מולטימדיה, יצירה ועוד.
במרכז זה נקים "גן שעשועים" של ידע לשוני, יהיו בו מיצגים ומשחקים רב חושיים בשילוב אמצעיים טכנולוגיים חדשניים, הילדים יוכלו לשחק, לנוע, ליצור ולהנות כחלק מתהליך הלמידה.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

ישנם מספר משתנים ההופכים את המיזם לייחודי:
ראשית, אין לו אח ורע בארץ. כיום לא קיים מרכז שפה אינטראקטיבי בסדר גודל כמו שאנו רוצים להקים. מרבית המרכזים הקיימים בארץ לרוב מחוברים לספרייה קהילתית או מסתפקים בחדר עם בריסטולים ודפים מנויילנים.

המודל שאנו מציעים הוא מודל רחב העומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר. ברצוננו לייצר עולם תוכן עשיר, חדשני, רב חושי, עבוד הילדים. ברצוננו להקים מרחב בו הילד יכול לגעת, לנוע, לחוש וליצור.
בעידן בו אנו חיים הידע נגיש במגע כף יד, אי לכך עלינו להפוך את הפדגוגיה לפדגוגיה אחרת, "פדגוגיה צבעונית". פדגוגיה הפונה לאינטילגינציות השונות של הילד.
אנו מאמינים כי הלמידה הטובה ביותר היא למידה מתוך ניסיון והתנסות, אנו נאפשר לכל ילד לחוות את לימוד השפה בכל חושיו.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

המיזם פונה לילדי בית ספר יסודי, כיתות א-ו.
טיפוח השפה העברית בגילאים אלו חשובה ביותר כבסיס להתפתחות התקינה של הילד.
מחקרים מראים כי התפתחות של שפה תקינה משפיעה על התקשורת האישית והבינאישית של הילד. ילד שאין לו אוצר מילים רחב דיו מתקשה בביטוי רגשותיו ורצונותיו, מה שגורם לו לתחושת תסכול ובעיות תקשורת עם הסביבה. במקרים רבים בעיות תקשורת אלו מביאות לידי אלימות בשל חוסר יכולת של הילד לדבר את תחושותיו. אנו רואים חשיבות רבה להקנות לילדים כלי שפתי לשיפור היכולות הקומיוניקאטיביות שלהם ובכך הפחתת האלימות.
יתרה מכך, אנו רואים חשיבות בטיפוח השפה דווקא בגילאי יסודי כבסיס להצלחה בעתיד. ילדים בעלי עושר שפתי, מצליחים יותר בלימודים ולא רק במקצועות רבי מלל. בנוסף, השפה היא דלת אל עולם האקדמיה.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

הצלחה פירושה:

1. הקמת מרכז שפה אינטראקטיבי בתשע"ד.
2. המקום ישמש כמרכז חינוכי תרבותי לתלמידי בתי ספר יסודיים בבת ים והאיזור.
3. המרכז יהיה פעיל בשעות היום כמרחב למידה לבתי ספר ובשעות אחר הצהרים כמרחב קהילתי עירוני.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

המיזם אותו אנו מקדמים מציע מודל פדגוגי להעשרה וטיפוח השפה העברית. כל המיצגים והפעילויות במרכז יפותחו ביחד עם צוות מקצועי ראשון במעלה. בהמשך ניתן יהיה להקים מרכזים דומים בערים נוספות וכך ליצור רשת ארצית לטיפוח השפה עברית בדרך של משחק וחוויה עבור הילדים.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

כרגע האתגר המרכזי המונע מהמיזם להתפתח הינו תקציב הקמה ראשוני והיעדר מבנה בסדר גודל מספק.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

אנו נמצאים בשלב של גיוס תרומות וחיפוש מבנה מתאים.

מספר המתנדבים במיזם

6-10

מספר המועסקים במיזם

0

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

בית ספר גורדון הפך בשנים האחרונות מבית ספר לבית חינוך אישי. הרעיון לעבור תהליך שינוי משמעותי וארוך נבע משני מקומות מקבילים: חלום חינוכי ותסכול חינוכי. "מודל חינוך אישי בת ים" הביא חזון חדש לעיר והעמיד במרכזו תפיסה ערכית הרואה בכבוד האדם באשר הוא ערך מכונן ומוביל בחברה וכך גם במערכת החינוך. תפיסה זו העמידה את הילד במרכז מתוך תפיסת עולם הוליסטית הרואה בו אדם שלם. בין מטרות התכנית: שיפור ההישגים הלימודיים, הפחתת האלימות וחיזוק תחושת המוגנות. אל המרחב החינוכי נכנסו מעגלי שיח, ביקורי בית, שיחות פרטניות ועוד. החלום החינוכי הוא לאפשר לכל תלמיד להגשים את הפוטנציאל הגלום בו. במבחן המציאות נוצרה שקיפות למצב האמיתי של ילדים בבית הספר, ההיכרות המעמיקה עם הילדים הציפה מצוקות, קשיים ותסכולים.
החוויה הייתה של אי נחת בקרב צוות המורים, אנו רוצים להגיע לכל תלמיד ותלמיד אך אנו לא מצליחים לעשות חינוך אישי אמיתי.
במסגרת תהליך השינוי בית הספר הצטרף לתכנית "חלוץ חינוכי" של המכון לחינוך דמוקרטי וקלט מורים חדשים בעלי מעוף הרוצים לעשות שינוי במערכת החינוך.
לאט לאט פיתחנו פדגוגיה שהיא "צבעונית" הפונה לאינטיליגנציות המרובות של הילד.
כאשר נכנסתי לצוות ניהול לפני שנה שאלה אותי מירי המנהלת מה החלום שלך? עניתי ללא היסוס שברצוני להקים מרכז שפה בבית הספר. יחד התחלנו לחשוב כיצד ליישם את הרעיון ובאיזה מתכונת.ידענו שאנחנו רוצות לעשות משהו בהיקף רחב ומשמעותי ברוח בית החינוך האישי. חיפשנו מרכזים קיימים בארץ ופנינו לאנש מקצוע ובמשך הזמן הרעיון רקם עור וגידים.
לאחר ביקור בתערוכה א-ב-גע-דע בבית התפוצות לפצע הבנו בדיוק איך אנחנו רוצות שהמרכז יראה. החלום לפתע נהיה מציאותי יותר ויותר.
יצרנו קשר עם אוצרות התערוכה, תמר הדר ואפרת אדיב ויצאנו למסע של חדשנות חינוכית.

ינה נכט עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3006 ימים

ינה נכט עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3008 ימים

ינה נכט עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3009 ימים

ינה נכט עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3010 ימים

ינה נכט יצר את המועמדות - לפני 3011 ימים