תיאטרון המרתף

פולי גלצר
ע"י פולי גלצר | 06 בנוב' 2012
| 0 תגובות

סיכום:

התיאטרון שלנו מציע תוכנית לימודים ייחודית של לימודי תיאטרון ברמה מקצועית לנערות ונערים בקרב נוער בסיכון. לבוגרי התוכנית יש אפשרות להשתלב בלהקת תיאטרון קטנה ולאפשר להם להיתפתח ולהתנסות בעבודה מקצועית כשחקנים. עיקר האמונה של המקום היא שתיאטרון מקצועי (לא טיפולי) הוא כלי טיפולי נהדר שיש לו גם תוצרי אמנות מצויינים :)

בנוסף המקום הוא "בית ליצירה בימתית" ונותן במה לאמנות גם מחוץ למסגרת בית הספר והתוכנית שלו.
ומכוון בעיקר לעשיה של אמנות איכותית עם כיוון חברתי.

אודותיך

שם הארגון: תיאטרון המרתף עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

חגי

שם משפחה

אהרוני

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תיאטרון המרתף

תפקידך בארגון

מנהל

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

תיאטרון המרתף

תיאור המיזם

התיאטרון שלנו מציע תוכנית לימודים ייחודית של לימודי תיאטרון ברמה מקצועית לנערות ונערים בקרב נוער בסיכון. לבוגרי התוכנית יש אפשרות להשתלב בלהקת תיאטרון קטנה ולאפשר להם להיתפתח ולהתנסות בעבודה מקצועית כשחקנים. עיקר האמונה של המקום היא שתיאטרון מקצועי (לא טיפולי) הוא כלי טיפולי נהדר שיש לו גם תוצרי אמנות מצויינים :)
בנוסף המקום הוא "בית ליצירה בימתית" ונותן במה לאמנות גם מחוץ למסגרת בית הספר והתוכנית שלו.
ומכוון בעיקר לעשיה של אמנות איכותית עם כיוון חברתי.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פעיל יותר מ-5 שנים

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

תיאטרון המרתף מגיע מתוך מקום של זיהוי צורך באוכלוסיה. מתוך הנחה שהרוב המוחלט של מסגורות המיועדות לנוער זה "מטפלות בבעיות" כלומר מתייחסות לקשיים ולבעיות שבחיי הנוער הזה ולא מתייחס כמעט כלל ל"נקודות הטובות" שלהם.

בקרב נוער בסיכון יש נערים נערות מוכשרים שעצם הכשרון שלהם והתסכול מחוסר יכולת לבטא אותו מגביר את רמות הסכנה אליה הם נחשפים.
בנוסף יש לנו אמונה שהקשיים שהנערים הללו מתמודדים ודרכי ההתמודדות שלהם הם איכויות תיאטראליות חזקות מאוד, ואם לומדים להשתמש בהם בצורה מבוקרת התוצאות האמנותיות איכותיות.
כמו כן ישנה התמודדות עם כך שאוכלוסיות שוליים רבות לא מוצאות דרך לבטא את עצמן במדיה ובעולם האמנות ונשארות מקובעות למצב "שוליים". ומטרתנו היא גם להביא את עולם התרבות בכלל ותיאטרון בפרט לאוכלוסיית השוליים בתור במה איכותית להשמיע את קולה והכלים האמנותיים הדרושים לכך.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

הכלים האמנותיים שעולם התיאטרון משתמש בו הם כלים מצויינים להעצמה עצמית, הבנהה של תהליכים, לקיחת אחראיות, עבודה בתנאי לחץ, שיפור התקשורת הבין אישית.
תוכנית הלימודים, המורכבת משנת מכינה ושנתיים לימודים בבית הספר למשחק "המרתף" בנויה כך שבשנה הראשונה התלמידים מקבלים מסגרת מאוד גמישה ותומכת מצד אחד ומצד שני מסגרת שמקנה הרגלי עבודה ולימודים. ובשנתיים הבאים עוברים תהליך אישי וקבוצתי שבסופו העלאת הפקה הנחשפת לקהל הרחב כ15 פעמים.
לבוגרי התוכנית יש אפשרות להיצטרף ללהקת תיאטרון המרתף ועצם קיום מוסד הלהקה נותן דרייב לתלמידי בית הספר ומחזק את התהליכיות- נותן את האפשרות לראות תוצאות של קודמיהם ולדעת ש"גם אני יכול להיות שם".

לפני כחודש נפתחה שנת הלימודים השביעית של "המרתף" ובהמהלך השנים ראינו כי השתתפות בני נוער במסגרת שמטפחת את הכשרון שלהם- מחזקת את היכולות שלהם גם במסגרות "הרגילות"- בית ספר, עבודה, צבא, שירות לאומי וכו'.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

מסגרת זו של שימוש בתיאטרון לא טיפולי ככלי טיפולי היא מסגרת ייחודית.
תהליך האיתור של בני הנוער, הוא תהליך שבמהלכו אנחנו נפגשים עם קשת רחבה של גופים המטפלים בנוער בסיכון- יועצי'ות בית ספר, עובדים סוציאליים, עובדי רווחה, ומסגרות אחרות- שבעצם קיומנו אנחנו נותנים מענה מעשי לנערים במסגרות אלו ותומכים בהן. שומרים על קשר עם הגורמים המטפלים ועובדים בעצם בשיתוף פעולה איתם כדי לתת את המענה והחיזוק האופטימלי לנערים שרבים מהם מיואשים מהמערכת המטפלת וזקוקים להעצמה.
ההצגות הן של תלמידים (הפקת סיום) והן של הלהקה אינם משווקים כ "תיאטרון של נוער בסיכון" אלא כ "תיאטרון פרינג' איכותי" לכל דבר.
התוצר האמנותי והשפה האמנותית הנבנית בתיאטרון המרתף הם בד בבד מוצרי תרבות איכותיים לכל דבר ו, מעצם היותם כאלה, מקפצות העצמה לנוער השותף להם.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

בשש שנות פעילות תיאטרון המרתף ראינו את הערך והתוצאות של התהליך שהתלמידים עברו בעיקר בכך שרבים מהם מאוד השתפרו במסגרות האחרות שלהם-
תלמיד שבתחילת הדרך "אם יסיים את בית הספר זה יהיה נס" סיים עם תיעודת בגרות מלאה והתגייס לשירות לאומי.
בוגר אחר שותף לעשיה התרבותית והפוליטית של ירושלים בצורה מאוד פעילה
תלמידים שהחליטו לעזוב את מעגל הפשע שהיה הסביבה בה גדלו.
החלטות לפנות לתחום לימודים ולהתמיד בו (בוגרת שמסיימת לימודי עיצוב ואכיטקטורה באוניברסיטה הפתוחה)
שיפור יחסים עם משפחות
ובגדול פיתוח היכולות להתמודד עם קשיי החיים ולפעול למימוש הפוטנציאל שלהם בכל תחום בו נח ליבם.
במהלך 6 השנים בהם המרתף קיים למדו בו כ60 תלמידים.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד של המיזם הם נערים ונערות מוכשרים שלא מצליחים לממש את הכשרון שלהם מסיבות חברתיות/כלכליות/אישיות או אחרות.
תיאטרון המרתף נותן תחושה של "בית" לתלמידיו ודרך הכלים שם רוכשים משפר משמעותית את רמת חייהם.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

1. שיפור איכות חייהם של התלמידי המרתף- יכולת לפרנס את עצמם, השכלה ותחושה עצמית. נמדד לפני ואחרי הלימודים במרתף.
2. שהתלמידים יעסקו באמנות- בין אם לפרנסתם וביןם אם תחביב משמעותי. ויהפכו חלק פעיל בעולם התרבות והאמנות בארץ- בין כיוצרים ובין כקהל.
3. הישגים אמנותיים איכותיים של ההצגות שהתיאטרון מעלה. ביקורות ואהדת הקהל.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

עבודה עם אנשי אמנות מקומיים באוכלוסיות שוליים אחרות- לדוגמא - המגזר הערבי

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

מימוני- כדי לשמור על רמה אמנותית גבוהה יש צורך בהעסקה של צוות מורים איכותי ומקצועי ולאפשר להם להתפרנס. כמו אנחנו רואים זאת כשלב חשוב שחברי הלהקה של המרתף יקבלו שכר עבור חזרות והצגות. ולכל הצגה שעולה יש הוצאות הפקה.
והכנסות מכרטיסים ושכר לימוד המותאם ליכולתם הכלכלית של התלמידים, לא מכסים את הוצאות המיזם. תקציב מוגדל יותר יכול עזור למקום לצמוח הן ביכולות השיווקיות- להגיע לנערים רבים יותר שיכולים להשתלב בתוכנית והן לחשוף את המקום לקהל רחב יותר.
שיפור היכולות הטכניות של המקום עצמו ולאפשר מגוון פעיולויות גדול יותר בתחומי התרבות והאמנות החברתית.

הכרה ממסדית- הכרה שהן יכולה לעזור במימון המיזם והן לעזור בגיוס התלמידים ע"י הינתן גושפנקה ממסדית.

חשיפה- כל תיאטרון צריך קהל, כך גם התיאטרון הקטן שלנו שללא קהל שיבוא לראותו יאבד את הרלוונטיות שלו.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

אנחנו מפתחים ערוצים לגיוס כספים דרך קרנות ותורמים (למשל קרן ירושלים תומכך במיזם דרך צלגות לתלמדים בסך 80,000 ש"ח כל שנה)

כמן כן פועלים לפיתוח מוצרים חדשים עם יכולת הכנסה גבוהים יותר- סדנאות תיאטרון למגזר העסקי, שיווק הצגות קצרות וסדנאות לימי עיון במוסדות חינוך ורווחה. אנחנו מפעילים סדנאות אלה בשנים האחרונות בעיקר לצוותי מורים בבתי ספר וימי עיון לצוותי עובדים סוציאליים אזוריים. כרגע אנחנו בשאיפה להיתרחב גם למגזר העסקי ולהגדיל את כמות הפעילות השנתית בתחומים אלה.

ממסדי: אנחנו פועלים ליצירת שיתוף פעולה עם רשויות ממשלתיות/עירוניות- בתהליך מול עיריית ירושלים, משרד הרווחה ומשרד התרבות- בנסיון לקבל הכרה ותקציב.

בנושא החשיפה- אנחנו פועלים לשיפור אתר האינטרנט שלנו, תפעול שותף של עמוד בפייסבוק וכן יצירת קשרים עם גופים נוספים ויצירת אירועי תרבות חברתיים איכותיים נוספים תחת קורת הגג של המרתף, בכדי למשוך ולהיחשף לקהלים נוספים.

מספר המתנדבים במיזם

1-5

מספר המועסקים במיזם

6-10

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

פולי גלצר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2829 ימים

פולי גלצר עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2830 ימים

פולי גלצר יצר את המועמדות - לפני 2830 ימים