ביצועי שיא "ברגע האמת" - שימוש בכלים מעולם פסיכולוגיית הספורט ככישורי חיים להתמודדות עם לחץ ועומס

אלן כץ המרכז לפסיכולוגיית ספורט
ע"י אלן כץ המרכז לפסיכולוגיית ספורט | 26 באוק' 2012
| 2 תגובות

סיכום:

המטרה היא לפתח תוכנת מחשב אינטראקטיבית ומותאמת אישית לכל משתמש בה יוכל כל משתמש לקבל כלים ומיומנויות להתמודדות עם לחץ וניהול עומסים מתוך מטרה להימנע משחיקה ו"קריסה". המיומנויות המוקנות מבוססות על אותן הטכניקות שרוכשים ספורטאים מקצועניים באימונים מנטאליים לקראת הכנה לתחרויות והתמודדות בסביבה רווית לחץ ומתחים. התוכנה תעשה שימוש בעזרים כדוגמת שאלונים אישיים, תרגילים ועוד כדי להתאים את עצמה לצרכיי כל משתמש ומשתמש. הרעיון מאחוריי התוכנה הוא לתת למשתמש מודעות, כלים ושליטה להתמודדות עם לחץ.

אודותיך

שם הארגון: המרכז לפסיכולוגיית ספורט עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

אלן

שם משפחה

כ"ץ

אודות הארגון שלך

שם הארגון

המרכז לפסיכולוגיית ספורט

תפקידך בארגון

מנכ"ל ובעלים

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

ביצועי שיא "ברגע האמת" - שימוש בכלים מעולם פסיכולוגיית הספורט ככישורי חיים להתמודדות עם לחץ ועומס

תיאור המיזם

המטרה היא לפתח תוכנת מחשב אינטראקטיבית ומותאמת אישית לכל משתמש בה יוכל כל משתמש לקבל כלים ומיומנויות להתמודדות עם לחץ וניהול עומסים מתוך מטרה להימנע משחיקה ו"קריסה". המיומנויות המוקנות מבוססות על אותן הטכניקות שרוכשים ספורטאים מקצועניים באימונים מנטאליים לקראת הכנה לתחרויות והתמודדות בסביבה רווית לחץ ומתחים. התוכנה תעשה שימוש בעזרים כדוגמת שאלונים אישיים, תרגילים ועוד כדי להתאים את עצמה לצרכיי כל משתמש ומשתמש. הרעיון מאחוריי התוכנה הוא לתת למשתמש מודעות, כלים ושליטה להתמודדות עם לחץ.

השלב שבו נמצא הפרויקט שלך

פעיל פחות משנה

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

במסגרת החינוכית אין מענה לבעיות הלחץ והעומס הגוברות בחיים היומיומיים ובני נוער נדרשים להתמודד, לעיתים לבדם, תחת עומס ולחץ. בני נוער חווים לחץ רב ורבים מהם קורסים תחת עומס מבחנים, לימודים, לחצים חברתיים ועוד. רכישת כישורי חיים שכאלו יסייעו בידם להתמודד עם האתגרים הללו בצורה נכונה ולהימנע משחיקה ו"קריעה" תחת העומס שמובילה לבעיות התנהגות ובעיות אישיות אחרות. כישורי חיים אלו ילוו אותם במהלך דרכם בעתיד, לקראת מבחן נהיגה, בצבא, מבחן פסיכומטרי, ראיונות עבודה ובכל צומת דרכים שטומנת בחובה לחץ מסוג זה או אחר.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

בשנה האחרונה ערכנו פיילוטים במסגרתם העברנו תוכנית הכנה מנטאלית למתמחים לקראת בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין. בפיילוט שערכנו בקרב נבחנים חוזרים (אשר ניגשו בפעם השלישית ומעלה לבחינה) התוצאות היו מרשימות ביותר! הנבחנים דיווחו כי חשו מרוכזים ורגועים יותר בבחינה, לעומת בחינות עבר שניגשו אליהן ובנוסף הנתונים המספריים הראו כי 8 מתוך 11 המשתתפים עברו את הבחינה (למעלה מ- 70%)!!! בעוד נתוני לשכת עורכי הדין מצביעים כי בבחינת מאי 2012 (הבחינה בה נערך הפיילוט) אחוז המעבר של כלל הנבחנים החוזרים שניגשים בפעם השלישית ומעלה עמד רק על 39%!.
הכלים והמיומנויות שרכשו הנבחנים עזרו להם ל"נטרל" את ההשפעות המנטאליות של הלחץ על הביצועים בבחינה וסייעו להם לקבל ציון שמשקף בצורה טובה יותר את רמת הידע שלהם.

אם המיזם שלך זכה בפרסים או ציונים לשבח, נשמח אם תציין אותם

אתר האינטרנט

כתובת פרופיל הטוויטר

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל פדגוגי, חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

הרעיון יחודי בשני אופנים: האחד בכך שנותן מענה לצורך קיים שאין לו היום מענה במסגרת חינוכית או אחרת. והשני, בדרך יישומו - שכן מדובר בפיתוח טכנולוגי פשוט וידידותי למשתמש שמעניק לכל משתמש כלים בהתאמה אישית לפי צרכיו והכי חשוב מאפשר למשתמש לראות תוצאות מיידיות (מאפשר לו להתנסות בתרגילי לחץ ואח"כ לראות גרף שיפור בהתמודדות שלו וכן מאפשר לו לראות את עצמו מול יתר המשתמשים).

אימפקט

הצג↑ הסתר↑ הסתר

במידה והפרויקט כבר פעיל, מה הערך בתחום החינוך שייצר עד כה?

הפרויקט פעיל בשלב זה רק בקרב אוכלוסיית מתמחים שלומדים לקראת בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין ולא במסגרות חינוכיות בית ספריות.

במידה ומדובר במיזם חדש, מה ההערך בתחום החינוך שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנתיים הבאות?

במידה ונצליח לפתח תוכנה שתוכל להיות לעזר לבני נוער ולהיות חלק מהתוכנית החינוכית שהם יעברו במסגרת הבית ספרית, אנו מאמינים כי הם יזכו לרכוש כישורי חיים שילוו אותם בשלב ההתמודדות עם הלחץ והעומס הבית ספרי (בין היתר לחצים חברתיים, בגרויות ועוד) וכלה בהמשך דרכם האישית והמקצועית בעתיד (כגון: במבחן הנהיגה, בצבא, במבחן הפסיכומטרי, ראיונות עבודה ועוד)

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

קהל היעד הוא בני נוער מכיתה ט' ומעלה שמתחילים להיחשף ללחצים לימודיים (לקראת המעבר לתיכון, בגרויות ועוד) ולחצים חברתיים שונים. מניסיון שלנו בעבודה עם ספורטאים בגיל הזה, בשלב זה קיימת בתוכם ההבנה והבגרות לרכוש את הכלים האלו וליישם אותם בחייהם. הסיבה שחשוב לרכוש את הכלים האלו כבר בשלב הזה נובעת מכך שזה מסייע להם להתמודד עם הלחץ והעומס בחייהם בפרופורציות הנכונות ולדעת "שלא הכל קיצוני" ויש מענה.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

אחת הדרכים למדידת ההצלחה במיזם היא דרך מדד הצלחה בבחינות "האמת" לעומת הצלחה בכיתה ולאורך השנה (שם נוכל לראות שמי שעבר את התוכנית מצליח ל"צמצם" את השפעת הלחץ, כמה שאפשר, ולקבל ציון שאכן משקף את ידיעותיו). הדרך השניה למדידת ההצלחה תהיה ע"י מישוב המשתתפים שאר יוכלו לתת דעתם הסובייקטיבית באשר להשפעת הכלים והמיומנויות שרכשו.

