חדר מהאגדות

ע"י נטע ברק | 25 בספט' 2012
| 1 תגובות

סיכום:

הקמת חלל נעים שיעוצב על פי רוח אגדות ילדים לשם משחק משותף ויצירת פעילות גומלין תוך עידוד השיח הדבור והעשרת אוצר המילים בקרב עולים חדשים (שמהווים כ-40% מכלל אוכלוסיית בית הספר), למידה והנאה בזמן ההפסקות לתלמידי כיתות א'-ב', תוך שמירה על רצף מתוך המוכר והידוע מגן הילדים, שמירה על מוגנות התלמידים הצעירים והקמת מרחב קטן יחסית בגודלו, בשונה מהחצר הגדולה. זמן איכות אמיתי בזמן ההפסקה.

אודותיך

שם הארגון: בית ספר "יד מרדכי" בבת-ים עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

נטע

שם משפחה

ברק

אודות הארגון שלך

שם הארגון

בית ספר "יד מרדכי" בבת-ים

תפקידך בארגון

מחנכת כיתות א'-ב' ורכזת בטחון

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

חדר מהאגדות

תיאור המיזם

הקמת חלל נעים שיעוצב על פי רוח אגדות ילדים לשם משחק משותף ויצירת פעילות גומלין תוך עידוד השיח הדבור והעשרת אוצר המילים בקרב עולים חדשים (שמהווים כ-40% מכלל אוכלוסיית בית הספר), למידה והנאה בזמן ההפסקות לתלמידי כיתות א'-ב', תוך שמירה על רצף מתוך המוכר והידוע מגן הילדים, שמירה על מוגנות התלמידים הצעירים והקמת מרחב קטן יחסית בגודלו, בשונה מהחצר הגדולה. זמן איכות אמיתי בזמן ההפסקה.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

שלב הרעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

כמחנכת לתלמידי כיתות א'-ב' כבר שנים רבות אני נוכחת בצורך המתבקש למרחב מיוחד לתלמידים הצעירים בזמן ההפסקות. כיום בזמן ההפסקות לתלמידי כיתות א'-ב' אין מרחב תחום משלהם- ידוע כי אחד מהקשיים הקשורים במעבר מהגן לכיתה א' טמון במעבר ממסגרת קטנה יחסית למסגרת גדולה יותר- התלמידים הקטנטנים נראים "אבודים" במגרש הגדול ובחצר בה נמצאים בזמן ההפסקה תלמידים בטווח גילאים של שש שנים- דבר העלול להגביר חרדה. כמו כן התלמידים הצעירים פחות מוגנים במגרש בו הילדים משחקים במשחקי כדור שונים ולעיתים הם רצים ללא כל תכלית וזאת על מנת ליצור לעצמם משחק כלשהו דבר העלול לגרום לנפילתם ולפציעתם. כיום לתלמידים הצעירים אין כלל מתקני משחק המותאמים לגילם ועל כן התלמידים הצעירים נצפים לעיתים קרובות מסתובבים בחצר חסרי מעש ואף לעיתים מתקשים למצוא את חבריהם לכיתה בחלל החצר הגדולה. אין להם כל אפשרות לייצר בתנאים הקיימים כל אינטארקציה חברתית משמעותית עם חבריהם לכיתה ואין הם מצליחים לשתף פעולה ולקיים משחק דרמטי או סוציו-דרמטי הכל כך משמעותי להתפתחותם הרגשית והאינטלקטואלית בגילאים אלו. ניכר כי אין לתלמידים הרכים בשנים "הפוגה" אמיתית משיעור לשיעור ומלמידה ללמידה.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

במסגרת היוזמה ברצוננו ליצור חלל שיעוצב ברוח דמויות מאגדות ילדים מוכרות. החדר והמסדרון הסמוך אליו יצבעו בצבעים רכים ונעימים המשרים רוגע ושלווה. תלמידי כיתות א' ו-ב' ישהו וישחקו ב-"חדר מהאגדות" בזמן ההפסקות. הם יפגשו רק עם תלמידים בני גילם והחדר יהיה מעין "גן עדן" משלהם. החדר יזכיר במראהו את גן הילדים וכך ישמר הרצף המתבקש במעבר מן הגן לבית הספר והתלמידים יחושו בטחון במקום מוכר וידוע. בחדר תהיינה פינות שונות ומגוונות המזמנות משחק דרמטי וסוציו-דרמטי. התלמידים בחלל הנעים ייצרו אינטראקציה חברתית עם חבריהם לכיתה, יתקיים שיתוף פעולה, ותעמיק ההיכרות עם חבריהם לכיתה באמצעות משחקים מגוונים. חשוב לציין כי כ-40% מתלמידי בית הספר הינם עולים חדשים - ודרך המשחק ופעילות הגומלין המשותפת יתאפשר דו-שיח בין דוברי השפה לבין התלמידים שרוכשים שפה חדשה, דבר אשר יסייע לעולים החדשים לרכוש ולשכלל את שפתם החדשה ולהעשיר את מאגר אוצר המילים שלהם. בחלל החדש התלמידים הצעירים יהיו מוגנים ועסוקים במשחק משמעותי ובעל ערך. כמו כן החלל ינוצל גם בשעות הלימודים- מחנכות הכיתות והתלמידים יקראו יחד אגדות שונות ומגוונות- שיתרמו לעושר עולמם התרבותי של התלמידים. לאחר קריאת האגדות הם יוכלו להמחיז, לצייר, לבנות ולהרכיב או כל פעילות יצירתית אחרת בעקבות הקריאה. לפיכך, החדר ינוצל גם בזמן שעות הלימודים ולא רק בזמן ההפסקות.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

"חדר מהאגדות" הינו ייחודי בכך שבמראהו החיצוני הוא שונה מהמוכר והידוע בחדרי הכיתות בבית הספר- שולחנות, כיסאות ולוח..אלא החדר יהיה מעין "גן עדן" הצבוע ומקושט ברוח אגדות הילדים, בכל החלל יהיו משחקים ופינות אשר יזמנו את התלמידים הצעירים לשחק וליצור פעילות גומלין ואנטרקצייה מפרה ביניהם- כולל המשחק הדרמטי והסוציו-דרמטי החשוב כל כך בגילם הצעיר. כמו כן בחדר זה יערכו מפגשים כיתתיים לשם קריאת אגדות והעשרת עולמם התרבותי של התלמידים גם בזמן השיעורים עצמם. החדר ישמש כמודל פדגוגי הן לשם הכרת אגדות מגוונות והן לשם תרבות משחק בין הלומדים הצעירים.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

כיוזמת הפרוייקט אני מצפה לראות בשנתיים הבאות את תלמידיי הקטנטנים משחקים משחק משמעותי (דרמטי וסוציו-דרמטי) בזמן ההפסקות, שתהייה להם פינה חמה משלהם ומוגנת אשר תקל על המעבר מגן הילדים לבית הספר, אני מצפה לראות אותם יוצרים קשרי גומלין ואינטראקציה מפרה ביניהם, כמו כן גם התלמידים שהינם עולים חדשים יוכלו להעשיר את שפתם על ידי השיח הדבור והמשחק. כמו כן החדר ישמש להעשרת עולמם התרבותי של הבאים בשעריו וזאת בשל שעות הסיפור אשר תתקיימנה בזמן השיעורים- התלמידים ייחשפו לאגדות עולם מגוונות ויעסקו בפעילויות יצירתיות בעקבות החשיפה לאגדות אלו- כך נעשיר את הידע הכללי והספרותי של תלמידנו. החדר יהיה פעיל לאורך כל שעות היום- גם בזמן השיעורים והן בהפסקות.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

בזמן ההפסקות- תלמידי כיתות א'-ב'
בשעת סיפור- כלל אוכלוסיית בית הספר

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

הצלחת היוזמה תתבטא בכך שהתלמידים יגיעו לחלל "חדר מהאגדות" בשמחה, בזמן ההפסקות הם ישחקו במשחקים מגוונים בניהם המשחק הדרמטי והסוציו-דרמטי- שכן המשחק מהווה פעילות יסודית ומהותית השלטת בילדות., דרך המשחק התלמידים יקיימו ביניהם יחסי גומלין ואינטרקציה חברתית עם חברי כיתתם ויחזקו את קשריי החברות עם בני גילם, התלמידים הצעירים יחושו בטחון ומוגנות בחלל הנעים, החלל ישמור על הרצף הידוע והמוכר להם מגן הילדים, הם יפעילו בחדר אסטרטגיות למידה שונות ומגוונות ורמות חשיבה מסדר גבוה, התלמידים- העולים החדשים יעשירו וירחיבו את אוצר המילים שלהם על ידי השיח הדבור בעת המשחק המשותף. כמו כן החדר ינוצל גם בזמן שעות הלימוד לפעילות עם מחנכות הכיתה- לקריאת אגדות ולהעשרת עולמם התרבותי של התלמידים. ההצלחה תהייה בכך שהתלמידים יכירו מגוון רחב של אגדות ויהנו מעושר תרבותי. אם כל האמור אכן יתרחש- הרי שנתרום לאושרם ולעושרם של תלמידנו הצעירים.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

ניתן לייצור חדר נפלא שכזה בכלל בתי הספר היסודיים אליהם נקלטים בכל שנה תלמידי הגן הרכים בשנים. כמו כן החשיפה לאגדות עולם הינה מעשירה בכל גיל ותורמת לעולם התרבותי של כל לומד.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

האתגר היחידי אשר עשוי להוות מכשול הינו אתגר תקציבי- מימוני. על מנת להקים חלל נפלא שכזה אנו זקוקים לתקציב בכדי לייצור עיצוב לחלל החדר ברוח האגדות המוכרות, פינות משחק ומשחקים מגוונים, פינות יצירה, ספרי אגדות, משחקי חשיבה ואסטרטגיה, בובות ודמויות לתיאטרון בובות ועוד.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

אתגר מימוני - פניתי לקרן לעידוד יוזמות חינוכיות והגשתי בקשה לסיוע כספי בהקמת "חדר מהאגדות". כמו כן חיפוש מקורות מימון נוספים מגופים שונים, כגון: חברת "לידר" שהינה חברה בתחום שוק ההון שלעיתים מסייעת תקציבית לבתי הספר לשם הקמת פרויקטים ייחודיים. כמו כן אבקש סיוע באמצעות מכתב מפרט לעיריית בת-ים.

מספר המתנדבים במיזם

15-20

מספר המועסקים במיזם

0

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

כמחנכת לכיתות א'-ב' מזה שנים רבות חשתי כי עבור התלמידים הרכים אשר מגיעים מגן הילדים- ישנו קושי במעבר מהחממה הקטנה והעוטפת למבנה הגדול וה"מאיים" של בית הספר. בזמן ההפסקות הייתי צופה בהם והם היו נראים מעט "אבודים" בחצר הגדולה- הם לא מקיימים קשרי גומלין וחברות ברמה מספקת, חשתי שהם פחות מוגנים בחצר הגדולה בה שוהים תלמידים רבים מכל שכבות הגיל, אין הם משחקים במשחקים הדרמטיים והסוציו-דרמטיים בזמן ההפסקות-דבר אשר היו מורגלים אליו בגן הילדים ואשר נחוץ כל כך להתפתחותם הרגשית שלהם, חשתי שזמן ההפסקות אינו מנוצל דיו ואני מרה על כך. אני חולמת עבורם שיהיה להם מרחב נעים, מוגן ועוטף בזמן ההפסקות. במרחב הזה הם יוכלו להמשיך ולשחק במשחק הדרמטי- והסוציו דרמטי הכל כך חשוב להתפתחותם הרגשית. הם יפגשו את חבריהם לכיתה, יקיימו אינטראקציה חברתית וקשרי גומלין ויעשרו את השיח הדבור שלהם. החדר יזמן עבורם זמן איכות, יפתח את עולמם הדמיוני, יחשוף אותם למשחקי חשיבה ברמות חשיבה גבוהות דבר אשר יגביר את סקרנותם ויעודד למידה והם ייחשפו לעולם אגדות עולם עשיר ומגוון. המיזם הזה נולד מתוך צורך אמיתי- ומתוך רצון עז להעניק לתלמידנו הרכים בשנים מקום משלהם בו הם יהיו מאושרים ומעושרים.

גילי רומן רשם: נטע שלום, אני חושב שהרעיון מקסים וישים. הדבר חשוב והייחודי בו הנו ההסתכלות ההוליסטית על המרחב הלימודי בבי"ס. אני ממליץ לך ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2939 ימים המשך >

נטע ברק עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2952 ימים

נטע ברק יצר את המועמדות - לפני 2958 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף