אודות

מהו יזם חברתי?

יזמים חברתיים הם אנשים המוצאים פתרונות חדשים לבעיות חברתיות קיימות. הם נמצאים בכל מקום: בערים הגדולות ובפריפריה, באוניברסיטאות ובבתי ספר תיכוניים, במעבדות מחקר או במרתף הבית. לא תמיד יזמים חברתיים יודעים שהם כאלה: לפעמים הם מוצאים פתרון לבעיה מקומית שהטרידה אותם, ולא חושבים על כך שהפתרון שלהם יוכל לשמש עוד אלפי אנשים בארץ וגם בעולם. לעתים קרובות יש להם רעיון מצוין אבל הם חסרים את המשאבים לממש אותו. לעתים גם הם היו רוצים לפרסם את הפתרון שלהם אבל לא יודעים היכן יכלו לעשות זאת ואת מי זה היה מעניין, ולא משערים שהפתרון שמצאו לבעיה מקומית יכול להפוך למדיניות ממשלתית (כפי שקורה ל-70% מהיוזמות שצומחות באשוקה). יזמים חברתיים הופכים את העולם למקום שראוי וטוב יותר לחיות בו ומראים את הדרך לאנשים נוספים.

לוגו ארגון אשוקה

כיכר אשוֹקה היא קהילה מקוונת לקידום עשייה חברתית בישראל. כיכר אשוֹקה היא השלוחה הישראלית של Ashoka Changemakers העולמי ומהווה פלטפורמה בעברית לקהילת היזמים המקומית על פי המודל הבינלאומי.

הכיכר מאתרת תחומים שבהם דרוש שינוי חברתי ויוזמת סביבם תחרות. מטרת התחרות היא להציג ולחבר יזמים חברתיים, ולסייע ביצירת והפצת פתרונות חדשניים, זמינים ובני קיימא, שיובילו לשינוי הדרוש. מאז 2004 התקיימו 24 תחרויות, שמינפו מעל 5000 מיזמים חברתיים משמעותיים ב-145 מדינות, וסייעו ליזמים לגייס כ-30 מליון דולר.

באמצעות אתר האינטרנט מחברת כיכר אשוֹקה בין אנשים העוסקים בשינוי חברתי, מאפשרת להם לשתף רעיונות, לשאוב השראה, להתייעץ זה עם זה ולהסתייע בהוצאה לפועל של הרעיונות הטובים ביותר. האתר מתמחה ביצירת קשרים בין אנשים המעוניינים ליצור שינוי ובין רעיונות היכולים לסייע להם בדרכם.

כיכר אשוֹקה היא פלטפורמה ראשונה מסוגה בישראל, שמטרתה לאתר ולקדם מיזמים שמובילים לשינוי מערכתי בתחומים, כגון חינוך, בריאות, רווחה, פיתוח קהילתי, זכויות אדם, מגדר ואיכות הסביבה. אנו חותרים ליצירת נקודות מפגש ושיתופי פעולה בין יזמים חברתיים ליזמים עסקיים, קובעי מדיניות, משקיעים ובעלי עניין אחרים. אנחנו עושים זאת, תוך חיבור לגורמים דומים בעולם על מנת להבטיח חשיפה ושיתופי פעולה רחבים ככל האפשר.

ארגון אשוֹקה (Ashoka)

ארגון אשוֹקה נוסד בשנת 1980 ע"י ביל דרייטון ומהוה כיום את הרשת הותיקה והגדולה בעולם של יזמים חברתיים. מטרת הארגון היא הנעת שינוי חברתי תוך חיפוש פתרונות חדשים לבעיות קיימות והנעה לפעולה משותפת של שלושת המגזרים – האזרחי, העסקי והציבורי.

ארגון אשוֹקה טבע את המונח יזמות החברתית, ומזה שלושים שנה הארגון מזהה, מטפח ומחבר יזמים בתחומים שונים כגון חינוך, בריאות, איכות סביבה, זכויות אדם ועוד. עד היום תמך אשוֹקה ביותר מ-2500 יזמים ופרוייקטים בכ-72 מדינות.

המשרד הישראלי של אשוקה פועל מ-2009, מחבר את ישראל לרשת העולמית של אשוקה ומשתף פעולה עם גופים מקומיים בעלי מטרות דומות. מידע נוסף על פעילות הארגון בישראל תוכלו למצוא באתר אשוקה ישראל