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

כיום אנו מעבירים את התוכנית על דרך של סדנאות (מאחר וטרם פותח המוצר הטכנולוגי) אך ברגע שתהיה תוכנת מחשב יהיה פשוט וקל ליישם אותה בכל רחבי הארץ. בנוסף, העיתוי והשילוב של התוכנית יהיה בזמנים גמישים בהתאם להחלטת המסגרת החינוכית שתעשה בה שימוש ותאפשר למשתמש כניסה מכל מחשב.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם האתגרים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

כדי שהמיזם ירקום עור וגידים ויצליח להתפתח ולהשתרש במסגרות החינוכיות, נדרש שיתוף פעולה מלא מצד בית הספר. מאחר ומדובר במוצר חדש צריך לחנך את "השוק" להשתמש בו ולשם כך בעיקר נדרש שיתוף הפעולה המלא של גורמי החינוך. בנוסף, עלות פיתוח התוכנה הטכנולוגית דורש מאיתנו לחפש משקיע נוסף שיסייע בהוצאות הכרוכות בכך.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

בשלב זה אנחנו מפעילים את התוכנית במסגרת סדנאות כדי להוכיח ולהראות את יעילותה. בנוסף אנו פונים לעיריות ובתי ספר ומציגים בפניהם את התוכנית ומציעים להם לעשות עימנו פיילוט (כרגע במו"מ להעביר פיילוט בשיתוף פעולה עם אחת העיריות מהמרכז בהכנה מנטאלית לקראת בגרויות). בנוסף, אנו שוקלים לפתח תוכנת בטא (שאינה התוכנה המוגמרת) כדי להוזיל עלויות ולהתחיל לצבור משתמשים וכך יהיה לנו פשוט יותר לגייס למיזם משקיע.

מספר המתנדבים במיזם

0

מספר המועסקים במיזם

1-5

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

לפני כשלוש שנים, במהלך עבודתנו עם קבוצת נוער מכבי חיפה בכדורגל, פנה אלינו נער בן 17 שסיפר שהכלים שרכש במסגרת התוכנית שלנו עם הקבוצה סייעו לו להתמודד בתקופת בחינות הבגרות עם הלחץ והעומס הרב שהיה שרוי בו בתקופה זו. ברגע זה, לראשונה, הרגשנו "שנפל לנו האסימון" ושזה בדיוק מה שחסר לבני נוער וצעירים שמתמודדים עם לחץ רב אך אין להם תמיד את הכלים לעשות כן ומגיעים למשברים ולקריסה תחת העומס.

לאחר שנים של ניסיון בעבודה עם ספורטאים תחרותיים (מילדים ועד בוגרים) ולאחר פיילוטים מוצלחים בהתמודדות עם לחץ לקראת בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין הבנו שחשוב שהכישורים האלו ירכשו כבר בקרב בני הנוער, במסגרת החינוכית, ככישורי חיים חשובים שיסייעו להם בהמשך דרכם לכל החיים. ספורטאים מקצוענים כיום רוכשים מיומנויות אלו והן מסייעות להם ב"רגע האמת" וכך גם יוכלו לסייע לכל אחד שמתמודד עם לחץ ועומס בחיי היום יום. מיומנויות אלו יסייעו לבני הנוער לנהל נכון יותר את הכעס, התסכול והלחץ ולהגיב להם בצורה שקולה, נבונה שתמנע מהם שחיקה ו"התפרקות".

חסי רן רשם: שלום אלון, מצאתי לנכון להציע לך לבדוק את הדבר הבא: בחטיבת ביניים נווה יהונתן ברמלה מתקיים ניסויי מטעם משרד החינוך, גף ניסויים ויזמות ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2909 ימים המשך >
גילי רומן רשם: אלן שלום, המיזם מעולה. פרקטי ומקצועי. הייתי שמח אם תכוון את מאמצייך השיווקים לא "לחנך את השוק" אלא להבנה כיצד אתה יכול לשווק היטב ... אודות הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2916 ימים המשך >

אלן כץ המרכז לפסיכולוגיית ספורט עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2919 ימים

אלן כץ המרכז לפסיכולוגיית ספורט יצר את המועמדות - לפני 2921 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף

מועמדות זו היא אודות: