דו קיום והעצמה נשית

ע"י Dafna Alon | 03 בנוב' 2012
| 0 תגובות

סיכום:

מתנדבות בשנת שירות מקדמות העצמה נשית ופיתוח אישי של בנות בביה"ס במגזר הערבי.

אודותיך

שם הארגון: אורט ישראל עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

דפנה

שם משפחה

אלון

אודות הארגון שלך

שם הארגון

אורט ישראל

תפקידך בארגון

אחראית על תוכניות ההתנדבות- אורטוב

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

דו קיום והעצמה נשית

תיאור המיזם

מתנדבות בשנת שירות מקדמות העצמה נשית ופיתוח אישי של בנות בביה"ס במגזר הערבי.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פיילוט

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

חוסר מודעות לזכויות של נשים במשפחה ובחברה, חוסר אמון ביכולת ללמוד, לפתח קריירה ולפרוץ את מעגל המשפחה והחמולה, נשירה סמויה וגלויה מלימודים. מחסום רגשי ותקשורתי עם החברה היהודית.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

נבנתה תוכנית התערבות על ידי יועצת ביהס, שמכירה את המנטליות של החברה הערבית בשיתוף בנות שנת שירות, שהגיעו להתנדב בביהס. העברת הפעילות נעשית על ידי בנות שנת שירות , הקרובות בגיל לתלמידות ומהוות מודל לחיקוי. המתנדבות שייכות לחברה היהודית- הקשר החדש,שנוצר בקבוצה מהווה פלטפורמה לבניית אמון והסרת מחיצות וחששות. בנוסף, ניתנת לתלמידות הערביות הזדמנות לעסוק באופן בלתי אמצעי בבעיות רגישות, הקשורות למעמדן במשפחה ובחברה. הדיאלוגים בסדנא מאפשרים להן להתמודד עם הקשיים ולהחשף לאפשרויות, שעד עתה נראו להן רחוקות ובלתי מושגות.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

החדשנות מתבטאת בשיתוף פעולה של היועצת המקצועית ונציגת החברה הערבית עם בנות יהודיות שנמצאות בשנת שירות. הפעילות נעשית בסדנאות חוויתיות שמזמנות הכרות הדדית. לאחר סיום שלב הפיילוט אנו מעוניינים לשלב פעילות של הכנת סרטונים, העוסקים בחיי הנערה הערביה ושימוש במדיה לזהות יעדים להשגה וגיבוש תמונת עתיד.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

הפרויקט החל לפעול כפילוט לפני שנה, נוצר קשר מאד חזק בין הבנות (התלמידות והבנות שבשנת שירות), נעצרה תופעת הנשירה הסמויה של המשתתפות בסדנא - כולן המשיכו את לימודיהן במעבר בין החטיבה לתיכון. המשתתפות (ערביות ויהודיות) דיווחו על שינוי בדעות הקדומות בעקבות הקשר הבין אישי המשמעותי.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד הן בנות ערביות בכתה ט', שיש להן בעיה של ביקור סדיר בביהס ויש חשש שתנשורנה מלימודים ותפננה למסלול של נישואי מוקדמים, או הסתגרות בחמולה.
למרות הפעולות השונות שביהס נקט - עדין נמשכה תופעת הנשירה הסמויה אצל הבנות המאותרות.
פעילות חדשנית, שמשלבת קבוצה לא פורמאלית, המורכבת ממתנדבות יהודיות צעירות, תיצור עבור הבנות הערביות שבסיכון הזדמנות לתקשורת ושיח אחר ובעיקבותיהם שינוי תפיסתי והתנהגותי. החברה היהודית המודרנית לא תתפס יותר כבלתי מושגת ומאיימת, והאפשרות לרכישת השכלה ומקצוע תונגש ותהפוך לחלק מהשיח היומיומי.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

מדדים להצלחה-
המשתתפות יתמידו להגיע לביהס, ימשיכו בלימודיהן לחטיבה העליונה, יעשו מאמץ לשפר הישגיהן.
יועבר משוב עמדות לפני ואחרי ותבדק עמדתן של הבנות ביחס לפיתוח קריירה, זכויות הנשים ומימוש עצמי. כמו כן תבדק פתיחותן ועמדתן כלפי החברה היהודית.
בכל אחד מהמדדים נצפה לראות שינוי חיובי משמעותי.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

המודל יכול להתאים לכל ביהס ערבי, שיש בו פעילות התנדבותית של בנות בשנת שירות (לאורט ובינה יש גרעין שפועל במספר בתי ספר ערבים), או מתנדבות אחרות . יש חשיבות רבה לנוכחות של מתנדבות צעירות, בלתי פורמאליות, שנתפסות כמיצגות עולם אחר מהמסגרת החמולתית או הבית ספרית המוכרת.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

חוסר נכונות של הבנות להשתתף, אי נחת של הורים, מורים, תלמידים אחרים כלפי מה שעלול להתפס כהתערבות חיצונית וביקורתית כלפי תפיסות מקובלות בחברה הערבית.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

הכנה משמעותית לתלמידות המשתתפות: שיחות אישיות, הבהרה ותאום ציפיות, הזמנת ההורים לשיחה משותפת, הדגשת החשיבות של המשך לימודים שיהווה את התוצאה המידית מהמהלך.
הדרכת הבנות בשנת שירות להמנע מביקורתיות, לחץ ופגיעה בקודי חברה.
תאום ציפיות מובנה בכל אחד ממפגשים.

מספר המתנדבים במיזם

1-5

מספר המועסקים במיזם

0

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

לפני שנה היה מהלך פורץ דרך של שילוב בנות בשנת שירות בבית ספר ערבי. השילוב נעשה במסגרת הקמתו של גרעין נחל של רשת אורט יחד עם ארגון בינה. היחודיות של הגרעין באה לידי ביטוי בהתנדבות של כל חבריו בתוך בתי הספר של אורט במספר ערים. עם הגעתן של הבנות לביהס המקיף הערבי בעיר רמלה- נעשה תיאום ציפיות וחשיבה על דרכים שונות בהן הן יוכלו לסייע. מנהלת בית הספר הגב' רבאב נאסר והיועצת סנאא אלנקיב , חשבו שהשילוב של נערות יהודיות בבית הספר יכול להשפיע ישירות על קבוצת תלמידות בסיכון, שנמצאות בסכנת נשירה ויש חשש שלא ימשיכו בלימודיהן . חשיבה משותפת עם הצעירות בשנת שירות הולידה את המיזם, שעורר התרגשות וגאווה אצל היוזמות ובהמשך הוביל לקשר עמוק בין הבנות ולהצלחות מידיות של חיזוק הערך העצמי ובחירה בהמשך לימודים.

Dafna Alon עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2636 ימים

Dafna Alon עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2637 ימים

Dafna Alon עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2637 ימים

Dafna Alon יצר את המועמדות - לפני 2637 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: