מעבדה במטבח - לימוד מדעים דרך האוכל

ע"י מיה מורג | 07 בנוב' 2012
| 2 תגובות

סיכום:

עבור רובינו אוכל הוא עניין יומיומי ואנו לא מקדישים לכך יותר מדי מחשבה. אך במזון עצמו כחומר גולמי ובדרכי עיבודו ליצירת מנות מאכל טמונים תהליכים כימים, ביולוגים ופיזיקלים רבים שהם עולם ומלואו. דרך המטבח, דרך השימוש בחושים ובהתנסות החוויתית של עיבוד המזון והכנתו ניתן לשאול שאלות חקר רבות, לבצע ניסויים ולבחון התרחשות של תהליכים מדעיים מגוונים. הרעיון הוא להביא את המטבח אל המעבדה, או את המעבדה אל המטבח וליצור מקום שבו נפגשים החושים והסקרנות, הריחות והטעמים עם הפליאה והשאלה וביחד במקום הזה נוכל ללמוד ולהבין כיצד פועלים תהליכים אלו והשפעתם עלינו ועל הסביבה.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

מיה

שם משפחה

מורג

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

מעבדה במטבח - לימוד מדעים דרך האוכל

תיאור המיזם

עבור רובינו אוכל הוא עניין יומיומי ואנו לא מקדישים לכך יותר מדי מחשבה. אך במזון עצמו כחומר גולמי ובדרכי עיבודו ליצירת מנות מאכל טמונים תהליכים כימים, ביולוגים ופיזיקלים רבים שהם עולם ומלואו. דרך המטבח, דרך השימוש בחושים ובהתנסות החוויתית של עיבוד המזון והכנתו ניתן לשאול שאלות חקר רבות, לבצע ניסויים ולבחון התרחשות של תהליכים מדעיים מגוונים. הרעיון הוא להביא את המטבח אל המעבדה, או את המעבדה אל המטבח וליצור מקום שבו נפגשים החושים והסקרנות, הריחות והטעמים עם הפליאה והשאלה וביחד במקום הזה נוכל ללמוד ולהבין כיצד פועלים תהליכים אלו והשפעתם עלינו ועל הסביבה.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

שלב הרעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

ההתעניינות בתחום המדעים אצל תלמידים וסטודנטים נמצאת בשנים האחרונות במגמת ירידה. ברצוני ליצור לימוד חוויתי דרך התנסות ולארגן ארגז כלים שימושיים ללימוד מיומנויות בתחום המדעים. החיבור לתחום המזון הקשור אלינו באופן יומיומי וההתנסות החוויתית דרך המזון נועדו לשמש כפלטפורמה לחידוש העניין והסקרנות בתחום המדעים.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

מעבדת המטבח תשמש מקום לחקר תהליכים כימיים ביולוגיים ופיזיקלים המתרחשים במזון ושיטות שונות להכנתו. נוכל לבדוק תהליכי רקבון ולהבין את פעולתם של חיידקים, לבחון דרך אפייה או הקפאה את התכונות הפיזיקליות של המים, להבין את המורכבות של יחידות פולימריות כשנתבונן במרשמלו או תהליכי דינטורציה של חלבונים כשנבשל ביצים.
הבנה דרך שאלת חקר, התבוננות וניסוי יובילו להטמעת החומר התיאורטי הנלמד בכיתה בצורה מעשית, תביא לחיבור במישור אישי יותר בין התלמיד לסביבתו ותפתח מיומנויות למידה רבות כגון תצפית, דרכי הערכה ועוד.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

בתחילת הדרך העברתי לסטודנטים הלומדים איתיבמכון לחינוך דמוקרטי בסמינר הקיבוצים שתי סדנאות על הקשר בין מדע לאוכל במסגרת "קהילת לומדים". בשיעור הראשון למדנו על התכונות הפיזיקליות של מים דרך הכנת סופלה שוקולד, סורבה קלמנטינות וכדוריות פטל. בשיעור השני למדנו על מאפייניו של תא צמחי והקשר בין מולקולות של טעם וריח למערכת החושים וכן על המבנה של שרשראות פחמימניות וכיצד אפשר לשבור אותן דרך הכנת מיונז כמענה לשאלה- האם אפשר לחבר בין שמן למים.
שתי הסדנאות זכו לתשואות רמות ולהתלהבות רבה - מה שעודד אותי ליזום את הפרויקט של מעבדה במטבח.
קישור האינטרנט המצורף הוא הרצאה באוניברסיטת הארוורד (כחלק ממערך שלם של הרצאות) על הקשר בין מדע לאוכל ששימשו השראה למיזם זה.

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

גיוס המטבח לטובת לימוד המדעים אינו דבר חדשני בכיתות הנמוכות. עם זאת, שימוש בציוד מעבדה כגון מיקרוסקופ המחובר למצלמה, דיפיוזרים, אמולסיפיירים, מבחנות, צלחות פיטרי ושאר ציוד מעבדה מתקדם יכול לשמש את הכיתות הגבוהות להבנת תהליכי חיים ברמה גבוהה ויישומית.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

טיפוח הסקרנות, חשיבה עצמאית מפותחת, אחריות סביבתית וחברתית דרך הבנת תהליכים במטבח ודרך ההשפעות החברתיות, כלכליות וסביבתיות שיש למזון על חיינו.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד שאני מכוונת אליו הוא תלמידי מגמות המדעים בעל יסודי. המיזם בהחלט יכול לשמש גם את תלמידי החטיבות והיסודי ברמות הבנה בסיסיות יותר. בהמשך, קהל יעד נוסף יכול להיות שפים וטבחים המעוניינים להבין את התהליכים המתרחשים במזון בשעת עבודתם על מנת לייצר אוכל בריא יותר.
שלב נוסף מתקדם יותר יכול להיות שיתוף פעולה בין שפים לתלמידים ולימוד משותף של הבנת תהליכים דרך חווית בישול משותפת.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

תלמידי מדעים מכל הארץ שמגיעים למעבדה ומבצעים ניסויים ובדיקות במטבח לפי שאלות חקר שהעמידו לעצמם. הבנת התהליכים באופן מעשי יובילו להבנה תאורטית טובה יותר ועמידה בהצלחה בבחינות הגמר. הצלחה מוחלטת של המיזם תהיה אם בעקבותיו תהיה מגמת עלייה בהרשמה של סטודנטים לפקולטות למדעים...

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

אתגר מימוני - על מנת לפתוח מעבדה דרוש ציוד מעבדה יקר.
אתגר מערכתי - להעביר את החשיבות של לימוד חוויתי דרך המטבח למשרד החינוך...

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

עד כה הביעו אנשים רבים מתחומים שונים התלהבות רבה מהרעיון. שפים, פרופסורים למדעים, מרצים ומורים למדעים, סטודנטים וילדים הביעו רצון לתרום מיכולתם ולהשתתף.

מספר המתנדבים במיזם

1-5

מספר המועסקים במיזם

0

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

בשעור האחרון של כימיה פיזיקלית אצל ד"ר יוסי צפדיה, בשנה הראשונה ללימודי, פתאום הבנתי תהליכים שביצעתי במשך שנים רבות במטבח. למרות בחרתי לצאת מענף המסעדנות ולפתוח בקריירה שניה בחינוך, מצאתי כי אני יכולה לשלב בין שני עולמות אלו ככלי לקידום תחומי המדעים השונים. נחשפתי לסדרת הרצאות מרתקת של אוניברסיטת הארווארד על הקשר בין מדע לאוכל, ניסיתי על חבריי ללימודים שתי סדנאות שזכו להצלחה רבה וכך התחלתי לפתח את הרעיון שזה יכול להוות כלי חינוכי אדיר ללימוד המדעים בצורה חיה, מהנה, מאתגרת וחוויתית.
החלום שלי הוא שבמעבדה כזו יבואו תלמידים מכל הארץ לימי מעבדה ובה יוכלו לחקור תהליכי חקר הקשורים לתחומי התמחותם. שפים מהארץ ומהעולם יוכלו ללמוד על תהלכיכים המתרחשים במטבחם, שפים ילמדו תלמידים וכל איש ואישה מן השורה שמתעניינים בבישול ובמדעים יוכלו להנות מסדנאות חוויתיות ולימודיות.
את כל אלו מקשר חוט עיקרי של חינוך לאהבת הסביבה, להתבוננות חוקרת ושואלת, ליזמות ולמנהיגות ולהבנה של השפעות קטנות וגדולות על החברה שלנו בפרט ועל העולם בכלל דרך האוכל.

גילי רומן רשם: מיה שלום, מאד אהבתי את הרעיון. להערכתי, הוא יושב היטב על לימוד בשיטה של למידה מבוססת פרויקטים אשר מתקיימת במספר מצומצמם של בתי ספר ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3000 ימים המשך >
Lihu Gurfinkel רשם: רעיון מצוין יכולה גם לציין את הפופולריות והתדמית הציבורית שיש לנושא - מסטר שף וכו'. מעבר לאפליקציה המדעית שיש לזה זה גם מנוף מצויין ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3003 ימים המשך >

מיה מורג עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3003 ימים

מיה מורג עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 3004 ימים

מיה מורג יצר את המועמדות - לפני 3004 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף