ה.ת.ח.ל.ה חדשה - הפצת תכנות חינמיות למען הקהילה

אודי פולק
ע"י אודי פולק | 02 בנוב' 2012
| 0 תגובות

סיכום:

ה.ת.ח.ל.ה: הפצת תכנות חינמיות למען הקהילה.

המיזם מציע מנגנון התנדבותי-חינוכי להפצת תכנות חוקיות וחינמיות בקהילה והדרכת מאותגרי מחשב, כמו קשישים ובעלי מוגבלויות, ע"י מערך של בני נוער מתנדבים שיוכשרו לכך.

אודותיך

הצג ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

אודי

שם משפחה

פולק

אודות הארגון שלך

שם הארגון

תפקידך בארגון

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

ה.ת.ח.ל.ה חדשה - הפצת תכנות חינמיות למען הקהילה

תיאור המיזם

ה.ת.ח.ל.ה: הפצת תכנות חינמיות למען הקהילה.
המיזם מציע מנגנון התנדבותי-חינוכי להפצת תכנות חוקיות וחינמיות בקהילה והדרכת מאותגרי מחשב, כמו קשישים ובעלי מוגבלויות, ע"י מערך של בני נוער מתנדבים שיוכשרו לכך.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

שלב הרעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

אוכלוסיות חלשות בקהילה, כמעוטי יכולת ובעלי מוגבלויות שונות, נמצאות בפיגור טכנולוגי רב אחר הציבור הרחב, בין היתר משתי סיבות עיקריות:

1. ידם אינה משגת רכישת תכנות הפעלה חוקיות ותכנות חיוניות נלוות, כמו אופיס, דבר המוביל לשימוש לא הולם בתכנות גנובות ופרוצות, מה שבעקיפין משבש את פעולת המחשבים שהצליחו להשיג בעמל רב.

2. רובם בעלי פער ניכר בשימושי המחשב, בין היתר בגלל קושי לשלם לאנשי מקצוע שידריכו אותם בהתאם ליכולותיהם.

המיזם שלי מציע להשתמש בכישוריהם של תלמידי תיכון מתנדבים, בכך שיוכשרו להפיץ תכנות חוקיות וחינמיות בקרב הקהילות החלשות וידריכו את המשתמשים בשימושי המחשב.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

מערך בני הנוער, שיוכשרו לכך, יאמצו בתי אב, שבהם יש מחשבים שזקוקים לרענון ו/או משתמשי מחשב שזקוקים להדרכה. בני הנוער יתחייבו להתקין את התכנות הדרושות על המחשבים וללוות את משתמשיהם במשך תקופה, עד להטמעה מלאה של התכנות החדשות והדרכה מרבית לשימושי המחשב.

עצם השימוש בתכנות חינמיות ימנע את הגזל הבוטה בשימוש בתכנות גנובות ופרוצות, ובה בעת יעניק למשתמשים חיסכון כספי ניכר ושקט תעשייתי לטווח רחוק, בזכות האמינות המופלגת של המערכות החינמיות.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

הרעיון שלי יאפשר רווח ישיר ומשני לכל הצדדים:

רווח ראשוני מהמיזם:
- הקניית מיומנות בשימושי מחשב לאוכלוסיות מאותגרות ו/או חסרות אמצעים.
- מניעת גזל ושימוש בלתי חוקי בתכנות גנובות, ע"י הפצת מערכת ההפעלה החינמית והחוקית של לינוקס והתכנות החופשיות הנלוות.

רווח משני – אבל לא פחות חשוב:
- יצירת מעורבות חברתית של בני נוער, דרך תחום שאהוב על כולם.
- מתן הזדמנות לתרגל נטילת אחריות אישית ומחויבות כלפי אחרים.
- מתן הזדמנות לתרגל סדר ומשמעת בתהליכים מוכתבים מראש, כמתבקש מטכנאי או ממדריך מחשבים מקצועי.
- היכרות ומפגש עם מצוקות החברה שמסביב, כמו קשישים, משפחות מעוטות יכולת וכדו'.
- הגברת המודעות לעולם התכנות החופשיות החוקיות ומניעת השימוש בתכנות פרוצות וגנובות.
- חיסכון כספי ניכר לבעלי המחשבים שישתתפו במיזם, שכן מלבד העובדה, שלינוקס מופצת בחינם, האמינות הרבה שלה הופכת אותה למערכת הפעלה, שאינה דורשת כמעט התערבות או טיפול שוטף.
- פתיחת צוהר לבני נוער, שימצאו את עצמם מתעניינים בנושא, לטעום ממקצוע טכנאי או מדריך המחשבים, מקצוע שיוכל לפרנס אותם באופן מלא או חלקי, בהמשך לימודיהם, אם יחפצו בכך.

