גשר

ע"י הילה ברוך-ליליאן | 04 בנוב' 2012
| 0 תגובות

סיכום:

בניית מסגרת בלתי פורמלית לאחר שעות הלימודים, שתהיה מודרכת על ידי פנסיונרים בעלי מוטיבציה ויכולת לעבודה עם ילדים.
המטרה היא "לשדך" בין האוכלוסייה שזקוקה לתמיכה חיובית ועשויה להרוויח עושר תרבותי וחינוכי, קרי הילדים בכיתות א' - ו' (לערך), לבין אוכלוסיית הפנסיונרים, שעשויים למלא את עולמם בקשר עם הילדים ולהנות מנתינה וקבלה ובעיקר לחוות תחושה של חיוניות מתמשכת ותרומה לקהילה ובו זמנית להמשיך לחוות תחושה של חיונית ועשייה שתטיב עימם מבחינה נפשית.

אודותיך

שם הארגון: גן קלודין עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

הילה

שם משפחה

ברוך-ליליאן

אודות הארגון שלך

שם הארגון

גן קלודין

תפקידך בארגון

גננת

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

גשר

תיאור המיזם

בניית מסגרת בלתי פורמלית לאחר שעות הלימודים, שתהיה מודרכת על ידי פנסיונרים בעלי מוטיבציה ויכולת לעבודה עם ילדים.
המטרה היא "לשדך" בין האוכלוסייה שזקוקה לתמיכה חיובית ועשויה להרוויח עושר תרבותי וחינוכי, קרי הילדים בכיתות א' - ו' (לערך), לבין אוכלוסיית הפנסיונרים, שעשויים למלא את עולמם בקשר עם הילדים ולהנות מנתינה וקבלה ובעיקר לחוות תחושה של חיוניות מתמשכת ותרומה לקהילה ובו זמנית להמשיך לחוות תחושה של חיונית ועשייה שתטיב עימם מבחינה נפשית.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

שלב הרעיון

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

ילדי ישראל מביאים את עצמם אם זו "באשמת" הסביבה המיידית: משפחה עסוקה,התרחקות מערכים, השתלטות ערכי הגלובליזציה המסחרית: מיתוג, אינטרנט, סקס, סמים וכו' - למקום בו ההתייחסות לצרכים המיידים הינה בעדיפות עליונה.
עובדה נוספת היא אובדן הסמכות ההורית והשתלטות הקריירה על הבית. הורים רבים נאלצים לשהות שעות ארוכות מחוץ לבית ולכן, הרבה פעמים אין מי שיקשיב מספיק ויעניק מענה רגשי מספק. מי שכן מעניק את התמיכה הזו הם ספקי המודרניזציה השונים, החל מטלוויזיה חסרת ביקורת מלאה ברמזים מיניים ואלימים וכלה באינטרנט חסר גבולות אשר כולל בתוכו תכנים מרובים ללא סינון לגילאים.
הילדים הצעירים נחשפים לתכנים שהם לא מסוגלים להכיל רגשית ונפשית והם ממהרים להכניס את עצמם לתבניות שלא שלהם, "לנעליים גדולות מידי", המובילות לקונפליקטים פנימיים בין מה שהילד יכול להכיל רגשית-קוגנטיבית לבין מה שהוא רוצה, או יותר נכון חושב שהוא רוצה.
אותם ילדים יהפכו להיות לחלק מהחברה הישראלית הבוגרת שעתידה לקחת חלק בחיים החברתיים-פוליטיים ובעיקר חלק מהצבא שלנו, הצבא "החזק בעולם" שעובר קונפליקטים רבים בינו לבין עצמו ואיך שחייל אחד אמר לי: "אני לא חושב שהחיילים יודעים למען מי או מה הם נלחמים ואם הם עושים משהו אז זה עבור החברים שלהם שלא ימותו". יש הרבה בלבול וחוסר הבנה, חוסר הכוונה, חוסר הדרכה שמתחיל מלמעלה ומחלחל מטה כלפי

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

המיזם משדך בין שתי אוכלוסיות שזקוקות "למכסה" יעיל עבורם. ידוע כי לאחר פרישה הרבה מהקשישים נוטים לגלות סימני דכדוך ובדידות ולכן המפגש עם הילדים מלאי החיים והתחושה החיונית ביצירת קשר ובהענקת תמיכה פיסית ולימודית עבורם תאפשר להם להמשיך לתרום לחברה ואילו הילדים יקבלו מענה אנושי ולא טכנולוגי שיעשיר את עולמם האישי וישפר את הכישורים החברתיים-רגשיים שלהם, בעצם העובדה שתתקיים אינטרקציה קבועה ומתמשכת עם מבוגר אחראי.
המסגרת תהיה מורכבת ממתן צרכים פיסיים של אוכל עבור הילדים לאחר יום הלימודים ולאחר מכן העברת פעילות מעשירה בנושא המייצג את עולמם של הפנסיונרים. אנשי הצוות יישארו "באזור הנוחות" שלהם מבחינת עולם התוכן, באופן זה יעשירו את עולמם של הילדים, אך יתאימו זאת לצרכיהם. משך היום יהיה מורכב מפעילות חופשית/פעילות אומנותית וחברתית.
*על מנת להנגיש את התכנים עבורם ייתכן ויהיה צורך בהדרכתם על ידי אנשים מומחים כמו גננות, מורים או מפתחי תוכניות חינוכיות (מסגרות כאלו נמצאות בכל מכללת חינוך).
בעיני מדובר בחיבור רגיש המייצג חוסר אמיתי בקרב שתי האוכלוסיות שעשויות להרוויח חבר לחיים ואנו כמדינה דור איכותי יותר וקשישים שמזדקנים בתחושת חיוניות ומורל גבוה.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

עדיין לא....

אתר האינטרנט

כתובת דף הפייסבוק

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

אני חושבת שהפשטות שלו הופכת אותו לישים ובנוסף, העובדה שעדיין אין כמותו, לפחות מהבדיקה שאני ערכתי. ישנם צהרונים פרטים רבים, אך לא כאלו שמתמקדות באוכלוסיית הפנסיונרים.
אנו צריכים דור איכותי יותר, ילדים איכותיים מושפעים מאנשים איכותיים שמגדלים אותם , התרומה הינה הדדית לשני הכיונים. כפי שנאמר "מורה לחיים", גם כאן הסיסמא הזו יכולה להשתלב היטב.
כפי שציינתי יש צורך לאתר פנסיונרים שמתאימים לתוכנית, שעשויים לתרום מעולם התוכן שלהם ושפתוחים לקבל הדרכה מאנשי מקצוע.

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

ברמת הערכים הייתי מצפה שערכים של סובלנות והדדיות יהיו מושרשים יותר בקרב האוכלוסייה הרלוונטית.
אני מאמינה שכאשר ערכים כאלו מהווים חלק אינטגרלי מאישיות האדם, הרי שמדובר בהשפעת "דומינו" על בחירותיו והתנהגותו החברתית ומכאן שרמת האלימות צפויה להצטמצם וכך רמת הגירוי והסקרנות שעלולים לייצג תכנים לא מותאמים עבורם.
כפי שטענתי "מורה לחיים" הוא הרבה יותר מסיסמא עבורי. קשר משמעותי עם מבוגר איכותי ומוכשר המהווה דוגמא חינוכית ומשרה אווירה קבוצתית חיובית ישפיעו על התנהגותו ובחירותיו של ילד או ילדה ועל אחת כמה וכמה של קבוצה. ילדים אלו יגדלו להיות מבוגרים תורמים לחברה שישפיעו על עוד בני אנוש באופן חיובי וכך הלאה, כמעגל קסמים.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

מאחר ולא נערך מיפוי צרכים קהילתי אחטא אם אתייחס לשכבה כזו או אחרת. יחד עם זאת מהידע האישי שיש לי, ילדים החל מכיתה ג' נשארים בביתם לבד לאחר שעות הלימודים, ללא השגחת מבוגר. אני מעריכה כי בכל אזור גאוגרפי התנאים משתנים בהתאם לאוכלוסייה. אך הייתי מתאימה את התוכנית לקבוצת גיל שנמצאת ללא פיקוח של מבוגר אחראי ונאלצת בשל הורים שעובדים להיות לבד עד שעות הערב, כאשר הגבול העליון הוא כיתה ו'. מאחר ויש קושי לחנך/להשפיע על בני נוער בקלות, אני לא מערכיה שהגבול העליון יוכל לעקוף את כיתה ו'. ייתכן שאם התוכנית תוטמע ותצליח ניתן יהיה להכיל אותה על גילאים מבוגרים יותר, על פי צורך וייתכן שבפלטפורמה אחרת.
המיזם חשוב לקהל היעד מאחר ומדובר בשכבות גיל, שחווים חוויות רבות שלא תמיד זוכות להקשבה ולהכלה הנדרשת. ברור, כי לכל אחד מהם יש משפחה שדואגת עבורו, אך כפי שציינתי בשל אורח החיים המודרני, ילדים רבים מוצאים עצמים מבלים שעות רבות ו/או מקבלים מענה רגשי מסוכני המודרניזציה השונים שעלולים להקשות עליהם מבחינה רגשית וחברתית (שימוש מוגבר בסמים ואלכוהול והתנסויות מיניות שאינן תאומות גיל ). החלופה של חיזוק הקשר האנושי עם קבוצת השווים, תחת פיקוח של מבוגר איכותי ויצירת קשרי גומלין עימו עשויה לתרום לרווחתו הנפשית ולצמיחתו כאדם תורם לחברה .

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

הצלחה של המיזם תתבטא בכך שיותר מ - 50% בכל שכבת גיל שמיועדת לתוכנית תשתתף בה ובהתאם לכמות הזו, יגוייסו כמות של פנסיונרים אשר יהיו רלוונטיים להשתתפות בה.
כמו כן הגעה עיקבית של הילדים אל התוכנית מתוך מוטיבציה פנימית והעדפתה על פני חלופות אחרות שהיו זמינות עד כה ולא תרמו להתפתחותם האישי והערכי כבני אדם תורמים לחברה ולעצמם.
מבחינה כלכלית, אני טוענת כי הפנסיונרים צריכים לקבל שכר והמבנה צריך להיות בבתי ספר. בעיני, הפרוייקט צריך להיות ממומן על ידי הממשלה/עירייה וההורים. לא ביצעתי הערכה מדוייקת מאחר ואין לי ניסיון בכך אך יחד עם זאת הדגש הכספי לא צריך להיות מובהק, מאחר והחשיבות של הפרוייקט הוא בקשרי הגומלין האיכותיים שנוצרים בהשוואה לחלופות הזמינות האחרות שאינן תורמות להתפתחות הילד ולכן הייחוד הוא בפשטות הפעלתו בכל עיר על פי צרכיה הקהילתיים.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

המיזם פשוט ודורש מיפוי קהילתי של צרכים חינוכיים לשכבת הגיל הרלוונטית על ידי פילוח צרכי האוכלוסייה מכיתות א'-ו'. מדובר בפרוייקט שצריך לקבל סדר עדיפויות לאחר מיפוי צרכים וקבלת החלטה תקציבית עירונית של משרד החינוך, בשיתוף פעולה עם המחלקה לשירותים קהילתיים של מחלקת הרווחה באותה עירייה.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

הערך המוסף של הפרוייקט הוא שיתוף פעולה בין שתי שכבות אוכלוסייה שנפגשות בדרך כלל בקשרי גומלין בתוך המשפחה על תקן סטטוס של סבא/סבתא ונכדים.
הייחודיות הוא בחיבור בין שכבה שהינה אמורה להיות סבלנית, בעלת ידע עולם, ניסיון חיים ומוטיבציה לנתינה, אנשים עם אורח רוח שבשל גילם והסטטוס החדש יש להם יחסית הרבה זמן פנוי ולכן השידוך המושלם ביניהם. הצרכים ההדדיים של שתי האוכלוסיות וכן הערך המוסף של אוכלוסיית הפנסיונרים.
זה הייחוד של הפרויקט ולכן אם אנשים בגיל פרישה לא יביעו התעניינות אני לא צופה את אותה מידה של הטמעת ערכים והצלחה בסוג הפרוייקט הספציפי הזה עם אוכלוסייה אחרת. זאת, בשל הייחודיות של פרוייקט שדורש מצד אחד דמות שתייצג יד רכה ומלטפת ומצד שני עושר חינוכי ותרבותי במסגרת לא פורמלית.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

לא נקטתי עדיין כל עמדה מאחר והתוכנית לא ביצועי עדיין. אך על מנת להימנע מכך, יש צורך באיתור פנסיונרים וקיום תהליכי מיון מתאימים על מנת למנוע פרישה מאוחרת וכן לאתר מועמדים מתאימים ביותר.

מספר המתנדבים במיזם

0

מספר המועסקים במיזם

15-20

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

תוכנית זו נכתבה לפני כחמש שנים מתוך גחמה. תוכנית שנכתבה "למגירה" וביטאה תחושות אישיות, תיסכול ורצון לעשייה ושינוי חברתי שיטיב עם הדור הצעיר וכן עם הקהילה.
אינני זוכרת מה היה הזרז המיידי שעודד את הכתיבה שלי, אך אני מניחה שמספיק לעיתים לפתוח עיתון ולכאוב את המציאות החברתית שעלולה להיות מצערת, אך באותה נשימה גם מבקשת שינוי ויצירת תוכניות יצירתיות שיותאמו לצרכים של החברה הישראלית המשתנה.
ילדי ישראל שגדלים כיום מביאים את עצמם אם זו "באשמת" הסביבה המיידית: משפחה לא מכילה דיו, תהליך של התרחקות מערכים, השתלטות ערכי הגלובליזציה המסחרית: מיתוג, מולטימדיה, אינטרנט, סקס, סמים וכו' - למקום בו ההתייחסות לצרכים המיידים הינה בעדיפות עליונה.
החיים במדינת ישראל הם מלאי שונות ודינמיות רבה, יש הרבה למה לדאוג בעיקר פנימה - כלפי עצמנו, כי חוסר האחדות בולט ובעיקר מתעצם נוכח השינויים החיצוניים.
עובדה נוספת היא אובדן הסמכות ההורית והשתלטות הקריירה על הבית. כגננת אני מודעת, לשעות הרבות שהורים נאלצים לשהות מחוץ לבית, על כך שילדים צעירים כבר מגיל שנה נמצאים מחוץ לביתם החל משבע בבוקר ונפגשים שוב עם הוריהם רק בין השעות ארבע לחמש אחר הצהריים. לכן, הרבה פעמים אין מי שיקשיב מספיק, ינתח ויעניק מענה רגשי מספק. מי שכן מעניק את התמיכה הזו הם ספקי המודרניזציה השונים, החל מטלוויזיה חסרת ביקורת מלאה ברמזים מיניים ואלימים וכלה באינטרנט חסר גבולות אשר כולל בתוכו תכנים מרובים ללא סינון לגילאים.
הילדים הצעירים נחשפים לתכנים שהם לא מסוגלים להכיל רגשית ונפשית והם ממהרים להכניס את עצמם לתבניות שלא שלהם, "לנעליים גדולות מידי", המובילות לקונפליקטים פנימיים בין מה שהילד יכול להכיל רגשית-קוגנטיבית לבין מה שהוא רוצה, או יותר נכון חושב שהוא רוצה.
אותם ילדים יהפכו להיות לחלק מהחברה הישראלית הבוגרת שעתידה לקחת חלק בחיים החברתיים-פוליטיים ובעיקר חלק מהצבא שלנו, הצבא "החזק בעולם" שעובר קונפליקטים רבים בינו לבין עצמו ואיך שחייל אחד אמר לי: "אני לא חושב שהחיילים יודעים למען מי או מה הם נלחמים ואם הם עושים משהו אז זה עבור החברים שלהם שלא ימותו". יש הרבה בלבול וחוסר הבנה, חוסר הכוונה, חוסר הדרכה שמתחיל מלמעלה ומחלחל מטה כלפי כולם.
נקודת ההנחה שלי הן כאזרחית, כגננת מוסמכת וכסטודנטית לעבודה סוציאלית היא היכולת שלנו להיות מושפעים לטובה או לרעה מבני אדם. אנשים עימם אנו קושרים קשרים עשויים להצמיח אותנו אל על או לפגוע ביכולות שלנו ולכן ככל שהילדים ובני הנוער יהיו מושפעים מאנשים איכותיים שמטרתם לקשור קשר ולהעשיר את עולמו של הילד ירבו סיכוייו להצליח ולהפוך לאדם מבוגר שתורם עבור עצמו ועבור סביבתו האישית.
ההנחה היא שהילדים נמצאים שעות רבות מחוץ להשגחה הורית איכותית ודרושה השפעה חיובית על עולמם של הילדים. בנוסף, ישנה אוכלוסייה בארץ שהינה אוכלוסיית הפנסיונרים, אנשים באמצע שנות השישים לחייהם שלפתע מוצאים עצמם עם הרבה זמן פנוי.
ניתן "לשדך" בין האוכלוסייה שזקוקה לתמיכה חיובית ועשויה להרוויח עושר תרבותי וחינוכי, קרי הילדים, לבין אוכלוסיית הפנסיונרים, שעשויים למלא את עולמם בקשר עם הילדים ולהנות מנתינה וקבלה ובעיקר לחוות תחושה של חיוניות מתמשכת ותרומה לקהילה.

הילה ברוך-ליליאן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2917 ימים

הילה ברוך-ליליאן עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2918 ימים

הילה ברוך-ליליאן יצר את המועמדות - לפני 2918 ימים