"אנחנו והם?!" - מסע אישי ומקצועי לעולמם של העולים, יוצאי ברית המועצות לשעבר

ציפורנית פז
ע"י ציפורנית פז | 03 בספט' 2013
| תגובות

סיכום:

התוכנית "אנחנו והם!?" פותחה ע"י עיריית חולון, רשת קהילה ופנאי ועמותת "שמ"ת" (שורשים, מנהיגות, תרבות). מדובר בתוכנית ייחודית שאין דומה לה באף רשות מקומית אחרת.
המיזם מבקש לשפר ולהיטיב את הדיאלוג בין עולים מבריה"מ לשעבר וותיקים בעלי תפקידים ברשות המקומית ולקדם שילוב מוצלח של העולים בחברה החולונית.

אודותיך

שם הארגון: רשת קהילה ופנאי חולון עוד ↓↑ הסתר↑ הסתר

אודותיך

שם פרטי

ציפורנית

שם משפחה

פז

בוגר גוונים?

כן

מחזור תוכנית גוונים

מחזור א’

השנה שבה השתתפת בתוכנית

2006

אודות הארגון שלך

שם הארגון

רשת קהילה ופנאי חולון

תפקידך בארגון

ראש תחום תרבות יהודית-ישראלית

המידע שתספק כאן ישמש למילוי חלקים שלא מילאת בפרופיל שלך, למשל תחומי עניין, מידע על הארגון וכתובת אתר האינטרנט. פרטי הקשר שלך יישארו חסויים. לחץ כאן, כדי לבטל פעולה זו..

המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

שם המיזם

"אנחנו והם?!" - מסע אישי ומקצועי לעולמם של העולים, יוצאי ברית המועצות לשעבר

תיאור המיזם

התוכנית "אנחנו והם!?" פותחה ע"י עיריית חולון, רשת קהילה ופנאי ועמותת "שמ"ת" (שורשים, מנהיגות, תרבות). מדובר בתוכנית ייחודית שאין דומה לה באף רשות מקומית אחרת.
המיזם מבקש לשפר ולהיטיב את הדיאלוג בין עולים מבריה"מ לשעבר וותיקים בעלי תפקידים ברשות המקומית ולקדם שילוב מוצלח של העולים בחברה החולונית.

מטרות המיזם

מטרת העל של התוכנית היא יצירת סוכני שינוי לשילוב מיטבי של עולים בחולון.
מתוך מטרה זו נגזרות שלוש מטרות משנה הצומחות זו מתוך זו:
1. המשתתפים יכירו באופן מעמיק את עולמם של העולים דוברי הרוסית, תרבותם ומורשתם תוך למידה דיפרנציאלית של מאפייני העדות השונות בתפוצה זו.
2. המשתתפים ירכשו כלים מקצועיים מתחום הכשירות התרבותית לפיתוח סגנון אחר לעבודה עם העולים .
3. המשתתפים יפתחו, ביחד ולחוד, תכניות להטמעת סגנון העבודה החדש במטרה להרחיב את מעגל האנשים בחברה הישראלית המגלים יחס סובלני כלפי העולים ולעודד דיאלוג שוויוני בין שונים.

מהי הבעיה שהמיזם שלך מנסה לפתור?

קהל היעד של התוכנית הינם בעלי תפקידים בכירים ברשת המקומית אשר באים במגע יומיומי עם יהודים דוברי רוסית (שנולדו בחו"ל או בארץ). ברוב המקרים חסרים בעלי התפקידים הללו כלים מקצועיים וידע ראוי לעבודה עם ציבור זה.
לעיתים קרובות הידע אשר קיים ברשותם הוא שגוי וסטריאוטיפי ולכן מביא לא פעם לניכור ואי הבנה הדדית, עבודה לא יעילה עם העולים ואף לסכסוכים בין שני הצדדים , מה שמקשה על השתלבותם המוצלחת של העולים בחברה.

כיצד המיזם שלך נותן מענה יעיל לבעיה?

המשתתפים ייחשפו לסוגיות מרכזיות בהגירה ובשילוב עולים בחברה. הסוגיות הללו יקבלו משמעות עמוקה ומוחשית במסגרת הביקור באוקראינה בו יתקיים מפגש ישיר ובלתי אמצעי עם התרבות ממנה הגיעו חלק מן העולים.
בסופו של המסע תיווצר רשת של קשרים ושותפויות מקצועיות אשר יהוו בסיס לגיבוש מגוון תוכניות מעשיות לשילוב מיטבי של עולים בקהילה החולונית.

חדשנות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הופך את הרעיון שלך לייחודי (טכנולוגיה חדשנית, מודל חברתי ו/או עסקי ייחודי וכו'...) - אנא פרט

ביקורת מוצדקת מופנית כלפי החברה הישראלית והאופן שבה היא קולטת עלייה. רבים מן העולים חיים בארץ שנים רבות ועדיין מתקשים להרגיש "בבית".
"אנחנו והם?!" מפגישה את מי שעומדים בחזית המפגש עם העולים ובני העולים דוברי הרוסית במטרה להיטיב את הדרך בה הם עצמם מתנהלים מקצועית.
בתוכנית שלנו איננו מתיימרים "לשנות" את העולים או "לסייע" להם להיטמע בחברה הישראלית תוך ויתור על זהותם. השינוי שאנחנו מעוניינים לייצר הוא בנו - בחברה הקולטת. זאת מתוך כבוד לתרבות ממנה הגיעו העולים ושאיפה לייצר דיאלוג וחיבור שיצמיחו גם את הקולטים וגם את הנקלטים.

מה היתרון של הפיתרון שלך על פיתרונות קיימים לאותה הבעיה?

"אנחנו והם?!" חדשנית מבחינת נקודת המבט על תפקיד החברה הקולטת. מדובר בהסתכלות ביקורתית על האופן שבו קולטת החברה הישראלית עולים עד היום ויצירת דרך מקורית ושונה לחיבור בין עולים וותיקים במאה ה- 21.
התוכנית איננה מסתיימת בשלב הלמידה והביקורת אלא מתפתחת לשלב אופרטיבי של כתיבת תוכניות ויישומן בשטח.

השפעה (אימפקט)

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מה הערך בתחום הפלורליזם היהודי שאתה מצפה שיהיה לפרויקט בשנה הקרובה?

אנו מצפים לשינוי שיחוו משתתפי התוכנית בתפישת תפקידם אל מול ציבור העולים דוברי הרוסית - שינוי מנטלי ושינוי מעשי שיוביל אותם להוות סוכני שינוי המקדמים בסביבתם, האישית והמקצועית, פלורליזם יהודי בתחום מע' היחסים עולים-ותיקים.

מי קהל היעד של המיזם? מדוע המיזם חשוב לקהל היעד?

מנהלים, מחנכים, אנשי תרבות, מדריכים/מנחים, אנשי טיפול ועובדי ציבור בעיר חולון הבאים במגע יומיומי עם ציבור יוצאי ברית המועצות לשעבר ו/או דור שני ושלישי לעולים.

מה ייחשב הצלחה של המיזם? וכיצד תמדוד אותה?

הצלחה של המיזם תהיה :
א) יישום של שלוש תוכניות לפחות של בוגרי מחזור א' של התוכנית
ב) איסוף חוות דעת חיוביות מהשטח על הטבת מע' היחסים בין עולים למערכת הציבורית בחולון והגברת תחושת השייכות של העולים לחברה החולונית
ג) פתיחת מחזור ב' של התוכנית
ד) פיתוח תוכנית דומה עבור ציבור יוצאי אתיופיה

כיצד ניתן לשכפל את המיזם שלך וליישם אותו במקומות אחרים?

נשמח לשתף את התוכנית ולקחיה עם מקומות נוספים.

המשכיות

הצג↑ הסתר↑ הסתר

מהם הקשיים שיכולים למנוע מהמיזם שלך להתפתח? אנא פרט

המיזם החל את שלב הפיילוט לפני מס' חודשים וכבר הספקנו לקבל תגובות חיוביות ועידוד ממקורות רבים.
הצורך לתוכנית מסוג זה קיים בשטח.
הקושי העומד בפנינו כרגע הוא בגיוס משאבים כספיים.

מהן הפעולות שאתה נוקט כדי לעמוד באתגרים הללו?

עיריית חולון משקיעה תקציב בתוכנית אך הוא איננו מספיק.
אנו מנסים לגייס משאבים נוספים מקרנות שונות.

מספר המתנדבים במיזם

0

מספר המועסקים במיזם

1-5

סיפור המיזם

הצג↑ הסתר↑ הסתר

הגענו לחלק האחרון של השאלון. זו ההזדמנות שלך לספר לנו את "סיפור המיזם" בצורה חופשית. מה גרם לך לחשוב על הרעיון, מי עומד מאחוריו, איך הכל התחיל וכל שאר הפרטים האישיים והמעניינים שאתה רוצה לספר לנו

הרעיון למיזם התחיל אצל רותי שלוסברגר, מנהלת מח' הנוער בעיריית חולון ובוגרת "גוונים למנהיגות חינוכית חולון 2011-2012", אשר התוודעה במסגרת "גוונים" לפוטנציאל הגלום במפגש רב תרבותי.

ציפורנית פז עדכן את הגשת מועמדות לתחרות. - לפני 2505 ימים

ציפורנית פז יצר את המועמדות - לפני 2505 ימים

Take action:

מה דעתך?

שתף