כמה מילים על לינוקס, מערכת ההפעלה שמובילה את העולם החופשי:

לינוקס, מעצם היותה מערכת הפעלה חינמית, שמפותחת ומופצת בהתנדבות על ידי קהילות מפתחים ברחבי העולם, מהווה פרויקט חברתי רב עצמה, בקנה מידה בינלאומי. לצערי, למרות יתרונותיה הבולטים, כמערכת אמינה, חסינת ווירוסים, יפה ומהירה, תפוצתה עדיין מוגבלת יחסית, בין השאר עקב עצמתן הכלכלית של החברות המונופוליסטיות, שמפיצות את מערכות ההפעלה הקנייניות ומצליחות לשכנע את רוב משתמשי המחשב, שהעולם עדיין שטוח. לינוקס מציעה חלופה הולמת, מפתיעה וחינמית, שעולה על המערכות הקנייניות ברוב המובנים האפשריים ומעניקה למשתמשיה שקט ונוחות נדירים, הן באמינות המופלגת והן בחוויית המשתמש.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

כל בית ספר תיכון יבחר תלמיד מתאים כמדריך ראשי, שירכז את הפרויקט בקהילה המקומית. המדריכים שיבחרו יקבלו ערכת הכשרה, שתכלול דיסק של מערכת ההפעלה החינמית "לינוקס מינט העברייה" והנחיות להתקנה ולשימוש. על פי הצורך, המדריכים יקבלו תמיכה מקצועית, דרך פורום אינטרנטי ייעודי, עד להטמעה מלאה של המיומנות הנדרשת. כל מדריך ראשי יבחר קבוצת תלמידים ראשונה, שיקבלו ממנו עותקים של מערכת ההפעלה והדרכה אישית בהתקנתה, בכיתת המחשב או בבית.

התלמידים מהקבוצה הראשונה יתחייבו לבצע את הפעולות הבאות:
1. יצירת קשר עם לפחות בית אב אחד בקהילה, שבו יש מחשב שזקוק להתקנה חדשה של מערכת ההפעלה ולהדרכה בשימושי המחשב. הקשר הראשוני עם בתי האב בקהילה יוכל להתבצע בעזרת הנהלת בית הספר, לשכות הרווחה ברשויות המקומיות וכדו'.

2. התקנת מערכת ההפעלה ומתן שיעורי הדרכה אישיים למשתמש, להקניית הידע הנדרש לשימוש במחשב. החומר הנלמד ירוכז בחוברת דיגיטלית, שתופץ יחד עם מערכת ההפעלה. כל מדריך יוכל להרחיב את ההדרכה, מעבר לחומר הבסיסי, בהתאם לצרכים של המשתמש ובהתאם ליכולותיו האישיות.

3. בחירת לפחות 2 חברים, שיקבלו ממנו דיסקים של מערכת ההפעלה והדרכה בהתקנתה. אותם חברים יתחייבו לחזור על התהליך הנ"ל, כך שברבות הזמן תיווצר מעין "פירמידת" מדריכים, שיגיעו כמעט לכל בית אב בקהילה, שבו יש מחשב ו/או משתמשים, שלא מנצלים אותו כראוי.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד המרכזי הוא בני הנוער, שיזכו להשתתף בפרויקט רב חשיבות של הקניית השימוש במחשב לאוכלוסיות, שבלעדיהם לא היו מגיעים לכך.

הקהל המרוויח הוא אוכלוסיות של מעוטי יכולת ומאותגרים, שאלמלא ההתנדבות של בני הנוער לא היו זוכים ליהנות מהשימוש במחשב כלל.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

למיזם תתלווה מערכת אינטרנטית פתוחה, כמו פייסבוק וכדו', שתאפשר לכל בעלי המחשבים להצטרף ולשתף בחוויותיהם. הצלחת הפרויקט תהיה בעצם העובדה, שאותם אנשים, שבעבר לא היו מסוגלים בכלל להשתמש במחשב, יופיעו באינטרנט באופן עצמאי וישתתפו בדיון.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

המיזם לא מוגבל במיקום ויכול להתבצע במקביל בכל רחבי הארץ, כמו גם ברחבי העולם.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

שמרנותה של מערכת החינוך, שעדין משועבדת למערכות ההפעלה הקנייניות, למרות ועל אף נחיתותן מול לינוקס החינמית.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

אני מפיץ, חינם אין כסף, גרסה עברית מורחבת ומשודרגת למערכת ההפעלה "לינוקס מינט" וגם מסייע בהתקנתה לכל דורש במחיר סמלי (המערכת קלה מאוד להתקנה עצמית...). כל מי שהוריד והתקין, מודה שמדובר במהפיכה של ממש, ולא חוזר יותר למערכת ההפעלה הקודמת שלו...

כמו כן, המיזם שלי מבוסס על מערך התנדבותי, שאינו דורש כל משאבים כספיים, מלבד אולי כמה גרושים לתקשורת. כל שדרוש הוא רצון טוב, רוח התנדבות ושיתוף פעולה של כל הגורמים. מן הסתם, כשבמערכת החינוך יבינו שהמיזם לא עולה להם אגורה, הם יפתחו יותר לקבל את השימוש בתכנות החינמיות.

את המערכת שלי ניתן להוריד, בצירוף הוראות התקנה ושימוש, בכתובת הבאה: www.personalinux.com. באתר יש גם מידע רב והסברים על לינוקס בכלל ועל יתרונותיה בפרט.

מספר המתנדבים במיזם

30+

מספר המועסקים במיזם

0

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

במשך שנים רבות עסקתי בעיצוב פנים והתמחיתי בעיצוב ותכנון לאנשים עם מוגבלויות. במסגרת עיסוקי התוודעתי לאוכלוסיות רבות, שמפאת קשייהן הכלכליים והתפקודיים, מתקשות לעמוד בקצב ההתפתחות והצמיחה, הן החברתית והן הטכנולוגית.
לפני כעשר שנים נקלעתי למצב בריאותי, שריתק אותי לביתי ונאלצתי לעזוב את מקצועי. במהלך תקופת ה"ריתוק" למדתי מחשבים והתמקדתי בעולם התכנות החופשיות, בראשן מערכת ההפעלה המדהימה והחינמית של לינוקס. כמעצב ואיש טכנולוגיה, מצאתי את עצמי מתעסק יותר ויותר באפשרויות העיצוב הרבות והמגוונות של לינוקס ומבלי לשים לב, פיתחתי הפצה חדשה של לינוקס, שמיועדת לקהל דוברי העברית ומעוצבת בממשק נוח וידידותי למשתמש. ההפצה שהכנתי מבוססת על ההפצה הפופולרית "לינוקס מינט”, שהיא עצמה מבוססת על "אובונטו"- הפצת הלינוקס הכי מוכרת בעולם.

ההפצה "שלי", שקראתי לה "לינוקס מינט העברייה", היא למעשה מערכת הפעלה שלמה ומוכנה לשימוש, הכוללת מבחר רחב של תכנות מובנות, כמו אופיס מלא, גרפיקה, אודיו, ווידאו וכדו'. ייחודה הוא בכך, שברוב המקרים היא ניתנת להתקנה קצרה ופשוטה ומוכנה לשימוש מיד בתום ההתקנה, ללא כל צורך בהגדרות נוספות, או בהתקנת דרייברים. המערכת עולה בעברית מלאה, גם בממשקי המשתמש וגם בשפת הכתיבה, תומכת מרגע ההתקנה באנגלית וגם מאפשרת תמיכה בשפות נוספות, בלחיצת כפתור. המערכת ניתנת להתנסות לפני ההתקנה על המחשב המיועד, זאת על מנת לוודא שכל החומרה תופעל כיאות. ההתקנה עצמה, כאמור, היא מהירה ופשוטה ולא מחייבת ידע מיוחד במחשבים, כשניתן להתקין אותה במקום מערכת ההפעלה הקיימת, או במקביל לה. לאחר ההתקנה מחכה למשתמש מרכז אפליקציות מובנה, שמציע מבחר של למעלה מ-36000(!) תכנות חינמיות, הניתנות להתקנה בלחיצת כפתור אחת.

על לינוקס בכלל ועל הפצת "לינוקס מינט העברייה" שהכנתי, ניתן ללמוד בהרחבה באתר שלי www.personalinux.com.

לינוקס, מעצם היותה מערכת הפעלה חינמית, שמפותחת ומופצת בהתנדבות על ידי קהילות מפתחים ברחבי העולם, מהווה פרויקט חברתי רב עצמה, בקנה מידה בינלאומי. לצערי, למרות יתרונותיה הבולטים, כמערכת אמינה, חסינת ווירוסים, יפה ומהירה, תפוצתה עדיין מוגבלת יחסית, בין השאר עקב עצמתן הכלכלית של החברות המונופוליסטיות, שמפיצות את מערכות ההפעלה הקנייניות ומצליחות לשכנע את רוב משתמשי המחשב, שהעולם עדיין שטוח. לינוקס מציעה חלופה הולמת, מפתיעה וחינמית, שעולה על המערכות הקנייניות ברוב המובנים האפשריים ומעניקה למשתמשיה שקט ונוחות נדירים, הן באמינות המופלגת והן בחוויית המשתמש.

מתוך היכרותי עם מאותגרי מחשב רבים בארץ, שמוצאים את המחשב שלהם מסובך מדי לתפעול, לצד מחשבים רבים, שקורסים ולא מתפקדים עקב התקנות לא חוקיות של מערכות הפעלה פרוצות וגנובות, חיפשתי דרך שבה ניתן יהיה להציע את הלינוקס לכמה שיותר משתמשי מחשב, ללא כל תמורה. כך עלה אצלי הרעיון למיזם המדריכים הצעירים, שילמדו בעצמם כיצד להתקין לינוקס וידריכו את המשתמשים בהפעלת המחשב בהתנדבות. המתנדבים הצעירים יפיצו את המערכת לכל בית אב, שזקוק לה, תוך התמקדות במעוטי יכולת ובמאותגרי מחשב, כמו קשישים, בעלי מוגבלויות וכדו'. המיזם פונה בעיקר לתלמידי תיכון ברחבי הארץ, אבל לא חייב להיעצר שם ויוכל להתרחב גם לסטודנטים, או לכל מי שחפץ בתרומה כל כך ייחודית לקהילה.

אודי פולק עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2802 ימים

אודי פולק עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2805 ימים

אודי פולק יצר את המועמדות - לפני 2805 ימים